• $8,1826
  • €9,7483
  • 458.059
  • 1393.24
25 Şubat 2021 Perşembe 09:31 | Son Güncelleme:

Babalar günü tarihte ilk ne zaman kutlandı? Babalar günü ne zaman 2021?

Babalar günü tarihte ilk ne zaman kutlandı" Babalar günü ne zaman 2021"

Babalar Günü, babaların, babalığın onurlandırıldığı, babalık bağlarının ve babaların toplumda oynadıkları rolün bir kutlamasıdır. Haziran ayının üçüncü Pazar günü dünyanın birçok yerinde Babalar Günü olarak kutlanmaktadır. Konuya ilişkin "Babalar günü ne zaman? Tarihte ilk ne zaman kutlandı?" sorularına yanıt arayanlar için detaylar haberimizde.

Babalar Günü, dünyanın birçok ülkesinde kutlanmaktadır. Tarihte ilk olarak 1910'da Amerika Birleşik Devletleri'nde kutlandı. Zamanla, aile değerlerine saygının ilan edildiği diğer ülkeler tarafından da kabul edildiği için uluslararası bir babalar günü haline geldi.

2021 BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANACAK?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kutlanan Babalar Günü, geleneksel olarak her haziran ayının üçüncü haftasının pazar günü kutlanıyor. Bu bilgiler doğrultusunda Babalar Günü 2021'de 20 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü.

Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.

1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü