• $8,0737
  • €9,7036
  • 450.53
  • 1409.19
03 Şubat 2021 Çarşamba 12:16 | Son Güncelleme:

Balıkesir'de yapılacak olan bor karbür üretim tesisine devlet yardımı yapılması yönünde karar verildi

Balıkesir'de yapılacak olan bor karbür üretim tesisine devlet yardımı yapılması yönünde karar verildi

Balıkesir'de yapılacak olan bor karbür üretim tesisi yatırımına "proje bazlı devlet yardımı" yoluyla destek verilmesine karar verildi.

Trbor Bor Teknolojileri AŞ tarafından Balıkesir'de yapılacak bor karbür üretim tesisi yatırımının "proje bazlı devlet yardımı" uygulamasıyla desteklenmesi kararlaştırıldı.

AA'da yer alan habere göre; "Balıkesir İlinde Yapılacak Olan Bor Korbür Üretim Tesisi Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı", Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Trbor Bor Teknolojileri AŞ tarafından Balıkesir'de yapılacak bor karbür üretim tesisi yatırımı, Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar'da belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde desteklenecek.

Eylül 2019'da başlayan yatırım 6 yıl içinde tamamlanacak, yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar ek süre verilebilecek.

Sabit yatırım tutarı 592 milyon lira olarak öngörülen proje sonunda 285 ilave istihdam ve 36 nitelikli personel çalıştırılması planlanıyor.

Yatırım süresi sonunda yılda 1 milyon 350 bin ton bor karbür üretimi hedefleniyor.

DESTEK NELERİ KAPSIYOR?

Yatırım projesine gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi (Vergi indirim oranı yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 70, yatırım katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100), sigorta primi işveren hissesi desteği (azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl), gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl), nitelikli personel desteği (azami 23 milyon lira), enerji desteği (işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 150 milyon lirayı aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50'si), yatırım yeri tahsisi sağlanacak.

Nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Kararı'nın hükümleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülecek. 

<h3>ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI FİNALİ 18 MAYIS SALI GÜNÜ SAAT 20:45'TE OYNANACAK</h3><p>TFF, Beşiktaş ile

Haftanın futbol başlıkları... Bozuk statlarda maç oynatılmayacak

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi