• $15,8169
  • €16,9126
  • 939.412
  • 2380.9
27 Temmuz 2015 Pazartesi 17:55 | Son Güncelleme:

'Basın özgürlüğü kısıtlanamaz'

'Basın özgürlüğü kısıtlanamaz'

Medya Derneği'nden Star Medya'ya geçmiş olsun ziyareti

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANAMAZ”

STAR Medya’ya 24 Temmuz’da MLKP terör örgütü tarafından öğle yemeği saatine ayarlı ve yemekhane bölümünün yakınına atılarak çalışanların hedef alındığı bombalı saldırı sonrası açıklama yayınlayan Medya Derneği, dün de geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. STAR Medya’da Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak ile 24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek’i ziyaret eden Medya Derneği Başkanı Ekrem Kızıltaş, Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Kelkitlioğlu, A Haber Genel Yayın Yönetmeni Abdülhalik Çimen, Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hasan Karakaya, Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kaplan, saldırıyı kınadı ve günler geçmesine rağmen saldırıya tepki vermeyen HDP yönetimini de eleştirdi.

GEÇMİŞ OLSUN DEMEDİLER

STAR Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrasında bazı çevrelerden hiç tepki gelmediğinin altını çizdi. Cumhuriyet Gazetesi’ne de saldırı yapıldığını hatırlatan Albayrak, “Saldırıdan sonra hemen hemen büyük bir kesiminin yayın yönetmenleri, Başbakan ile bir araya geldik. Bir geçmiş olsun deme ihtiyacı duymadılar. Çok ilginç bir şey. O zamana kadar bir açıklama yapmamışlardı zaten, ilk defa karşılaştık o zaman da bunu es geçtiler, çok ilginç gerçekten çok ilginç. O zamanki yankılarını da biliyoruz. Bir ötekileştirme mi var? Neden böyle oldu?” diye sordu, Medya Derneği üyeleri şöyle yanıt verdi:

CİDDİ TAVIR ALINMALI

STAR Medya’ya geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Medya Derneği Başkanı Gazeteci Yazar Ekrem Kızıltaş, saldırıyı bir kez daha kınadı. Türkiye’de son dönemde basının hedef olduğunun altını çizen Kızıltaş, bazı siyasi parti ve STK’ların saldırıyı kınamamasını eleştirerek, “Bu, üzücü bir durum.Çünkü hangi görüşten  olursa olsun medya kuruluşlarının bu tür saldırılardan mutlaka uzak tutulması ve medya kuruluşlarının özgürce ,objektif habercilik  işini sürdürmesi gerekir. Bu açıdan Star Medya Grubu’na tekrardan geçmiş olsun diyorum. İnşallah bu türden çağrılarda bunun siyasi parti liderlerinin aklını başına alması ve bu arada bu tür  saldırıların bugün star medya grubuna yapılan saldırıların yarın kendilerine de dönebileceğini unutmadan diğer medya kuruluşlarının da bu türden saldırılar karşısında  ciddi şekilde tavır almaları gerektiğini düşünüyorum” dedi.

KABUL EDİLİR DEĞİL

Saldırının kabul edilmez olduğunun altını çizen Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Kelkitlioğlu ise, “Allah’tan önceden fark edildi; belki de yani hepimizi hüzne boğan Suruç’taki saldırı gibi çok büyük bir katliamla karşı karşıya kalınabilirdi. Allah korudu diyorum. Demokrasiden, basın özgürlüğünden, fikir özgürlüğünden, düşünce özgürlüğünden bahseden çevrelerin ellerinde bizim gazetemizi sallayarak bizleri hedef göstermesini çok daha fazla kınıyorum.  Bunu kabul edilebilir olarak görmüyorum çünkü sizinle aynı fikirde olmak zorunda değiliz, aynı şeyleri düşünmek zorunda değiliz. Siyasi partilerden, özellikle PKK terör örgütüyle ilişkisi neredeyse kesinleşmiş HDP’nin herhangi bir yetkilisinden bununla ilgili bir geçmiş olsun açıklamasının dahi yapılmamış olması tam tersine hala hedef gösteriliyor olması gerçekten kaygı verici. Hem türk demokrasisi açısından hem türk siyaseti açısından herkesin oturup düşünmesi gerektiği kanısındayım. Yani yüzde 13 oranında bir oy aldığınız zaman, kendinizi türkiye partisi olarak gösterip bu tür olaylara neden olmanız gerçekten kabul edilebilir gibi değil.” ifadelerini kullandı.

TOLERANS GÖSTERİLMEMELİ

Terör ve anarşiye karşı duruşun önemli olduğunu dile getiren Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kaplan ise, “Herkes yani herkes derken belli kesimler kendi meşrebine göre ideolojisine göre terörü geldiği cihete göre ya kınıyor ya da destekliyor. Oysa terör ve anarşiyle çözülebilecek hiçbir mesele yoktur. Fikir hürriyetinin, düşünce hürriyetinin, düşünceyi yayma hürriyetinin esas mecrası olan medya üzerinde terör yoluyla bir baskı oluşturmak kabul edilebilir bir şey değildir.  Bazıları ideolojik saplantılarıyla ya da etnik bir takım saiklerle ya görmezden geliyor ya da doğrudan veya dolaylı olarak destekliyor.B bu son derece sakil, tehlikeli bir durum. Yani bizim beklentimiz medya mensupları olarak en azından bu mesleği icra edenlerin kendilerine yakışacağı şekilde ilkeli bir duruşla nerden gelirse gelsin, maiyeti ne olursa olsun , terör anarşi ve buna benzer baskı ve tehdit yöntemlerinin asla ve kat’a tolerans görmemesi.. çünkü buna bir kapı aralanırsa sonuna kadar açılır, bunun sonu yoktur dolayısıyla bu çok tehlikeli bir durum ve kimsenin buna meydan vermeye hakkı yoktur.” diye konuştu.

ÇİFTE STANDART GÖRÜNDÜ

Büyük bir badirenin atlatıldığını belirten Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hasan Karakaya ise, şöyle konuştu:

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden cılız bir açıklama geldi. Haricinde hiçbir medya organından ,medya kuruluşundan ,gazeteden herhangi bir tepki gelmedi.hatta haber olarak bile kullanmadılar birçok gazete ve televizyonlar bunu  haber olarak bile kullanmadı . Şunu biliyorum; TGC özellikle soldan bir gazeteci yargılandığı zaman , mahkemesi olacağı zaman bütün  üyelerinin telefonlarına  mesaj çekiyordu ‘Dayanışma içinde olalım’ diye. Ama ne illegal Basın Konseyi  ne TGC, ne Çağdaş Gazeteciler Cmiyeti, ne diğer gazeteci cemiyetlerinden STAR Medya’ya yönelik saldırıyı kınamamış olmalarını talihsizlik olarak görüyorum. İki yüzlü buluyorum. Bomba patlasaydı bugün neler konuşurduk bilemiyorum. Türkiye’de basın özgürlüğü yok, baskı var diye algı operasyonu vardı. En azından bir geçmiş olsun demedikleri için çifte standart göründü.

SORUMLU DAVRANMADILAR

A Haber Genel Yayın Yönetmeni Abdülhalik Çimen de, saldırı sonrasında bazı medya kuruluşlarının haberi bile vermediğini ve ötekileştirmeye gittiğini belirterek, Medya Derneği olarak tüm bu saldırıların karşısında durduklarını ve her olayı kınadıklarını hatırlattı. Objektif habercilik gereği medyaya dönük saldırıların dikkate alınması gerektiğinin de altını çizen Çimen, kınama görevlerini yerine getirmeyen siyasi partiler ise STK’lar ve medya kuruluşlarının sorumlu davranmadığının altını çizdi.

BU YOLDA YÜRÜYECEĞİZ

24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek de saldırının kabul edilir yanı olmadığını ama medyadan geçmiş olsun bile denilmediğini hatırlatarak, “Ertesi gün hem 24 TV’de hem STAR Gazetesi’nde çıkan başlıklar, manşetler; yılmayacağımızı, bu yola devam edeceğimizi gösteren en önemli adımlardı. Çünkü nihayetinde bu ülkede milli olanla gayri milli olanın bir savaşı söz konusu. bizim durduğumuz yer belli. Bu ülkenin milli menfaatlerinin hayata geçmesi, bu ülkenin milli menfaatlerinin sağlanması için star medya grubu olarak gazetecilik faaliyetleri içerisinde elimizden geleni yapıyoruz. terör örgütlerinin bomba atması, bombalanması ya da bu konuda gözümüzü korkutmaya çalışması bizi elbette ki yıldıramayacak. biz bilgiğimiz doğru yolda yürümeye devam edeceğiz.” dedi.

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak
Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi
Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı
Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı

Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor