• $7,4527
  • €9,0189
  • 437.523
  • 1524.49
19 Temmuz 2020 Pazar 14:34 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan Ayasofya Camii'nde incelemelerde bulundu

Başkan Erdoğan Ayasofya Camii'nde incelemelerde bulundu

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Ayasofya Camii'nde incelemelerde bulundu. Çalışmalar ve hazırlıklar hakkında yetkililerden bilgi alan Erdoğan daha sonra yapımı devam Taksim Camisi ile AKM'de de incelemelerde bulundu

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Camii'ne geldi.

Erdoğan, 24 Temmuz'da ibadete açılacak Ayasofya Camii'nde yapılan çalışmalar ve hazırlıklar hakkında yekililerden bilgi alıyor

Başkan Erdoğan Ayasofya Camisi'nde

İLK NAMAZ 24 TEMMUZ'DA KILINACAK

Danıştay 10. Dairesi’nin verdiği kararla Ayasofya, 86 yıl sonra ibadete açılmıştı. Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu ve tapu belgesinde cami vasfının tescilli olduğunu vurgulayan Danıştay, kararında “Vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır” demişti.

Ayasofya’da ilk namaz 24 Temmuz Cuma günü kılınacak. Caminin namaz kılınacak bölümlerinde zemine ışık sistemi konulacak. Işık mozaik ve frekslere yansıtılacak, namaz sırasında ise kapalı tutulacak. Mozaik ve fresklerin, ibadet saatlerinde bir perde mekanizmasıyla kapatılması da gündemde. Tarihi yapıda olumsuzluk yaşanmaması için çok hassas davranılacağı vurgulanıyor.

YAPIMI DEVAM EDEN TAKSİM CAMİSİ İLE AKM'DE İNCELEMELERDE BULUNDU

Başkan Erdoğan, Ayasofya Camisi'ndeki incelemelerinin ardından, Şubat 2017'de temeli atılan ve bu yıl sonu ibadete açılması planlanan Taksim Camisi'ne geldi. Cami inşaatını gezen ve çalışmalara ilişkin bilgi alan Erdoğan, daha sonra inşaatı yıl sonunda tamamlanması planlanan yeni AKM'yi gezdi.

Erdoğan'a, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş eşlik etti.

<p>Bildiğiniz tüm futbol programlarını unutun. Futbolu Bilen “Var” 360 ekranlarında ezbe

Futbolu Bilen “Var” ile taraftarın sesi stüdyoya gelecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sokak kedilerinin de artık bir kasabası var

Başkan Erdoğan, DEİK Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti