• $7,9454
  • €9,4346
  • 462.348
  • 1318.03
27 Mart 2020 Cuma 13:21 | Son Güncelleme:

Bakan Varank: Corona virüsü aşısı ile ilgili tüm AR-GE bütçemizi bu iş için ayırabiliriz

Bakan Varank: Corona virüsü aşısı ile ilgili tüm AR-GE bütçemizi bu iş için ayırabiliriz
A Haber

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank A Haber'de önemli açıklamalarda bulundu. Corona virüsü ile ilgili tüm AR-GE bütçemizi bu iş için ayırabilir diyen Bakan Varank, ""Hedefimiz 9 ay gibi bir sürede netice alabilmek." dedi.

Corona virüsü aşısı ile ilgili çalışmalarda son durumu değerlendiren Varank, "Aşı çalışmaları için üniversiteleri destekliyoruz. Aşı ve ilaç için birçok üniversitemiz çalışıyor. Tanı kitleri ve tedavi yöntemleri için de çalışılıyor. Çalışmalara katkı sağlamak isteyen herkesi katılıma alabiliriz. Çalışıyoruz. Hedefimiz 9 ay gibi bir sürede netice alabilmek." dedi

Bakan Varank bir diğer önemli konu başlığı solunum cihazlarının üretimi ile ilgili yaptığı açıklamada ise, "Solunum cihazları noktasında diğer ülkelerden daha iyi durumdayız. Ama bu ihtiyacımız olmayacak anlamına gelmez. Kendi envanter ve kabiliyetlerimizi bu olay ortaya çıktığında önümüze döktük. Bir firmaya desteğimiz var. Uluslararası standartlarda yerli bir firma. Onlarla iletişim kurarak seri üretimi konuştuk. Baykar, Aselsan, Arçelik mühendisleri seri üretim için bir araya geldi. 15 Nisan itibarıyla bu solunum cihazlarının teslim edilmeye başlanmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Fırsatçılara göz açtırılmadığını söyleyen Varank, firmaların gerekirse isimlerinin ifşa edilebileceğini söyledi. Varank, maske konusunda tedarik, üretim gibi konularda sorun olmadığını vurguladı, "Günde 8-10 milyon maske üretebilecek bir altyapımız var. 30 milyon maske üretecek kumaş stoklarımızda" şeklinde konuştu.

KORONAVİRÜSÜ AŞISI İÇİN HEDEF 9 AY

Aşı çalışmalarını değerlendirerek başlayan Bakan Varank, Aşı çalışmaları için üniversiteleri destekliyoruz. Aşı ve ilaç için birçok üniversitemiz çalışıyor. Tanı kitleri ve tedavi yöntemleri için de çalışılıyor. Çalışmalara katkı sağlamak isteyen herkesi katılıma alabiliriz. Çalışıyoruz. Hedefimiz 9 ay gibi bir sürede netice alabilmek. Alt platform çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Bilim insanlarımız çok güçlü neden sonuç almayalım. Gelişmelerimizi tubitak.gov.tr'den takip edebilirler." dedi.

"Dün bir toplantı yaptık. Çinli ve Avrupalı bilim adamlarının online konferansını izledim." diyen Varank, "Öyle bir çalışmayı biz de yapacağız." ifadelerini kullandı.

1 MİLYAR LİRA AR-GE DESTEĞİ VEREBİLİRİZ

"AR-GE bütçemizin tamamını aşı için kullanmaya hazırız." diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Bunu bilim insanlarına ifade ettik. Tasarruf sağlayabileceğimiz projelerimiz var. Parayı asla sorun etmeyin. Cumhurbaşkanımızın talimatı var. Geçmişe doğru ödememiz gerekenler var. Ancak AR-GE için 1 milyar TL kullanabiliriz. Bunun tamamını ihtiyaç varsa kullanabiliriz." dedi.

15 NİSAN'DA TESLİM EDİLMESİNİ BEKLİYORUZ

Solunum cihazları konusunda değerlendirmelerde bulunan Bakan Varank şöyle konuştu:

Solunum cihazları noktasında diğer ülkelerden daha iyi durumdayız. Ama bu ihtiyacımız olmayacak anlamına gelmez. Kendi envanter ve kabiliyetlerimizi bu olay ortaya çıktığında önümüze döktük. Bir firmaya desteğimiz var. Uluslararası standartlarda yerli bir firma. Onlarla iletişim kurarak seri üretimi konuştuk. Baykar en önemli teknoloji üreten firmalardan biri. Selçuk Bayraktar burada öncü bir rol üstlendi. Başka firmalarımız, ASELSAN gibi firmalar her türlü desteği verdi. Bu firmalarımız binin üstünde sipariş verdi.

Seri üretimi Arçelik üstlendi. Baykar, Aselsan, Arçelik mühendisleri seri üretim için bir araya geldi. 15 Nisan itibarıyla bu solunum cihazlarının teslim edilmeye başlanmasını bekliyoruz.

ABD'de 1 solunum cihazından 4 kişinin yararlanabileceği bir sistemi kullanıyorlar. FDI bunu onayladı. Normalde FDI katı kuralları olan bir kurumdıur. Ancak koronavirüs nedeniyle bunu onayladılar.

8-10 MİLYON MASKEYİ BİR GÜNDE ÜRETEBİLECEK KAPASİTEMİZ VAR

Fırsatçılık yapanlara sert tepki gösteren Varank, "Siz bir ürünü 10 TL üretirken, başkası 1 TL'ye üretiyorsa sizin bunla mücadele etme şansınız yok. Her şeyi yüzde yüz üretmek mümkün değil Birlikte üretmek için bir siyasi anlayışta olabilir. Türkiye'de 8-10 milyon üretebilecek bir altyapı var. Oldukça büyük bir kapasiteye sahibiz. Fırsatçılar nedeniyle fiyatlar yükseliyor. Bazı üreticiler ve tüccarlar fırsatçılık yapıyor. Ciddi bir önlem almayı başardık. İçişleri Bakanlığı'mız, Ticaret Bakanlığı'mız bunların canlarını yakmak için gayret gösteriyor. Bu tarz fahiş fiyatlara 10 milyon TL ceza kestik. Ahlaksız bir ticaret anlayışı var. Kapasite, üretim sorunu yok. Fırsatçılık yapan hiçbir firma asla bizim desteklerimizden yararlanamayacak. 30 milyon maske üretecek kadar kumaşımız hazırda var." diye konuştu.

GÜNDE 330 BİN LİTRE ETİL ALKOL ÜRETİYORUZ

Dünyadaki etil alkol sıkıntısını önceden tespit ettiklerini ve Başkan Erdoğan'ın talimatı ile karar aldıklarını söyleyen Varank, "Tüm dünyada dezenfektanlara önemli bir rağbet var. Dünyada kapasite problemi var. Etil alkol tedarikinde sorun var. Bazı etil alkol tankerlerinin alıkonulduğunu duyduk. Biz bunu önceden gördük. Akaryakıta bioetenol karıştırılması zorunluluğunu 3 aylığına ara verdik. Bizde etil alkol kapasitesi ortaya çıktı. Etil alkol üretebilen Konya Şeker ve diğer firmaları bir araya getirdik. Milli bir duruşla alkol ihtiyacını karşılayacağız dedi. Günde 330 bin litre etil alkol üretiliyor. Bu alkolü makul fiyattan vereceğiz sözü verdiler. Zam yapmayacağız dediler. Bunların zamsız satılacağının sözünü de aldık." dedi.

SANAYİCİLERE DESTEKLER

Bakan Varank son sözlerini ise sanayicilere destek için ayırdı. Varank şu ifadeler ile destekleri açıkladı:

Bizim ilan ettiğimiz maddeler, kısa çalışma ödeneği gibi çözümler onları gözeten çözümler. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ne yaptı derseniz, evden çalışma talepleri vardı. Yazılımcıların ağırlıkta olduğu TEKNOPARK yönetim şirketlerinin evden çalışmasına izin verdik. Ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmeler yüzde 95'i oluşturuyor. KOSGEB borçlarını 3 ay erteledik. Bu borçların tamamını ötelemiş olduk. Hiçbir faiz de alınmayacak. Proje yükümlülükleri olan firmalarımız da vardı. 4 aylık bir öteleme yaptık. Biz firmalarımıza yatırım desteği veriyoruz. Bir firma bankaya olan ödemelerinde yükümlülüklerini yerine getiremezse bizden yararlanamıyordu. Esneme yaptık. Bu dönemki gecikmeleri dikkate almayacağız.

Editör: <a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

PKK bitiyor mu?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Masterchef yarışmacıları Tanya ve Uğur aşk mı yaşıyor? Berker'den kafa karıştıran açıklama!

Çin menşeli koronavirüs aşısı Kayseri Şehir Hastanesi'nde gönüllülere uygulanmaya başlandı.