• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
31 Ağustos 2012 Cuma 11:38 | Son Güncelleme:

Barışı kimle yapacağız

Barışı kimle yapacağız

BDP'li Gülten Kışanak, PKK ile kucaklaşma fotoğrafını Cape Town'dan savundu: O kareler organize değil, realite. Barış isteniyorsa PKK ile de barışılacak.

SOSYALİST Enternasyonal toplantısı için Güney Afrika'da bulunan BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak ve Van Milletvekili Nazmi Gür, gazetecilerle bir araya geldi.

Burada BDP'den çok PKK'nın tanındığını öne süren Kışanak şunları söyledi: Bunu biz değil Türkiye sorgulamalı. Son 20 yılda 7 Kürt Partisi kapatılmışsa, Kürt sorununun demokratik çözüm yolları tıkanmışsa, kapatılmayan PKK'nın sürekli gündemde kalması ve propaganda yapıp kendini tanıtması kaçınılamaz.

Kışanak gazetecilerin soruları üzerine özetle şunları söyledi;

PKK İLE KUCAKLAŞMA; Organize etmedik. O bölgenin bir realitesi. Bu realiteyi manipüle edip, üzerinde milliyetçi tepkiyi artırırsak çözümsüzlük derinleşebilir. Çözüme doğru bir çaba yürütülmeli. Bu ülke Kürt sorununu çözecekse, barışı istiyorsa PKK ile de barışacak. 'PKK dağda kalsın', 'ömür billah onlarla savaşalım, öldürelim' mi deniliyor... Peki kimle barışacağız.  Devlet, önümüze çözüm takvimi koysun. Buna rağmen PKK şiddeti durmazsa hep beraber buna karşı koyalım. Öldüreceğim bitireceğim diyen anlayış varsa buna karşı gelişen reaksiyonları bizim değil kimsenin durdurma şansı yok.

Robben yolunda 'koster' esprisi

BDP heyeti, ırkçılıkla mücadelede sembol Nelson Mandela'nın, hapis yattığı Robben Adası'nı da ziyaret etti. Kışanak, İmralı'ya göndermede bulunarak 'Mandela'nın 27 yıl hapis yattığı adaya giderken 'koster arızalı' diyen olmadı. Ama sorduk, Mandela yatarken de sürekli 'koster bozuk' diyorlarmış' dedi.

<p>Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan 11 as

Bitlis'teki helikopter kazasında şehit olan kahramanlara veda

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı