• $8,0669
  • €9,6734
  • 452.51
  • 1409.19
11 Şubat 2021 Perşembe 09:54 | Son Güncelleme:

Bakan Fahrettin Koca koronavirüs tedbirleri ile ilgili açıklama yaptı

Bakan Fahrettin Koca koronavirüs tedbirleri ile ilgili açıklama yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca liderliğinde koronavirüs Bilim Kurulu toplandı. Dün koronavirüs tedbirleri, mutasyonlu virüs ve aşılamaları ele alındığı Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca açıklamalarda bulundu.

Bilim Kurulu dün, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca liderliğinde toplandı. Düzenlenen toplantının ardından Fahrettin Koca'nın açıklama yaptı. Fahrettin Koca koronavirüs tedbirlerine ilişkin yaptığı açıklamalarında, "33 ilde mutasyonlu virüs görüldüğünü söyleyen Bakan Koca, 7 günlük vaka sayılarının ortalamasının canlı takip edilecek." dedi.

BAKAN KOCA'NIN AÇIKLAMALARI NASIL?

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarının tamamı şu şekilde:

"İller bazında birtakım kısıtlamaları gevşetmek mümkün olabilir, öneri olarak bunu sunacağız" şeklinde ifade etti.

Sağlık Bakanı Koca, "Pazartesi gününden itibaren il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlanacak" dedi.

Aşılanmada tüm hassasiyetimizi ortaya koyduk. Pazartesi gününden itibaren il bazında 7 günlük vaka sayısını açıklayacağız. Bölgesel çalışmaları artık ön plana koyuyoruz. Esnafımızın, sağlık çalışanımızın öngöreceği bir döneme adım adım ilerliyoruz. Tedbirlere birlikte uymamız gerekiyor.

İkinci doz aşılama yarın başlıyor

Ülkemizin salgın yönetimindeki en büyük gücü vatandaşlarımız olacak. Hep birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Aydınlık geleceğe en kısa sürede ulaşacağız.

Aşı programımızda 2 milyon 800 bin vatandaşımız aşı oldu. Yarından itibaren ikinci doz aşılamaya geçiyoruz. İlk hedefimiz toplumun yüzde 60'ını aşılamak olacak. Aşı konusunda ülkemiz başarılı ilerliyor.

Yerli aşıda Faz-2'ye geçildi

DSÖ 130 ülkenin aşı temin edemediğini söyledi. Ülkemiz yaklaşık 15 milyon doz aşıyı temin etti ve toplamda 100 milyon dozdan fazla aşı için anlaşmalarını tamamladı. 17 yerli aşı adayımız var. Bugün en önde giden aşı adayımız için Faz 2 insan deneylerinin gönüllüleri aşılanmaya başlandı.

Faz-2 çalışması bugün yerli aşıda başlandı. Bir hafta veya 10 gün içinde en az 3 aşının Faz-1 çalışmasına izin verilecek, başlayacak. Bu dönemde erken olarak yerli aşıyı geliştirmemiz önemli. Faz-3 çalışmasına Nisan ayı ve sonrası dönemde başlamış olacağız.

"Dün ve bugün Türkiye'ye yeni aşılar geldi"

50+50 milyon talebimiz, 100 milyon doz aşı sözleşmesi imzalandı.

Diğer aşılarla ilgili ilk günden itibaren Sputnik V, Pfizer-BioNTech ve AstraZeneca alabilme potansiyelini düşündük. Sputnik V'nin Türkiye'de üretilmesi görüşünü sunduk. Uğur hocayla da aşı konusunu görüştük. Nisan ayına kadar verebileceği aşının olmadığını biliyoruz. Nisan ayına kadar kim bize aşı verecekte o firmalarla temasta bulunduk. Bu ay BioNTech alısı 500 ila 800 bin arası gelmiş olacak. Mart sonuna kadar 4,5 milyon doz Alman aşısı Türkiye'ye gelecek

Mart veya Nisan ayına kadar bize aşıyı verecek her firmayla görüşüyoruz. Biz vatandaşımızın en az etkilenmesi çabasındayız.

Dün ve bu sabah koronavirüs aşısı Türkiye'ye geldi İlk kez bunu şimdi söylüyorum.

Aşı tedarikinde tüm ülkeler zorluk yaşamaktadır.

"İnaktif aşı tercihimiz haklı olduğumuzu gösterdi"

Yarından itibaren 70 yaş üzeri, cuma gününden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşlar sisteme tanımlanacak. Kritik kamu hizmetinin sağlanması amacıyla hafta sonundan itibaren başta kabine üyeleri olmak üzere devlet üst yöneticilerini aşılanmaya davet ediyorum. Vali, kaymakam ve belediye vatandaşlarımızı aşılamaya davet ediyorum.

İnaktif aşı tercihimiz haklı olduğumuzu gösterdi. Başta AB olmak üzere birçok ülke buna yöneldi. Elimizdeki aşı virüsle mücadelede en etkili çıkış yolu olarak görünüyor.

<p>Libya Başbakanı Dibeybe, 5 başbakan yardımcısı ve 14 bakanı ile Türkiye'ye geldi. Abdulhamid Dibe

Libya'nın kritik ziyareti dünyada nasıl yankı buldu?

Karayipler'de volkan patlaması: Yanardağı'nın neden olduğu kül tabakası hayatı zorlaştırdı

İstanbul'da beliren hilal görenleri kendine hayran bıraktı

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti