• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
18 Şubat 2021 Perşembe 02:53 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: Martta kademeli normalleşme

Başkan Erdoğan: Martta kademeli normalleşme

Yasaklar illere göre kaldırılacak. Martta kademeli normalleşme. Başkan Erdoğan, marttan itibaren normalleşmenin kademeli olarak başlatılacağını açıkladı. Vaka ve aşılama kriterlerine bağlı olarak yasaklar iller bazında kaldırılacak. Restoran ve kafeler için takvim belirlenecek.

Başkan Erdoğan, yaklaşık 3 saat süren Kabine Toplantısı'nın ardından önemli açıklamalar yaptı:

İLLER 4 GRUBA AYRILDI: "Mart, aşılamada büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi, Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı itibarıyla kademli normalleşme sürecini başlatıyoruz."

ESNAFA YOL HARİTASI: "İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Salgın tedbirleriyle sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır."

YASAKLAR İLLERE GÖRE KALKACAK: "Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz."

TAKVİM VATANDAŞIN ELİNDE: "Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir. "

YÜZ YÜZE EĞİTİM: "Okullarımızda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçişin müjdesini paylaştık. Bazı illerimizde geçiş ertelenmiş olsa da süreç devam edecektir."

ÇİFTÇİYE DESTEK YÜZDE YÜZ ARTIYOR

"Gübre desteklerini %100 artışla 2 katına çıkarıyoruz. Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi hububat ürünlerinde desteği 16 liraya yükseltiyoruz. Gübre kullanan üreticilerimize desteği dekara 20 liraya yükseltiyoruz. İlkbahar döneminde hesaplarına yatırılacaktır."

<p>İstanbul Halkalı'da büyük bir yangın çıktı. </p><p>Dumanlar kilometrelerce öteden görülürken, eki

Halkalı'da iş yeri yangını

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek

Çakmakla piknik tüpünü kontrol etti! Evim tamamen yandı