• $13,4577
  • €15,3797
  • 787.558
  • 2085.76
27 Aralık 2021 Pazartesi 10:41 | Son Güncelleme:

Bakan Çavuşoğlu: Yedi kez haklarımızı ihlal etmeye çalıştılar, hepsini engelledik

Bakan Çavuşoğlu: Yedi kez haklarımızı ihlal etmeye çalıştılar, hepsini engelledik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı'nda konuşuyor. Hem diplomaside he sahada boşluk bırakmadıklarını belirten Çavuşoğlu, "İstanbul-Erivan uçuşları yakında başlayacak" dedi. Çavuşoğlu, "Doğu Akdeniz'de ülkemizin çıkarlarını koruduk. Yunanistan ve Rum kesimi yedi kez haklarımızı ihlal etmeye çalıştı, hepsini engelledik" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu. Çavuşoğlu, "Doğu Akdeniz'de ülkemizin çıkarlarını koruduk. Yunanistan ve Rum kesimi yedi kez haklarımızı ihlal etmeye çalıştı, hepsini engelledik" dedi.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Bu yıl pek çok sorunlu konuda normalleşme adımları attık. BAE, Mısır, Bahreyn ve İsrail'deki temaslarımızı biliyorsunuz. Bu süreçleri gerçekçi bir yaklaşımla ele alacağız. Keza Fransa'daki ilişkilerdeki gerginliği azaltmaya başladık. Ermenistan ile normalleşme konusunda karşılıklı temsilciler atadık. İstanbul-Erivan uçuşları kısa sürede başlayacak.

Katar ile Kabil Havalimanı'nın işletilmesinin devralınması için çalışmaları yürütüyoruz. Arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yürütüyor.

"DOĞU AKDENİZ'DE ÇIKARLARIMIZI KORUDUK"

Doğu Akdeniz'deki çıkarlarımızı dikkatli bir şekilde koruduk. Kıbrıs'ta egemen eşitlik konusunda iki devletli çözümü uluslararası gündeme soktuk.

Yunanistan'ın Ege'de tansiyonu yükseltme çabaları son derece tehlikeli. Burada tutumuz son derece kararlı. 5 yıl aradan sonra istişari görüşmeleri tekrar başlattık.

ABD'de Biden yönetimi ile görüşmelerimiz devam etti, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile 12 kere görüştüm. Anlaşmazlıklarımız var ama aynı zamanda ilişkilerimizi geliştirmek için de çaba sarf ediyoruz. İş birliğimizi geliştirmek için çalışıyoruz.

Rusya ile de görüşmelerimizi sürdürdük, mevkidaşım Sergey Lavrov ile 5 kere yüz yüze görüştük.

ERMENİSTAN İLE NORMALLEŞME

Ermenistan ile normalleşmeye ilişkin soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, "Her iki taraf da özel temsilcisini atadı, görevlendirdi. Özel temsilcilerin ikili yüz yüze görüşmesi için tarih ve yer belirlemesi gerekiyor. İlk toplantının Moskova'da gerçekleşmesi planlanıyor. Bu süreçte Azerbaycan ile istişare önem arz ediyor." dedi.

KABİL HAVALİMANI

BAE'nin de Kabil Havalimanı'nın işletmek istediği hakkındaki soruyu cevaplayan Çavuşoğlu, "Taliban yönetimi devralmadan önce Kabil Havalimanı'nın askeri kanadını biz yönetiyorduk, sivil kanadını ise BAE'den bir şirket yönetiyordu. Bu süreçte farklı ülkelerin teklif vermesi normal. Somut bir teklif olmadı bizim onlara da bir teklifimiz olmadı, Katar'la olduğu gibi BAE ile oturup konuşmadık." dedi.

ABD İLE İLİŞKİLER VE F-35 ALIMI

ABD ile ilişkiler ve F-35'lere yönelik soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, "CAATSA yaptırımlarına girdiği için F-35, şu an F-35'lerin alımında sorun var. Ben bu sorunların ortadan kalkmasını istiyorum. Tüm bu konuları bir bir ele almak, var olan sorunları çözmek için bir mekanizma kurmak isteniyor. F-35 konusunda bir taraftan CAATSA diğer taraftan Kongre'deki durum var; Kongre'nin de ikna edilmesi gerekiyor. Biz bazı durumlarda olumlu adımlar atarsak Kongre'nin de ikna olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

MISIR İLE NORMALLEŞME

Çavuşoğlu, Mısır ile ilişkiler hakkındaki soruyu "Mısır ile diyaloğumuz devam ediyor, değişik kanallar aracılığıyla görüşmeler devam ediyor. Sayın Şükri ile görüşebiliriz, herhangi bir durum olduğunda telefonla görüşüyoruz kişisel olarak diyaloğumuz var. Deniz yetki alanları anlaşması konusunda Mısır bizimle bir anlaşma imzalarsa çok daha yetki elde edecek Akdeniz'de. Önce bir ilişkileri yoluna koyalım. Mısır'da daha fazla yetki elde edeceğini biliyor, gayri resmi görüşmeler oldu ama daha resmi bir görüşme olmadı."

  • bakan çavuşoğlu son dakika
  • Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı
  • Türkiye ABD son dakika
  • İstanbul Erivan uçuşları
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek
Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu
Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi