• $9,5341
  • €11,0672
  • 547.929
  • 1509.2
28 Eylül 2021 Salı 13:54 | Son Güncelleme:

Basın İlan Kurumundan Sözcü ve Birgün gazetesi açıklaması

Basın İlan Kurumundan Sözcü ve Birgün gazetesi açıklaması
AA

Basın İlan Kurumu (BİK), dün Sözcü gazetesinde yayınlanan "Yargının Kusur Bulmadığı Yazı ve Haber İçin Basın İlan Kurumu Ceza Kesti" başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. BİK'ten yapılan başka bir açıklamada ise, Birgün gazetesinde bugün yayımlanan "Susturamayınca ceza yağmuruna tuttular" başlıklı haberin de gerçeği yansıtmadığını bildirildi.

Basın İlan Kurumundan yapılan açıklamada, Sözcü gazetesinin 27 Eylül tarihli nüshasının 1. sayfasında "Yargının Kusur Bulmadığı Yazı ve Haber İçin Basın İlan Kurumu Ceza Kesti" ve devamı 11. sayfa ile "sozcu.com.tr" internet sitesinde "Yargı Kusur Bulmadı Basın İlan Ceza Kesti" başlıklı bir haber yayınlandığı aktarıldı.

AA'nın aktardığı habere göre, Kurumun Yönetim Kurulunun 22 Eylül 2020 tarihli toplantısında, Sözcü gazetesinin bir haberinin Basın Ahlak Esaslarını ihlali nedeniyle gazetenin resmi ilan ve reklamlarının 4 gün süre ile kesilmesine karar verildiği belirtilen açıklamada, alınan tüm müeyyide kararlarına karşı yargı yolunun açık olduğu, gazetelerin itirazları neticesinde mahkemeye intikal eden dosyaların mahkemenin kesin kararına müteakip uygulandığı ifade edildi.

Açıklamada, Sözcü gazetesinin söz konusu müeyyide kararı üzerine, İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde itiraz yoluna başvurduğu, anılan mahkemenin 31 Aralık 2020 tarihli kararı ile gazetenin itirazının kesin olarak reddedildiği aktarılarak, "Böylece Kurumumuzun tesis etmiş olduğu müeyyide işlemi hukuka uygun bulunarak kesinleşmiş, bu aşamaya kadar söz konusu karar Kurumumuzca uygulanmamış olup, yargı kararının tebliği ile birlikte işleme konulmuştur." denildi.

Haberde bahsi geçen ve BİK ile mahkemeye sunulan savunmalarda hiçbir şekilde anılmayan tazminat davası ile BİK'in Basın Ahlak Esasları dolayısıyla tesis ettiği müeyyide kararının mahkemece hakem sıfatıyla incelenmesinin hukuki esaslarının farklı olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sözcü gazetesi Kurumumuzun tarafı bulunmadığı Trabzon 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen tazminat davası neticesinde lehine sonuçlanan kararı kabul etmekte fakat Kurumumuzun müeyyide kararına karşı açtığı İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde görülen ve gazetenin aleyhine sonuçlanan kararı hiçe saymaktadır. Nitekim haberde de İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi kararından hiç bahsedilmemektedir. Belirtmek gerekir ki Kurumumuz 4 gün süre ile ilan kesme cezasını içeren müeyyide kararını İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin kesin kararı üzerine uygulamıştır."
"Bir haber nedeniyle ilgili kişilerin tazminat hakkının doğmamış olması Anayasa Mahkemesinin yerleşmiş kararlarında belirtildiği üzere, basının niteliklerinin artırılması ve etik standartlarının yükseltilmesi gayesiyle yapılan Basın Ahlak Esaslarına riayet incelemesi neticesinde ilgili gazeteye bu yönde bir müeyyide uygulanamayacağı anlamına gelmemektedir. İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi de haberin veriliş biçimi ile konusu arasındaki dengenin bozulduğu, nesnellik ölçüsünün ortadan kalktığını vurgulayarak haberin Basın Ahlak Esaslarına aykırı olduğunu hükme bağlamıştır. Bütün bu gerçekler ve İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin kararı ortada iken söz konusu yalan haber ile Kurumumuzun hukuksuz müeyyide uyguladığı izlenimi verilmeye çalışılmıştır. Bu çarpıtma haberle ilgili Kurumumuz her türlü hukuki yola başvuracaktır."

BASIN İLAN KURUMUNDAN BİRGÜN GAZETESİ AÇIKLAMASI

Basın İlan Kurumu (BİK), Birgün gazetesinde bugün yayımlanan "Susturamayınca ceza yağmuruna tuttular" başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

BİK'ten yapılan açıklamada Birgün gazetesinin, 28 Eylül 2021 tarihli nüshasının 1. sayfasında "Susturamayınca ceza yağmuruna tuttular" ve devamı 6. sayfasında "İlan değil, ceza kurumu" başlıklı gerçeğe aykırı bilgiler içeren bir haberin yayınlandığının görüldüğü aktarıldı.

Söz konusu yazı içeriğinde Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya'dan naklen "Kurum, Cumhuriyet'e ise 74 gün ceza verdi" ifadesine, ayrıca kurumun Yönetim Kurulu tarafından Sözcü gazetesine verilen 4 günlük resmi ilan ve reklam kesme müeyyidesi hakkında bilgilerin yer aldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Aynı konuda Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin 27 Eylül 2021 tarihinde yayınladığı gerçek dışı haberlerle ilgili olarak kurumumuzun internet sitesi üzerinden (https://bik.gov.tr/kurumsal-haberler/kamuoyu-duyurusu-2/ ve https://bik.gov.tr/kurumsal-haberler/kamuoyu-duyurusu-3/) aynı gün yayınlanan kamuoyu duyurularına rağmen, böyle bir haberin yapılmış olması basın özgürlüğünün sınırlarını aşan ve kötü niyetli bir tutumdur. Bu haberle ilgili kurumumuz her türlü hukuki yola başvuracaktır."
<p>Onlar Türkiye'nin Vurcu İHA'sı. Mehmetçiğin  kötü gün dostu. Yerli ve milli İHA sistemi Kargu.</p

Kargu Vurucu İHA'lar Teşkilat dizisinde marifetlerini sergiledi

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu