• $7,866
  • €9,2993
  • 482.796
  • 1210.41
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Haziran 2020 Perşembe 10:31 | Son Güncelleme:

Bakan Akar'dan karargahta yoğun mesai

Bakan Akar'dan karargahta yoğun mesai
AA

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda 5 önemli operasyonu aynı anda sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerinde, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları sabahın ilk ışıklarına kadar faaliyetleri sevk ve idare ettiler.

Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünün yanı sıra halkın huzur ve güvenliği için kahramanca görev yapan Mehmetçik, vatan topraklarını, mavi vatan ile semalarını korumayı sürdürüyor.

Pençe-Kaplan Operasyonu başta olmak üzere 5 farklı bölgede faaliyetlerini başarıyla sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerinde, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile, birlikte haftanın büyük bölümünü gerek Ankara gerekse sınır bölgesindeki harekat merkezlerinde geçirdi.

PENÇE-KARTAL OPERASYONLARI DEVAM EDİYOR

Pençe-Kartal Operasyonu ile de Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçaklar Irak'ın kuzeyindeki Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan, Gara ve Hakurk’taki terör yuvalarına hava harekatı icra etti. Söz konusu operasyonla yurt içindeki muharip filo komutanlıklarından kalkan uçaklar, terör örgütüne ait 81 hedefi yerle bir etti.

Bu harekatın hemen ardından ise Hakurk'taki terör hedeflerine yönelik yeni bir operasyon için düğmeye basıldı. Pençe-1, Pençe-2, Pençe-3 operasyonları devam ederken Pençe-Kaplan Operasyonu ile Mehmetçik bir kez daha teröristlerin inlerine girmeye başladı.

160'TAN FAZLA EL YAPIMI PATLAYICI VE MAYIN İMHA EDİLDİ

Son dönemde Irak'ın kuzeyinden karakol ve üs bölgelerine taciz ve saldırı teşebbüslerini artırarak hudutların ve halkın güvenliğini tehdit eden terör örgütü PKK'ya yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan operasyon kapsamında hava hücum harekatıyla bölgeye inen komandolar, 160'tan fazla el yapımı patlayıcı ve mayını imha etti, çok sayıda mühimmat ve silah ele geçirdi, hava, kara birliklerinin ateşi sonucu 700'den fazla hedefi imha etti.

KARARGAHTA YOĞUN MESAİ

Tüm bu faaliyetlerin gerek planlanmasının gerekse sevk ve idaresinin gerçekleştirildiği Milli Savunma Bakanlığında son dönemde yoğun mesai harcanıyor. Faaliyetler, harekat merkezinde yakından takip edilirken çalışmalar kuvvet komutanlıklarının harekat merkezileri ile koordinasyon içinde yönetiliyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi de yoğun çalışmalarını Bakanlık ve karargahlarda sürdürüyor. Akar, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile geçen haftanın büyük bölümünü harekat merkezlerinde geçirdi.

Akar ve Komutanlar ilk olarak Pençe-Kartal Operasyonu için Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi’ne indi. Akar ve TSK komuta kademesi, Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan, Gara ve Hakurk'ta belirlenen hedeflerin bir bir vurulduğu harekatı gece geç saatlere kadar buradan takip etti.

Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi, ertesi gün ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi'nde yoğun mesai yaptı. Sabahın ilk ışıklarına kadar burada kalan Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve Kuvvet Komutanları, Hakurk bölgesindeki terör hedeflerine yönelik düzenlenen Pençe-Kaplan Operasyonu'nu sevk ve idare etti. İki gece boyunca sabaha kadar operasyonu takip eden Akar ve komutanlar, bölgede büyük bir başarıyla birliklerini sevk ve idare eden birlik komutanları ile video konferans yöntemi ile görüştü, talimatlar verdi.

Söz konusu operasyonda ilk olarak belirlenen hedefler Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçaklar tarafından vuruldu. Ardından top, obüs atışlarıyla dövülen bölgeye komandolar tarafından hava hücum harekatı gerçekleştirildi. Operasyonda yerli ve milli üretim Atak helikopterleri ile İHA ve SİHA'lar da önemli görevler üstlendi, üstlenmeye devam ediyor.

SINIR BÖLGESİNE GİTTİ

Bakan Akar ve TSK komuta kademesi cuma günü ise sınır bölgesine gitti. Pençe-Kaplan Operasyonu'nun sevk ve idare edildiği sınır hattındaki harekat merkezinden operasyonu takip eden Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve Kuvvet Komutanları operasyon bölgesini de yakından inceledi.

Helikopterle sınırın sıfır noktasındaki Siyah Kaya Üs Bölgesi’ne giden Akar ve komutanlar, burada faaliyetlere ilişkin bilgi aldı, Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesini de yerinde inceledi.

Editör: Eda Cabul <a href='#0'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Azerbaycan işgal altındaki topraklarını tek tek kurtarıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

MasterChef'te Barbaros yemeğini sunamayınca Mehmet şef çıldırdı

Atılan çöpler nehir debisi düşünce ortaya çıktı