• $7,8379
  • €9,2965
  • 484.939
  • 1212.07
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Haziran 2020 Pazartesi 13:57 | Son Güncelleme:

Bakan Gül'den baroların yürüyüşüyle ilgili açıklama: Ortada teklif yokken hangi maddesine karşı çıkıyorsunuz?

Bakan Gül'den baroların yürüyüşüyle ilgili açıklama: Ortada teklif yokken hangi maddesine karşı çıkıyorsunuz"

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, baro başkanlarının yürüyüşüne ilişkin, "Bakanlık ve TBB grubu olarak bu konudaki görüşleri dinleme, müzakere etme ve paylaşma ortamı olduğu daha öncesinde TBB'ye ifade edilmiştir. Ortada teklif yokken hangi maddesine karşı çıkıyorsunuz?" dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 24 TV Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel'in sorularını yanıtladı.

Öncelikle Bursa'da sel felaketinde hayatını kaybedenlere Rahmet dileyen Gül, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla tüm bakanlarımız olayla ilgili tüm çalışmaları yerine getirmektedir. Ben yeniden tüm Bursalılara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum." dedi.

BARO DÜZENLEMESİ MECLİS'E GELİYOR

Barolorla ilgili diyalog kapısının sürekli açık olduğunu söyleyen Bakan Gül, "Türkiye'de avukatlık baroların yapısıyla ilgili 50 yılı aşkın uygulanan düzenleme söz konusu. Her dönem daha katılımcı olması adına öneriler gündeme gelmiştir. Bu konu yine gündeme geldiğinde biz bakanlıktan arkadaşlarımızla, baro başkanlarımızla, TBB Başkanımızla birlikte bir heyeti aldık, dinledik. Görüşlerini ve önerilerini dinledik." ifadelerini kullandı.

TBB başkanlarının AK Parti Grup Başkanvekilleriyle görüştüğünü söyleyen Gül, "Görüşlerini anlatma imkanı buldular. Grup Başkanvekillerimizde önemli hukukçular. Bu hususta tüm öneriler dinlenmiş ve değerlendirilmiştir. Buradaki temel yaklaşım baroların bir gerçekten avukatlık mesleğinin, daha çoğulcu ve katılımcı bir şekilde yapısının oluşması. Savunma yargının temel unsurudur. Savunma avukatlık mesleğidir. Avukatlık mesleğini daha ileri götüreyecek, mesleğin kazanımlarını daha da artıracak bir çalışma bekliyoruz. Ve burada daha geniş katılım ve çoğulcu yaklaşım olması hepimizin arzusu." dedi.

"Mesleği bu anlamda geriye götürecek, savunma mesleğini geriye götürecek bir çalışmaya bizlerde asla destek vermeyiz" diyen Gül sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada arkadaşlarımızla çalışmayı daha da güçlendirecek, avukatların haklarını daha koruyan ve bu konuda mesleki örgütlenmeyi daha da güçlendiren bir yapı üzerine çalışma yapıyoruz"

'ÇOKLU BARO' GERİ ADIM SÖZ KONUSU MU?

AK Parti tarafından kamuoyuna servis edilmiş bir metnin söz konusu olmadığını söyleyen Bakan Gül, "Teklif metnimiz şudur diye bir düzenleme ya da teklif taslağı henüz sunulmuş değil. Bizim grup başkanvekillerimiz teklifi verecek AK Parti ve MHP'yle birlikte esas itibarıyla tüm görüşleri dinliyorlar. Bu anlamda baro başkanlarının ve bizim de görüşlerini alıyorlar. Yeni sistemde bakanlıkların bir tasarı hazırlama imkanı yok. Bizler teknik olarak önerilerimizi sunuyoruz. Temel yaklaşımımızla savunmayı geriye götürmesin, avukatlık mesleğini bu anlamda daha da güçlendiren bir çalışma olsun. AK Parti grubu da tüm bu önerilere bakarak bir öneri ortaya çıkaracak." dedi.

"TEKLİF YOK HANGİ MADDDEYE KARŞI ÇIKIYORSUNUZ?"

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'yla her zaman irtibat halinde olduğunu belirten Gül, TBB başkanlarıyla geçen hafta bir araya geldiklerini sözlerine ekledi.

Diyalog ve görüşme imkanı varken yürüyüş yapmanın doğru bir davranış olmadığının altını çizen Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bizim hem AK Parti grubu olarak hem bakanlık olarak hemde TBB olarak bu konuda hangi görüşler varsa dinleme, müzakere etme ve paylaşma ortamı var. Tüm bunlar ifade edilmiştir. Ortada teklif yok, hangi maddesine karşı çıkıyorsunuz?
<p>Azerbaycan ordusunun topraklarını Ermenistan işgalden kurtarmak için başlattığı operasyonların sü

Azerbaycan, Gubadlı'daki işgalci Ermenistan birliklerini top atışıyla imha etti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Brezilya'dan gelen bir gemide 220 kilogram kokain ele geçirildi

A101 22 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğunda neler var?