• $9,4936
  • €11,041
  • 545.58
  • 1514.96
23 Ağustos 2021 Pazartesi 18:38 | Son Güncelleme:

Bakan Akar 'Türkiye iltica merkezi olacak' iddiaları hakkında konuştu: "Böyle bir şey mümkün değil"

Bakan Akar 'Türkiye iltica merkezi olacak' iddiaları hakkında konuştu: "Böyle bir şey mümkün değil"
AA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında, video telekonferans yöntemiyle Afganistan'daki faaliyetlerin ele alındığı toplantı yapıldı. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile kuvvet komutanları, Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay ve Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanı da katıldı. Milli Savunma Bakanı Akar, toplantıda Türkiye ve Pakistan'da iltica başvuru merkezi kurulacağı iddiasına ilişkin, "Öyle bir şey konuşulmuş da değil, mümkün de değil." ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ve Pakistan'da iltica başvuru merkezi kurulacağı iddiasına ilişkin, "Öyle bir şey konuşulmuş da değil, mümkün de değil." dedi.

AA'nın aktardığı habere göre, Bakan Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu'nun katılımıyla Afganistan'daki faaliyetlerin ele alındığı toplantı gerçekleştirildi.

Video konferans yöntemiyle yapılan toplantıya, Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay ve Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanı da katılarak Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndaki faaliyetler ve ülkedeki son duruma ilişkin bilgi verdi.

Süreci yakından takip ettiklerini belirten Akar, çalışmalara ilişkin talimatlar verdi.

Bakan Hulusi Akar, toplantı sonrası AA muhabirinin, İngiltere basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye'de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberlere ilişkin sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Sayın Birleşik Krallık Savunma Bakanı, Birleşik Krallığın ülkesine götürmeyi planladığı Afganlar için Afganistan dışında, iltica başvuru merkezleri kuracaklarından söz ediyor. Ama basına yansıtıldığının aksine Bakan ne Türkiye ne de Pakistan'dan bahsediyor. Makalede böyle bir şey yok. Böyle bir şey konuşulmuş da değil, mümkün de değil."

SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞILDI

Toplantının ardından Milli Savunma Bakanlığının resmi Twitter adresinden şu paylaşımlar yapıldı:

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları ve Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu'nun katılımıyla Afganistan'daki faaliyetlerin ele alındığı toplantı gerçekleştirildi.
Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan konulu toplantının sonunda Türkiye ve Pakistan'da iltica başvuru merkezi kurulacağı iddialarına ilişkin, "Öyle bir şey konuşulmuş da değil, mümkün de değil." dedi.
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, düzenlediği  basın toplantısında, gün

ABD'den 'müttefiklik' vurgusu

İran'da akaryakıt krizi! Benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluştu

Rusya'da düzenlenen cenaze hizmetleri fuarından ilginç kareler

NASA açıkladı: Samanyolu galaksisi dışındaki ilk gezegen bulunmuş olabilir