• $ 7,2916
  • € 8,5355
  • 477.149
  • 1060.59
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
09 Aralık 2019 Pazartesi 10:56 | Son Güncelleme:

Milli Savunma Bakanı Akar: NATO planlarını bloke söz konusu değil

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO ile yaşanan YPG gerilimine ilişkin, "Bizim NATO'da çektiğimiz yükün herkes farkında" dedi. NATO ile yaşanan YPG gerilimine ilişkin açıklamalarda bulunan Akar, "NATO planlarını bloke söz konusu değil derken YPG'nin bir terör örgütü olduğunu ve bütün dünyanın bunu böyle bilmesi gerektiğini" söyledi. Bakan Akar, Libya ile Türkiye arasında imzalanan mutabakata ilişkin ise Yunanistan'ın Libya hamlesi hakkında "Bir acizlik, zafiyet olduğunu değerlendiriyoruz. Sonucu etkilemeyecek." dedi.

Londra'daki NATO Zirvesi sonrası Bakan Akar'dan kritik açıklamalar peş peşe geldi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Akar NATO ile yaşanan YPG gerilimine ilişkin açıklama yaptı. Akar, "NATO, Türkiye ile daha güçlü ve daha anlamlıdır. Türkiye'nin sorgulanması anlamsızdır. Bizim NATO'da çektiğimiz yükün herkes farkında. NATO ortamında ülkemizin hak ve menfaatlerine ilişkin birtakım iddialar ortaya koyduğumuzda bu, NATO'ya karşı bir tavır olarak algılanmamalı.

Planlarla alakalı sıkıntı bizimle ilgili değil. En son yapılan taviz değil. Yeniden değerlendirilmesine fırsat verdik. İki planın aynı anda yayınlanmasında mutabık kaldık. Makul isteklerimizden geri dönmemiz mümkün değil. Biz sabırla bildiklerimizi anlatmaya devam edeceğiz. YPG teröristtir, YPG'nin PKK'dan hiçbir farkı yoktur. Bundan vazgeçmemiz söz konusu değildir. YPG teröristtir, bütün dünya bunu böyle bilecek.. Bundan vazçmemiz asla sözkonusu değildir. Bunu gayrıresmi toplantılarda muhattaplarımız haklısınız diyor. Fakat çeşitli sebeplerden doları bunları bazıları söylemiyor" ifadelerini kullandı. 

TÜRKİYE-LİBYA ANLAŞMASI

Meşru hükümetle temaslarımız sonucu mutabakata varıldı. Bu husus Birleşmiş Milletlere tebliğ edildi. İyi diyalog istiyoruz ancak hakkımızı da yedirtmeyiz. Libya hükümetinin Atina Büyükelçisi sınırdışı edildi. Bunun bir acizlik olduğunu değerlendiriyoruz. Sonucu da değiştirmeyecektir.

Doğu Akdeniz meselesi değil bütün alanlarla hakkımızı korumak için elimizden gelen gayreti gösterdik. Ege'de karşılıklı anlayıştan yanayız ama önyargılar var. Türkiye'nin içinde olmadığı eylemler sonuca ulaşamaz. Türkiye garantör ülke, bundan kaynaklanan haklarımızı ve sorumluluklarımızı yerine getireceğiz. Çözüm için bütün tarafları masaya davet ediyoruz. 

Ne Türkiye'nin kendi hak ve hukukunun ne Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve hukukunun çiğnenmesine müsaade edeceğiz. Herhangi bir şekilde oldubittiye göz yummayacağız, izin vermeyeceğiz ve Türkiye'nin içinde olmadığı çözüm yollarının da hiçbir şekilde geçerli olmayacağını herkesin bilmesini istiyoruz.

BARIŞ PINARI HAREKATI

Terör koridoruna izin vermeyeceğimizi en başında söyledik. YPG'li teröristlerin tamamının çıkmadığını görüyoruz. Barış Pınarı Harekatı'nda şu anda, 145 kilometre genişliğinde, 30 kilometre derinliğinde bir alanın tamamına yakını bizim kontrolümüz altında. YPG'li teröristlerin tamamının çıkmadığını görüyoruz.

Teröristlerin tacizleri sürüyor ancak azaldığını görüyoruz. YPG terör örgütü Kürtleri temsil edemez. Harekatta sivillere yönelik büyük bir hassasiyet gösterdik. Oradaki yerel halkın harekatı destekleme oranı yüzde 57. Suriye Milli Ordusu terörist değil, bizimle omuz omuza bölgedeki teröristleri etkisiz hale getirmek, topraklarını terörist işgalinden kurtarmak için çalışıyor.

Bölgedeki elektrik sorunu kısa sürede tamamen sona erecek. Sahada yenilenler çaresizlik içinde. Yalanla, iftirayla kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar. Mehmetçiğin başarısı altında ezildiler.

Dini baskı yapılmıyor aksine ayinlerin yapılması için uğraşıyoruz. Tahrip edilmiş kiliselerin tamirini de yapıyoruz.

Kimyasal silah iddiasını ortaya atanlar da yalan olduğunu gayrıresmi olarak kabul etti. Bizde kesinlikle kimyasal silah yok, etnik, dini ayrımcılık yok. Tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi, mesleki değerlere sahip bir orduyuz

TANK-PALET FABRİKASI

Yerli silahlarımızı yapmak durumundayız. Yerli tankın yapılması için elimizden geleni yapıyoruz. Burada tank üretilmiyor, tank paleti üretiliyor. Buradaki mülkiyet tamamen Milli Savunma Bakanlığı'na ait. 

Denetim yetkisi bizde, bu konuya amaca dönük bakmak lazım. Burada her şey açık.

ABD İLE F-35 GERİLİMİ

F-35'in ortağıyız, müşterisi değiliz ve ortak olarak bütün sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getirmiş durumdayız.

Lübnan'da sokaklar karıştı!

Lübnan'da sokaklar karıştı!

9 Ağustos altın fiyatları ne kadar?

9 Ağustos altın fiyatları ne kadar?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Limonun kendisi kadar kabuğu da şifa kaynağı! İşte faydala

Limonun kendisi kadar kabuğu da şifa kaynağı! İşte faydaları?