• $8,659
  • €10,1406
  • 491.511
  • 1407.46
28 Aralık 2011 Çarşamba 12:02 | Son Güncelleme:

Bakan Akdağ TTB'nin görev sınırını çizdi

Bakan Akdağ TTB'nin görev sınırını çizdi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türk Tabipleri Birliği Kanunu’nda (TTB) yer alan “tabipliğin kamu ve kişi yararına uygulanıp geliştirilmesini sağlamak” ibaresinin “Bu görev genel sağlık otoritesinin görev alanına girer. Meslek örgütü olan TTB bu ibare ile amaç ve görevini aşıyor” gerekçesiyle çıkarıldığını açıkladı.

663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu 1’inci maddesinde geçen “tabipliğin kamu ve kişi yararına uygulanıp geliştirilmesini sağlamak” ibaresi çıkarıldı. Bağımsız İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a bunun nedenini sordu. Akdağ verdiği yazılı cevapta Anayasa’nın 56’ıncı maddesinde herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak görevinin devlete verildiğini ve bunun Sağlık Bakanlığı eliyle yürütüldüğünü hatırlatarak şunları söyledi:

“Anayasa’nın kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarını düzenleyen 135’inci maddesinde, bu kuruluşların amacının meslek mensuplarının ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişimini sağlamak, meslek disiplini ve ahlakını korumak olduğu açıkça belirtilmiştir. Türk Tabipleri Birliği ve Odaları da bu amaç için kurulmakta ve ilgili organları bu faaliyetleri yürütmek üzere seçilerek yetkilendirilmektedir. Türk Tabipleri Birliği Kanunu’nda yer alan söz konusu ibare ise, meslek kuruluşlarının Anayasa ile belirlenen bu amacı ve görevini aşar niteliktedir. Gerçekten mesleğin kişi ve kamu yararına uygulanması genel sağlık otoritesinin görev alanına girmektedir. Bu itibarla yapılan değişiklik ile Kanun Anayasa’ya uygun hale getirilmiştir.”

ANKA

<a href='https://www.aksam.com.tr/aksam-tv/teknoloji/gencler-teknofeste-yogun-ilgi-gosterdi/59072' c

'Buradaki her şey çok etkileyici'

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi