• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
25 Ocak 2021 Pazartesi 13:49 | Son Güncelleme:

Bakan Çavuşoğlu canlı yayında açıkladı! 15 mürettebattan haber var mı?

Bakan Çavuşoğlu canlı yayında açıkladı! 15 mürettebattan haber var mı"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kaçırılan 15 mürettebatla ilgili soruları yanıtlıyor. Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımız, süreci başından beri bizzat takip ediyor. Şu ana kadar korsanlardan henüz bir haber gelmedi" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kaçırılan 15 mürettebatla ilgili soruları yanıtlıyor. Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımız, süreci başından beri bizzat takip ediyor. Şu ana kadar korsanlardan henüz bir haber gelmedi" dedi.

Çavuşoğlu, "Vatandaşlarımıza yönelik bir saldırı olmuştur. 15 vatandaşımız şu anda kaçırılmış durumda. Gemi şu anda limana yanaştı. Gemide güvenlikle ilgili bir sızma, sıkıntı yok. Korsanlardan şu ana kadar bir haber gelmedi. Hayatını kaybeden Azerbaycan Türkü kardeşimizi Azerbaycan'a uğurlayacağız. Dördüncü kaptanımız ve personelimiz şu anda gemide kalıyor, şirket de öyle istedi. Korsanlar şirkete veya ailelere henüz ulaşmadı. Geminin sahibi olan şirket de tüm hazırlıklarını yapmış durumda. Henüz korsanlar tarafından ne ailelerine ne bizlere ne de şirkete bir temas bulunmadılar." dedi.

KAÇIRILAN TÜRK DENİZCİLER

Nijerya açıklarındaki Gine Körfezinde seyir halindeki Mozart isimli Türk konteyner gemisi korsan saldırısına uğradı.

Korsanların silahlarla baskın düzenlediği gemideki, Azeri bir denizci hayatını kaybetti. Korsanların 15 denizciyi rehin alarak gemiden ayrıldı.

Türkiye, Nijerya'da deniz haydutlarının Türk gemisine yaptığı saldırıda kaçırdığı mürettebatın bulunması için girişimler başlattı.


Haberin Özeti

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, korsanlar tarafından kaçırılan Türk konteyner gemisi M/V Mozart mürettebatına ilişkin konuştu.
• "Nijerya'da 15 vatandaşımız maalesef şu anda korsanlar tarafından kaçırılmış durumda. Cumhurbaşkanımız süreci titizlikle takip ediyor."
• "Ölen denizcinin cenazesi yarın Azerbaycan'a gidecek."

ARKA PLAN
• Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında M/V Mozart isimli bir Türk konteyner gemisi, silahlı korsanlar tarafından basılmıştı. Mürettebattan 1 kişi öldürülmüş, 15 kişi kaçırılmıştı.
• Geride kalan mürettebat, gemiyi Gabon'un Gentil Limanı'na demirlemişti.
<p>Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller, 28 Şubat sürecini, 'Sayın Cumhurbaşkanı Demirel taraf

Eski Başbakan Tansu Çiller'den 28 Şubat mesajı

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek