• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
8 Ekim 2021 Cuma 18:07 | Son Güncelleme:

Bakan Soylu, Siirt'te çinko izabe tesisini ziyaret etti

Bakan Soylu, Siirt'te çinko izabe tesisini ziyaret etti
AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, faaliyete girdiğinde 3 bin kişiye istihdam sağlaması planlanan, Türkiye'nin ilk çinko metal külçelerini üretecek tesisteki çalışmalarla ilgili incelemelerde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Siirt'te 3 bin kişiye istihdam sağlayacak çinko izabe tesisine ilişkin, "30 bin, akabinde 50 bin ve hemen ardından da 90 bin tonluk bir üretim gerçekleşecek. Bu, Türkiye ithalatının yüzde 38'ini karşılıyor." dedi.

AA'nın aktardığı habere göre, Kentteki temaslarını sürdüren Bakan Soylu, beraberinde İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Vali ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören ile Siirt Belediyesince yenileme çalışmaları devam eden Güres Caddesi'ni gezdi, çalışmaları yerinde inceledi.

Caddedeki esnafı ziyaret eden Soylu, vatandaşlarla çay içti, fotoğraf çektirdi. Soylu'ya esnaf tarafından Siirt fıstığı ikramında bulunuldu, isminin yer aldığı Siirt tiftiği hediye edildi.

Bakan Soylu, daha sonra Siirt Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) inşa çalışmalarında sona gelinen, Türk-Katar ortaklığıyla kurulacak çinko izabe tesisini ziyaret etti.

Soylu, faaliyete girdiğinde 3 bin kişiye istihdam sağlaması planlanan, Türkiye'nin ilk çinko metal külçelerini üretecek tesisteki çalışmalarla ilgili Lineer Metal AŞ Onursal Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay ve Lineer Metal AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Baydarman ve diğer yetkililerden bilgi aldı.

"110 milyon dolarlık bir yatırım"

Soylu, konuşmasında Katar ortaklığıyla yapımı süren çinko izabe tesisinde gurur duyulacak bir yapıyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

"Siirt'e bu yatırımı yapan, milli ve aynı zamanda yerli üretimi temin eden anlayışa teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum." diyen Soylu, şunları dile getirdi:

"30 bin, akabinde 50 bin ve hemen ardından da 90 bin tonluk bir üretim gerçekleşecek. Bu, Türkiye ithalatının yüzde 38'ini karşılıyor. Türkiye'nin cari ödemesi açısından çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Bununla beraber 250-300 milyon dolarlık bir yatırımı da beraberinde getirmiş olacak. Şu anda 110 milyon dolarlık bir yatırım."

Soylu, tesisin bir veya 1,5 ay içinde üretime geçmiş olacağını bildirdi

Türkiye'ye bu yatırımı kazandıran, çok kısa bir sürede bu yatırımı Siirt'e getirenlere teşekkür eden Soylu, "İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız da gelip açılışı gerçekleştirecek. Hakikaten burada yıllar önce belki başka şeyler konuşuyorduk ama bugün Türkiye'nin üretimine, istihdamına, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı cari ödeme dengesine ciddi bir şekilde katkı sağlayabilecek katma değer içerisindeyiz. Ne kadar gurur duysak azdır." dedi.

Soylu, vatandaşların huzur ve sükun içinde olduğunu görmenin mutluluğu ve huzurunu yaşadıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Hepimiz işimizi yapınca ortaya böyle güzel eserler çıkıyor. Bu, aynı zamanda da inanıyorum ki hem Türkiye'nin Orta Doğu'daki yüz akı bir eseri oluyor hem de Siirt'in üretiminin zenginliğini ifade ediyor. Sadece buraya katkısı yok, aynı zamanda Kato'dan maden taşınacak, o da ayrı bir katma değer, Hakkari'nin de ürettiği madenler buraya taşınacak. Yani birçok üretimi, birçok alanı harekete geçiren, Türkiye'nin ilk çinkosunu üreten bir izabe tesisinde bulunuyoruz. Bir taraftan tarımsal üretim bir taraftan hayvancılık bir taraftan ticaret bir taraftan maden bir taraftan sanayi bir taraftan enerji bir taraftan turizm, Allah milletimize huzur ve esenlik versin."

Bakan Soylu, Prof. Dr. Yasin Aktay başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan yoğun bir mesaiyi  geride bıraktı. Devletin zirvesi önce savunma sana

Külliye'de savunma toplantısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı