• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
22 Ocak 2021 Cuma 13:59 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan tarih verdi! Yeni aşılar geliyor...

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Koronavirüs aşılarına yönelik bilgi veren Başkan Erdoğan, ikinci parti aşıların bu hafta sonuna kadar geleceğini belirtti.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. İkinci parti aşılarla ilgili müjdeli haberi veren Başkan Erdoğan, “10 milyon aşı bu hafta sonu gelebilir.” dedi.

Kafe ve restoranlar açılacak mı?

“Restoran konusunu kabine toplantısında değerlendireceğiz. Endişelerimiz var. Ne kadar sıkı tutacağız diyorlarsa da maalesef sıkı tutulmuyor. Böyle bir riske girmek istemiyoruz. Diyoruz ki bu süreci dikkatle yürütelim, başarılı bir şekilde yürütelim ama elimize gelen verilere bakarız, o verilere göre de gerekirse bir esneme yapılabilir.”

Erken seçim iddiaları

“Biz muhalefetteki siyasi partiler gibi bir acelecilik içerisinde değiliz. Takvim Haziran 2023. Bundan önce erken seçim falan söz konusu değil. Oturmuş demokrasilerde aklınıza estiği zaman erken seçime gidilmez. Erken seçim yaygaraları, ne elde edebiliriz diye düşünenlerin hayalidir. Cumhur İttifakı olarak kesinleşmiş bir tarih vardır. Bu tarih de Haziran 2023'tür.”

İkinci parti aşı tedariki

“Aşı konusunda şu anda ikinci parti aşımız nasip olursa, yani onayı çıktı Çin’den, büyük ihtimalle bu hafta sonuna kadar gelebilir. Beklentimiz 10 milyon gelecek ve huzurevlerinde vesaire kalanlara yönelik aşılarımız devam edecek. Tabii bu arada yine Bilim Kurulu’nun yapacağı çalışmayla birlikte de kademelendirme aynen belirlenerek, o kademe çerçevesi içerisinde de aşı süreci devam edecek.”

Ekonomi ve hukuk reformu

“Reform paketiyle ilgili kendi içimizde çalışmalarımızı yaptık. Değerlendirmelerimizi yaptık. Ekonomi ile ilgili çalışmalarımızı da yapıyoruz, önümüzdeki haftalarda bu konudaki açıklamamızı yaparız.”

Akar’ın Irak ziyareti ve olası Sincar operasyonu

“Her zaman benim bir sözüm var. Nedir? Bir gece ansızın gelebiliriz. Olay budur.”

Varank’ın “Avrupa’ya SİHA ihracatı” sözleri

“Bu bakanımızın şu anda Avrupa'dan bazı siparişlerin gelmesi sebebiyle yapmış olduğu bir açıklamadır. Şu anda tabii bu tür bazı görüşmeler yapılıyor. Bu görüşmeler henüz bu kurumlarımızla herhangi bir kesin anlaşmaya bağlanmış değil. Ama bağlandığı anda da tabii bu Batı ülkeleri gerek Bayraktar'dan gerek Anka'dan bu siparişleri aldığında kendi ülkelerinde bunları değerlendirecektir.”


Haberin Özeti

Cuma namazının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başkan Erdoğan, yeni aşı tedariki, kafe ve restoranların durumu, erken seçim iddiaları ve reform çalışmaları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Erken seçim iddiaları
• "Biz muhalefetteki siyasi partiler gibi acelecilik içinde değiliz, şu andaki tablo, takvim Haziran 2023'tür."

Aşı tedariği
• "İkinci parti aşımız, nasip olursa onayı çıktı Çin'den. 10 milyon aşı bu hafta sonu gelebilir."

Kafe ve restoranların durumu
• "Ne kadar sıkı tutacağız diyorlarsa da maalesef sıkı tutulmuyor. Böyle bir riske girmek istemiyoruz."

Ekonomi ve hukuk reformları
• "Reform paketiyle ilgili kendi içimizde çalışmalarımızı yaptık. Önümüzdeki haftalarda bu konudaki açıklamamızı yaparız."
<p>Karma komisyona sevk edilen ve çoğunluğu HDP milletvekillerine ait 33 dosyanın ayrıntıları netleş

PKK'nın siyasi uzantısı HDP'lilerin dokunulmazlığı kaldırılacak mı?

Suya yumurta kırarak balık avladı! Böylesi ne görüldü ne de duyuldu

Biz fark etmeden etrafımızı saran yüzler

Sabahları kendinizi yorgun hissediyorsanız bu karışımı deneyin