• $8,0781
  • €9,5526
  • 494.288
  • 1161.36
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
29 Temmuz 2020 Çarşamba 17:07 | Son Güncelleme:

Bakan Koca canlı yayında açıkladı! İşte Kurban Bayramı'nda alınacak virüs önlemleri

Bakan Koca canlı yayında açıkladı! İşte Kurban Bayramı'nda alınacak virüs önlemleri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklama yaptı. Kurban Bayramı'nda risk alırsak, bu bize ağır bir vebal yükler diyen Bakan Koca, "65 yaş üstü kurban satış ve kesim yerlerine gitmemeli, kurbanlık alışverişi denetlenen yerlerden yapılmalı. Kurban pazarlarında çok kısa süre kalınmalı, el sıkışma olmamalı" dedi. Bakan Koca ayrıca aşı çalışmalarına da değinerek, "Önümüzdeki ocak, şubat, mart gibi, yılın ilk çeyreğinde aşının geliştirilmesi mümkün olabilir. Çin ve Rusya ile aşıyla ilgili irtibat halindeyiz, bu konudaki gelişmeleri de iş birliğini de yakinen takip ediyoruz." açıklamasında bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

PAZARLIKLAR EL SIKIŞARAK YAPILMAMALI

Buruk geçen Ramazan Bayramı bize eski bayramları özletti. Kurban Bayramı'nı mevcut şartlardar ruhuna en uygun şekilde yaşamayı biliyoruz. Kurban Bayramı'nda, kurbanlık alışverişi belediyeler tarafından denetlenen yerlerden yapılmalı. Hayvan satış alanlarında olabildiğince kısa kalınmalı, pazarlık el sıkışarak yapılmamalı 65 yaş üstü ve hastalar hayvan satış alanında bulunmamalı.

BAYRAM VE CUMA NAMAZINA SECCADE İLE GİDİLMELİ

Bayramın ilk günü Cuma gününe denk gelmektedir. Biri bayram ve diğeri cuma namazı olmak üzere 2 namaz cemaatle kılınacak.

İŞTE BAYRAM VE CUMA NAMAZINDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Abdest, namazdan hemen öncesine bırakılmamalı, cami şadırvanında alınmamalıdır. Abdest evde alınmalıdır. Aksi takdirde sosyal mesafe ve maske kuralına uymak imkansız hale gelebilir.

Bayram ve Cuma namazına herkes kendi seccadesi ile gitmelidir. Secde sırasında halı veya seccadelere virüs bulaşması kolayca mümkündür. Virüs dış ortamda bir süre canlı kalmakta, başkasına bulaşabilmektedir. Bu yüzden kendi seccadenizi kullanmanızda ısrar ediyoruz.

Bu bayramda makbul olan yüz yüze ziyaret değildir, bayramlaşmalar telefon ile yapılmalıdır. El öpmeyi, el öptürmeyi gelecek bayramlara erteleyeceğiz.

ZATÜRRE ORANINI DA SİZLERLE BUNDAN BÖYLE DÜZENLİ PAYLAŞACAĞIZ

Tedbir sonuçtur, gerilersek toparlaması büyük çaba istiyor. Vaka sayısını binin altına çekmemiz 33 günümüzü aldı. DSÖ'nün belirttiği gibi Eylül'de olabilecek ikinci dalga başlangıç ekonomiler için risktir. Halkımız tedbirlere uyarak tüm alanlarda ülkemizin iyiliğine katkıda bulundu. Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranı yüzde 90'ın üzerindedir. Hastalarımızda kritik eşik olan zatürre oranını da sizlerle bundan böyle düzenli paylaşacağız.

Birinci dalga devam ediyor. İstanbul pik'ini tamamladı. Dünyanın beklediği ikinci dalga dönemine daha iyi geçiş yapmamız, bugünleri iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Risk devam ediyor.

AŞI ÇALIŞMALARINDA SON DAKİKA

Önümüzdeki ocak, şubat, mart gibi, yılın ilk çeyreğinde aşının geliştirilmesi mümkün olabilir. Çin ve Rusya ile ilgili aşı çalışmalarında irtibat halindeyiz.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Okulların açılma takvimini Milli Eğitim Bakanımız açıklamıştı. Bu eğitim uzaktan mı, hibrit eğitim tarzında mı, karma mı olacağı konusu Milli Eğitim Bakanlığımız ve Bilim Kurulu irtibat halinde. Gerektiğinde iller bazında o illere özel farklı yaklaşımlar da devreye girebilir. Burada önemli olan eğitimin 31 Ağustos'ta başlayacak olması.

65 YAŞ ÜSTÜNE KISITLAMALAR NE ZAMAN KALKACAK?

65 yaş üstüne uygulanan kısıtlamalara değinen Koca, "Bayram sonrası erken dönemde bunları kaldırma noktasında Bilim Kurulunun yaklaşımı var." dedi.

VİRÜS MUTASYONA UĞRADI MI?

Virüste mutasyon oldu. Ancak virülansı etkileyecek düzeyde olmadığı şeklinde. Ancak ileride olmayacağı anlamına gelmez. Şu an için bulaşığı etkileyen bir mutasyon olmadığını biliyoruz.

Editör: Eda Cabul <a href='#0' class=''>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Altında ve piyasalarda son durum

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı'na katıldı

''Dünyanın en büyük insan zinciri'' İstanbul'dan geçiyor