• $13,701
  • €15,4633
  • 783.644
  • 1951.45
18 Ağustos 2021 Çarşamba 15:43 | Son Güncelleme:

Bakan Derya Yanık, sel felaketi yaşanan Sinop'ta incelemelerde bulundu

Bakan Derya Yanık, sel felaketi yaşanan Sinop'ta incelemelerde bulundu
AA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sel felaketinin yaşandığı Sinop'ta incelemelerde bulundu. Bakan Yanık, "Sinop'a 13 milyon lira nakdi yardım göndermiştik. İhtiyaç oldukça nakdi yardımlara devam edeceğiz." dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Sinop'ta yaşanan sel felaketi sonrası yapılan maddi yardımlara ilişkin, "Sinop'a 13 milyon lira nakdi yardım göndermiştik. İhtiyaç oldukça nakdi yardımlara devam edeceğiz." dedi.

AA'nın aktardığı habere göre, Bakan Yanık, Batı Karadeniz bölgesinde etkili olan yağış sonrası sel felaketi yaşanan Sinop'ta karadan ve havadan incelemelerde bulundu. Sinop Ayancık Kriz Merkezi'nde koordinasyon toplantısı yapan Bakan Yanık, yetkililerden sel felaketi sonrası yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Yanık, daha sonra Sinop'ta selden etkilen Ayancık ilçesine bağlı Babaçay Köyü'ne geçti. Selden zarar gören aileleri, yurtta kalan afetzedeleri ziyaret eden ve sorunlarını dinleyen Yanık, hasar gören yerleri inceledi.

Köy merkezinde afetzedelerle bir araya gelen ve "geçmiş olsun" dileklerini ileten Yanık, selde hayatını kaybedenler için de başsağlığı diledi.

"İHTİYAÇ OLDUKÇA NAKDİ YARDIMLARA DEVAM EDECEĞİZ"

Ziyaretlerin ardından gazetecilere değerlendirmede bulunan Bakan Derya Yanık, afetin büyüklüğüne rağmen AFAD koordinasyonunda, bütün kurum ve kuruluşların hızlı şekilde organize olduğunu belirten Yanık, şu şekilde konuştu:

"Bakanlık olarak Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında iki temel görevimiz var. Biri, ayni yardımları organize etmektir. Sosyal yardımları zaten Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden ilk günden itibaren bölgeye gönderdik ve göndermeye de devam ediyoruz. Tespitler yapıldıkça ve ihtiyaç hasıl oldukça da takviye yapacağız."

Bakan Yanık, şimdi ayni yardımları organize etmeye başladıklarına işaret ederek, "Hem Sosyal Market hem bizim ayni yardım merkezlerimizde arkadaşlarımız çok hızlı biçimde organize oldu. Bir taraftan ayni yardım malzemeleri toplanır ve ihtiyaç sahiplerine tarih saat belirlenerek ihtiyaçları ulaştırılır." dedi.

Sinop'a yapılan maddi yardımlar hakkında da bilgi veren Yanık, "İlk günden itibaren Sinop'a 13 milyon lira nakdi yardım göndermiştik. İhtiyaç oldukça nakdi yardımlara devam edeceğiz. Kastamonu'ya bugün yine 10 milyon lira yardımımız çıkacak ayrı olarak." açıklamasında bulundu.

"EL BİRLİĞİ İLE YARALARI SARACAĞIZ"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kurumların, gereken tüm çalışmaları yaptığını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Yangın bölgelerine ve sel bölgesine gittik. Tek tek bölgeleri sahada görmeye çalışıyoruz. Bu kadar büyük afetlerin sonrasında bu kadar hızlı ve sonuç alacak şekilde organize olmak, yıkımın etkilerini ortadan kaldırmak ve ihtiyaçları bir an önce karşılamaya başlamak önemli bir afet yönetim bilgisini ve gönüllülük kültürünü gerektiriyor. Kurumlarımızda her ikisi de var. Sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Onlar da bu tür durumlarda hemen sahada vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyorlar. Bakanlığımız tarafından psikososyal destek hizmetleri veriliyor. Destek vermek isteyen STK'ler, kamu kurum ve kuruluşları bizim arkadaşlarımızla irtibat kurduklarında, sahadaki koordinasyonu çok hızlı bir şekilde yaparız ve onları da aramızda görmekten mutluluk duyarız."

Ayni yardımların, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yapıldığını hatırlatan Yanık, yardım yapmak isteyen kişi, kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarının Bakanlığa ulaşması halinde gerekli organizasyon desteğinin ve yardımın sağlandığını bildirdi.

Derya Yanık, "Alo 144 hattımız da aktif olarak 7/24 kullanılıyor. Elimizden gelen hür türlü desteği veriyoruz. Maddi, manevi vatandaşımızın ihtiyacı olan her türlü desteği sağladık ve sağlayacağız. Can kayıplarımız için çok üzgünüz. El birliği ile yaraları saracağız."

Yanık, sahada yaptığı incelemelerin ardından helikopterle de bölgeyi havadan inceledi.

  • Derya Yanık
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı
  • Sinop
Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!
Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Arazilerin yeni "gözü": Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... 'Yeni süper malzeme' Borofen Türkiye'de üretiliyor
Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... 'Yeni süper malzeme' Borofen Türkiye'de üretiliyor

Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... "Yeni süper malzeme" Borofen Türkiye'de üretiliyor

Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu
Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu

Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu

<p> </p>

Mesut Özil - Vitor Pereira arasında soğuk savaş devam mı ediyor?

İstanbul'da uzay sergisi!

İHH'den tohum desteği

Kedilerden insanlara parazit geçer mi? İşte araştırmanın sonuçları