• $8,089
  • €9,7485
  • 460.534
  • 1377.23
31 Ekim 2017 Salı 11:29 | Son Güncelleme:

Başbakan Binali Yıldırım: Toplam destek imkanı her bir KOBİ için 5 milyar TL olacak

Başbakan Binali Yıldırım: Toplam destek imkanı her bir KOBİ için 5 milyar TL olacak

Başbakan Binali Yıldırım AK Parti Grup Toplantısı'nda konuştu. Yıldırım, "KOBİ'lere yeni kredi imkanı getiriyoruz. KOBİ'lerimiz eğer teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara yönelirse yüzde 70'si ödemesiz kredi vereceğiz. Amaç katma değeri yüksek ürünlere KOBİ'leri yöneltmek. Toplam destek imkanı her bir KOBİ için 5 milyar TL olacak. Özel bir ürün olursa bu rakam iki katına çıkabilecek" dedi.

Bir kez daha Cumhuriyetimizin 94. yılını kutluyorum. Cumhuriyetin 100. yılına sadece 6 yıl kaldı. Son yıllarda ülkemize, demokrasimize yönelik birçok saldırı ile karşı karşıya kaldık, hepsini püskürttük. Şükürler olsun milletin desteği ile ayaktayız. Dizginlemeye çalıştılar, şaha kalktık. Cumhuriyetimizin 94. yılına Türkiye'yi daha da büyüterek girdik.

EKONOMİDEKİ BÜYÜMEDE ASLAN PAYI YATIRIMDAN

Her türlü saldırıya rağmen Türkiye ekonomisinin büyüdüğüne dikkat çeken Başbakan Yıldırım, "Türkiye bu yılın ilk yarısında yüzde 5'in üzerinde büyüme gerçekleştirdik. Yılın ilk yarısındaki büyümenin yüzde 3.9'u yatırımdan geliyor" dedi. Başbakan Yıldırım, "Son dönemde hayata geçirdiğimiz birçok düzenleme var. Bunları anlatacak zaman bulamıyoruz. Reform niteliğinde önemli düzenlemelere imza atıyoruz. Arkadaşlarımızın Türkiye'nin geleceğinin inşaasında ortaya koydukları gayret için teşekkür ediyorum" dedi.

Başbakan Yıldırım'ın grup toplantısında yaptığı konuşmadan öne çıkan başlıklar şöyle:

KOBİ'LERE MÜJDE! YÜZDE 70'İ GERİ ÖDEMESİZ...

KOBİ'lere yeni kredi imkanı getiriyoruz. KOBİ'lerimiz eğer teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara yönelirse yüzde 70'si ödemesiz kredi vereceğiz. Amaç katma değeri yüksek ürünlere KOBİ'leri yöneltmek. Toplam destek imkanı her bir KOBİ için 5 milyar TL olacak. Özel bir ürün olursa bu rakam iki katına çıkabilecek. Yerli ve milli ürünler ayrıca desteklenecek.

ENGELLİLERE İSTİHDAM MÜJDESİ

2002'de 5777 memur vardı. Şimdi 52 bin 236. 10 kattan fazla büyük. 365 binin üzerinde engelli vatandaşımıza iş, aş sağladık 15 yılda. 15 yıl içinde engellilerle ilgili kapsamlı yasayı da AK Parti iktidarında biz çıkardık. Önümüzdeki sene, 2018'de 5 bin engelli kardeşimize iş vereceğiz. Ayrıca e-KPSS sınavının geçerlilik süresi 2 yıl, hakları yanmasın diye bunu 4 yıla çıkarıyoruz. Ellerindeki puanlarla bu yerleştirme yapılacak.

BU YILKİ BÜTÇENİN BÜYÜKLÜĞÜ 763 MİLYAR TL

Bu yılki bütçenin büyüklüğü 763 milyar tl. 2018 bütçesinde faize vereceğimiz miktar yüzde 9. 2002'de bütçenin yüzde 43'ü faiz borcuna gidiyordu. 2002'de 100 lira vergi topluyorduk, içinden 86 lirasını faize yatırıyorduk. Geriye 14 lira para kalıyordu, bozdur bozdur harca. Bu bütçede 100 liranın 88 lirası bizde kalıyor. Gönlümüz istiyor ki hiç vermeyelim.

2019'DA TEKLİ EĞİTİME GEÇİLİYOR

Bakın 2002 yılından 2018'e geldiğimiz 15 yılda eğitim bütçesi 11 milyardan 134 milyara çıktı. 12 kat artmış. Onun için eğitimde bir milyon öğretmenimiz, 7 milyon öğrencimiz var. 2019'da tekli eğitime geçiyoruz. Sabahçı öğlenci kalktı. Bu ne demek oluyor. Bütçemizin yüzde 18'i eğitime ayrılıyor.

EĞİTİMDEN SONRAKİ EN BÜYÜK PAY SAĞLIĞA

Sağlık, eğitimden sonra en çok bütçe ayırdığımız alan. Bu bütçe yatırım bütçesidir, faiz bütçesi değildir. 2002 yılına göre yatırımdaki kaynağı iki katın üzerinde arttırdık. Şu anda 85 milyar lira yatırıma para ayırıyoruz. Sosyal devlet lafla olmuyor. İcraatla oluyor. İcraatın adresi AK Parti. Mersinde hızlı tren duruyor. CHP'liler biletinizi ben alayım da bir gün binin. Milletin aldığı hizmeti görün.

"AK PARTİ'NİN 15 YILININ ÖZETİ..."

İşin özeti şu: Eğer biz 2002'deki gibi faiz ödeseydik, 1,9 katrilyon faiz ödeyecektik. Şimdi bizim ödediğimiz faiz miktarı üçte birin altına düştü. Cebimizde kalan 1,4 katrilyonla bu işleri yaptık. Türkiye'yi 3 kat büyüttük. İşte AK Parti'nin 15 yılının özeti budur. Yeni senede taşeron mevzusu bitmiş oluyor.

"BELEDİYELERİMİZDEKİ İSTİFALAR NÖBET DEĞİŞİMİ"

Bildiğiniz gibi kongre sürecimiz devam ediyor. 532 ilçe kongremizi tamamladık. Kasım ayında ilçe kongreleri bitecek, il kongreleri başlayacak. İnşallah 2018'in ortalarında büyük kongremizi gerçekleştireceğiz. Bu süreyi büyük bir olgunlukla geçiren teşkilatlarımıza teşekkür ediyorum. Bizim davamız makam, mevki yarışı değil, hizmet yarışıdır. Belediyelerimizdeki istifalar ve değişimi nöbet değişimi olarak görüyoruz. Bunu millete hizmet yolunda bir nöbet yarışı olarak görüyoruz.

 

<p>Türk SİHA'ları Rusların kabusu oldu. Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'da Bayraktar TB2'lerin kulla

Rusların kabusu oldu: Türk SİHA'larını vurdular ama yalnızca animasyonda

Lider Beşiktaş'a Sivas'ta coşkulu karşılama

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi