• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
30 Ağustos 2012 Perşembe 12:18 | Son Güncelleme:

'Başbakan'ın üslubu kaba, dili yakışıksız'

'Başbakan'ın üslubu kaba, dili yakışıksız'

Türkiye'nin Suriye politikası konusunda Başbakan'a samimi ve içten bir mektup gönderdiğini ancak gelen yanıtın kendisini hayrete düşürdüğünü belirten Kılıçdaroğlu, 'Önerilerimizi ahlakla tartıyor önce kendinde ahlak olması gerek' tepkisi gösterdi

A.Rezzak ORAL / CAPE TOWN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan'a yazdığı mektuba jet hızıyla gelen yanıtı 'Bu kadar yakışıksız bir dil ve kaba bir üslup kullanması beni hayrete düşürdü' diye değerlendirdi.
Güney Afrika'da düzenlenen Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmak üzere Cape Town'a gidişinde uçakta kendisini izleyen muhabirlerle sohbet eden Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Sosyalist Enternasyonal başkan yardımcılığına seçilmesi beklenen Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

YANIT HAYRETE DÜŞÜRDÜ: Suriye konusunda Türkiye'nin alması gereken rolü belirlemek için yazarlar, ilim insanları, eski diplomatlarla bir beyin fırtınası yaptık. Çözüm önerilerini Sayın Başbakan'a aktardık. Gönderdiğim mektup diplomatik olmanın ötesinde samimi ve içtendi. Başbakan'ın yanıtı ise beni hayrete düşürdü. Son derece kaba bir üslup, yakışıksız bir dil kullanılmış.

TAŞERONLUK DA BİR MESLEK: Bizim önerimiz eksik bulunabilir. Ama Sayın Başbakan kendisi de bir öneri getirebilir Ama getiremiyor? Çünkü Türkiye'nin Suriye konusunda özgür bir politikası yok, Batı'nın egemen güçlerinin dayattığı politikayı uyguluyor. O nedenle biz taşeron dedik AKP hükümetine. Aslında taşeronluk da bir meslek, küçümsemek için söylemiyorum. Ortadoğu'da haritanın yeniden çizilmesini isteyenler kimlerse AKP onun taşeronluğunu yapıyor. Türkiye'ye 'Ortadoğu'daki ateşi sen tut, maşa sen ol' diyorlar biz de bunu kabul etmiyoruz. Umarım, Türkiye'yi bataklığa sürüklemez.

AHLAKLI OLMASI LAZIM: Başbakan'a bir öneri götürüyoruz, ahlakla tartıyor bunu. Önerinin ahlakla tartılması için önce kendisinin ahlaklı olması lazım. Sayın Başbakan'ın verdiği yanıtı milletin vicdanına havale ediyorum. Biz nasıl bir mektup yazmışız, o nasıl bir üslup kullanmış.  Son derece kaba düzeysiz bir dil. Başbakan'ın kaleminden çıkmadığı çok açık. Merak ediyorum kim kaleme aldı.  Dışişleri bürokrasisine ihtimal vermiyorum, onlar deneyimli, nasıl yanıt vereceğini bilir. Ama Başbakan'ın yakınındakiler hazırlamışlarsa bir baksın, yanıtı hazırlayan kişiyi çeksin konuşsun. Ahlakını sorgulasın.

MUTABAKAT ZORUNLU
TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in 'toplumsal mutabakat' çağrısını olumlu bulduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, 'Bu bizim de talebimizdi. Bir toplumsal mutabakat yaratmak zorundayız. Ama bunu Ankara Milletvekili olarak açıklamasının hiçbir anlamı önemi yok. Metin sanki yürütme organı tarafından hazırlanmış bir metin intibaı veriyor' dedi.
Arınç'ın, Çiçek'i hedef alan sözlerini de değerlendiren CHP lideri, 'Hükümet çok parçalı, Arınç'ın devre dışı tutulduğunu sanıyorum' yorumunu yaptı.
Abdüllatif Şener'in CHP'ye davet edilmesini de olumlu bulan Kılıçdaroğlu, 'Sayın Şener döneminde saygın bir bakandı. Gelirse memnun oluruz' dedi.

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı