• $8,5697
  • €10,3974
  • 511.632
  • 1442.56
25 Mart 2020 Çarşamba 11:42 | Son Güncelleme:

Bakan Soylu açıkladı! Sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Bakan Soylu açıkladı! Sokağa çıkma yasağı olacak mı"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gündeme ilişkin tüm merak edilen gelişmeleri 24 TV'de yayınlanan Günün Manşeti programında değerlendirdi. Peki, sokağa çıkma yasağı gelecek mi? Türkiye'de son durum ne? Valilikler koronavirüse karşı nasıl tedbir alıyor? Tüm sıcak gelişmeler haberimizde…

Sokağa çıkma yasağına ilişkin olan soruya yanıt veren Bakan Süleyman Soylu, “Salgınla ilgili ortaya çıkan süreci izliyoruz. Vatandaşlarımız tedbirlere en üst düzey şekilde uyuyor. Şimdilik gerek yok, süreç farklı noktaya giderse olabilir.” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK ALANINDA ÖNEMLİ TEDBİRLER ALDIK”

Türkiye’nin küresel krizle mücadele ettiğini dile getiren Süleyman Soylu, “Küresel olarak ilk kez böyle bir krizle karşı karşıyayız. Dünyayı iyi takip ediyoruz, neler yapabileceğimizi değerlendiriyoruz. Konuyu 24 saat içeriğinde izleyen sonuç izlemeye çalışan bir süreci de yaşamaya çalışıyoruz. 65 yaş üstü için çok önemli kararlar aldık. Sağlık için çok önemli tedbirler aldık. Bu tedbirler yine bu konularla ilgili tedbir almaya devam ediyor. İstişare halinde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla gerekli tedbirleri alıyoruz.” dedi.

“GEREKLİ ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜYORUZ”

65 yaş ve üstü için alınan tedbirler hakkında konuşan Bakan Soylu, “Bu karar içinde yaşlılarımızın mağduriyetlerini, nasıl giderebiliriz diye toplantılar yaptık. Virüs umreden ve yurt dışından yayıldı, 65 yaş grubu en riskli grup, en çok onlar etkileniyor. Aldığımız kararlar milletimiz açısından olumlu görüldü.” şeklinde konuştu.

Sosyal medyada toplumları infiale sürükleyen hesapların olduğuna dikkat çeken Soylu, “Bu konuyu istismar etmek isteyenler var, bin 748 hesap tespit ettik. Bunların çoğu terör örgütlerine ait hesaplar. (FETÖ, PKK, DHKPC gibi hesaplar)”

“TÜRKİYE ÖRNEK ÇALIŞMAYA İMZA ATIYOR”

Türkiye’nin dünyada örnek bir çalışmaya imza attığını söyleyen Bakan Soylu, “Vefa destek grubu oluşturduk. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için tüm kurumlarımız seferber oldu. Türkiye bu konuda örnek bir çalışma yürütüyor. 65 yaş üstünde kimsesiz, yalnız, hasta bunların hepsine ulaşılıyor. Bununla ilgili üç grup kurduk. İlk olarak 112, 155 ve 156. İkincisi valilik ve kaymakamlarımız, üçüncüsü ise aile hekimlikleri. Şu ana kadar yaşlılarımızdan toplam 239 bin çağrı aldık.”

Bakan Soylu, “Yolcu trafiğinde yüzde 83 düşüş oldu. Burada 15 büyükşehiri baz aldık. Şehir içi trafiğinde ortalama yüzde 65 oranında düşme söz konusu. Toplu taşıma araçlarında yüzde 65, bazı illerde yüzde 85 düşüş söz konusu. Türkiye genelinde de tedbirler almaya çalışıyoruz. Tüm polis, jandarma, belediye hoparlöründen sürekli vatandaşlarımıza mesajlar gönderiyoruz. 65 yaş üstü vatandaşlarımıza evde kalmalarının sağlık açısından iyi olacağıyla ilgili mesajlar ve bilgilendirmeler gönderiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“FAHİŞ FİYAT KONUSU TAKİBİMİZDE”

Temizlik ürünlerinde uygulanan fahiş fiyatlar üzerine konuşan Bakan Soylu, “Şu ana kadar 60 maske üreticisi Sağlık Bakanlığı ile sözleşme yaptı. Sözleşme yapmayan olursa el koyma dahil süreci işletiriz. 66 üründe tespit ettiğimiz fahiş fiyat ile ilgili hem Ticaret Bakanlığına hem de Savcılıklara suç duyurusunda bulunduk." dedi.

Bakan Soylu, “Yapılan denetimlerde genelgeye uymayan 211 bin 326 iş yeri kapatıldı. Bin 542 iş yerine idari, 207 iş yerine adli yaptırım uygulandı.” ifadesini kullandı.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 28 yıl sonra Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan işgalinden kurt

Başkan Erdoğan Azerbaycan'da: Bir ilk gerçekleşti

FC Barcelona yeni sezon formalarını tanıttı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev iki ülke arasında ''Şuşa Beyannamesi''ni imzaladı

Türkiye'nin beklediği proje: 2 yılda tamamlanacak