• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Haziran 2020 Pazar 02:58 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: Kıdem tazminatı kalıcı sisteme bağlanacak

Başkan Erdoğan: Kıdem tazminatı kalıcı sisteme bağlanacak

Başkan Erdoğan “Amacımız kıdem tazminatını birilerinin insafına bırakmadan garantili bir sisteme bağlamaktır. Emekçilerin yanında duran bir anlayışla hareket edeceğiz” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nden “Ergene Çevre Koruma Projesi, Derin Deşarj Hattı B Tüneli Işık Göründü Merasimi’’ne canlı bağlantıyla katıldı. Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, “Amacımız işçilerin kıdem tazminatı hakkını, birilerinin insafına bırakmadan, kalıcı bir sisteme bağlamaktır” dedi. Erdoğan şunları söyledi:

KORUMAK GÖREVİMİZ

“Her bir işçimizin kazanılmış hakkını korumak bu ülkenin Cumhurbaşkanı ve kendisi de işçilikten gelen bir ferdi olarak en başta gelen görevimizdir. Amacımız işçilerimizin kıdem tazminatı haklarını birilerinin insafına bırakmadan kalıcı ve garantili bir sisteme bağlamaktır. Hep söylerim, işveren sendikaları, işçi sendikaları gelin bir araya bu konuyu kendi aranızda halledin. Kendi aranızda halledemeyip bunu eğer ‘Kabine halletsin’ diyorsanız ha burada art niyet vardır.”

NİYE ÇÖZMÜYORSUNUZ

“Kusura bakmayın, böyle bir art niyete ne Cumhurbaşkanı olarak şahsım ne de kabinemiz alet olamayız. Niye kendi aranızda bu işi çözmüyorsunuz? Niye kendi aranızda bunu halledemiyorsunuz? Kendi aranızda halledemeyip ondan sonra bizleri işçimizin ve işverenin karşısında zor duruma düşürmek veya kötü durumda bırakmak mı istiyorsunuz? Bugüne kadar attığımız her adımda nasıl emekçi kardeşlerimizin yanında yer almışsak, bu konuda da aynı anlayışla hareket edeceğiz.”

BU PROJE ÇEVREYE OLAN SAYGININ ÜRÜNÜ

Erdoğan, Türkiye’nin 25 nehir havzasından biri olan Ergene Havzası’nın 1,5 milyon vatandaşa ev sahipliği yaptığını dile getirerek, bu havzada pek çok tarım ürünü yetiştiğini kaydetti. Bölgedeki yerel yönetimlerin havzanın korunması için çaba sarf etmediğini belirten Erdoğan şunları söyledi:

VAHŞİ BATI OLAMAYIZ

“Yıllarca çevreciliği ülkemizin kalkınmasını engellemenin bir aracı olarak kullandılar. Halbuki dünyayı ve çevreyi Allah›ın emaneti olarak gören anlayışımız sebebiyle bizim Batı›nın vahşi kalkınma yöntemlerini kullanmamız zaten mümkün değildir. Yaptığımız yatırımların meyvelerini aldıkça çevreyi gerçekten koruyanların kimler olduğunu artık herkes görmeye başladı. Bugün açılışını yaptığımız Ergene Havzası Tüneli de işte bu hassasiyetin tezahürlerinden biridir.”

12 İLERİ ARITMA TESİSİ AÇILDI 

Ergene Havzası Eylem Planı kapsamında bugüne kadar 395 kilometrelik dere yatağının temizlendiğini anlatan Erdoğan, nüfusu 10 binin üzerindeki 12 yerleşim yerinde ileri biyolojik atık su arıtma tesisi, 38 yerleşim yerinde ise kanalizasyon sistemi inşa edildiğini kaydetti. 

 İLK YERLİ TÜNEL AÇMA MAKİNESİ 

Erdoğan, sektörde “TBM” olarak ifade tünel açma makinesinin yerli ve milli imkânlarla yapıldığını söyledi. Erdoğan halk arasında ‘köstebek’ olarak nitelenen bu makinenin 3 metre 25 santim boyutunda olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Dev tünel açma makinesini yerli ve milli olarak üretmiş olmak, hakikaten bizler için her türlü takdirin üstünde bir başarıdır.”

ÇAMLICA’DA İNCELEME

Başkan Erdoğan, yapımı devam eden Çamlıca Kulesi’nde incelemelerde bulundu. Erdoğan’a, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak eşlik etti.

<p>Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Hava Kuvvetlerinin yerel saatle 13.00-15.00'

Azerbaycan Hava Kuvvetleri, işgalci Ermenistan güçlerinin tank ve sığınaklarını imha etti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, Kayseri'de

Taze pasta nasıl anlaşılır?