• $7,9021
  • €9,3715
  • 463.104
  • 1314.25
18 Kasım 2020 Çarşamba 10:56 | Son Güncelleme:

Bakan Koca: "Koronavirüs kitlesel bulaşma dönemine geçti"

Bakan Koca: "Koronavirüs kitlesel bulaşma dönemine geçti"

İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerdeki artış trendinin neredeyse bütün ülkeye yayıldığını belirten Sağlık Bakanı Koca, "Bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur." dedi. Bakan Koca, "Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti." ifadelerini kullandı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanlığı Bütçesi görüşmeleri yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vakalarındaki artış ile ilgili son dakika açıklamalarında bulundu. Salgının gidişatına yönelik değerlendirmeler yapan Bakan Koca, "Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti." dedi.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Önümüzdeki yıl 54’ü hastane olmak üzere 273 sağlık tesisini tamamlayarak, 13 bin 995 nitelikli yatak kapasitesini daha ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz."

"Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti. Bugün itibarıyla dünyada pozitif vaka sayısı 55 milyon oldu. Ölüm sayısı ise 1 milyon 326 bini geçti. Hali hazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor."

"BU YIL BİTMEDEN AŞIYA KAVUŞMANIN ÜMİDİ İÇİNDEYİM"

"Görünen o ki, hayatımızı bir süre daha sıkı bir disiplin altına almak zorundayız. Dünyaya paralel olarak ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak insan denemelerine başlamıştır. Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde de faz çalışmaları devam etmektedir. Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bize düşen, bu süreci güvenli bir şekilde atlatabilmektir."

"YENİ TEDBİRLER KAÇINILMAZ OLABİLİR"

Sağlık Bakanı Koca, kamuoyunda daha sert yeni tedbirlerin gelebileceğine dair bir düşüncenin olduğuna dair soru üzerine, "Bu tedbirlere uyum ve yeterli hassasiyet gösterilmezse yeni tedbirler kaçınılmaz olabilir." ifadelerini kullandı.

Editör: <a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

CHP'de 'Mandacılık' tartışması

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Rize beyaza büründü