• $9,5346
  • €11,166
  • 551.449
  • 1522.04
28 Eylül 2021 Salı 06:57 | Son Güncelleme:

Aziz Sancar'dan Nobellik öğüt: Araştırma yapın

Aziz Sancar'dan Nobellik öğüt: Araştırma yapın

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, TEKNOFEST'e katılan gençlere, insanlığa faydalı olmak için araştırma yapmalarını tavsiye etti.

TEKNOFEST etkinlikleri kapsamında TÜBİTAK'ın onur konuğu olan Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, İstanbul'da gençlerle buluştu. Öğrencilerin sorularına yanıtlayan Prof. Dr. Sancar, "Nobel yapma yoluna çıkmayın. Bir şeyi keşfetmek için insanlığa, ülkenize faydalı olmak için araştırmalar yapın. Nobel bunun yan ürünüdür" dedi. Prof. Dr. Sancar, bir gencin "Uzayda karşılaşabileceğimiz virüs ya da mikrop dünyaya getirildiği zaman insanların buna vereceği tepki nasıl olur sizce?" sorusuna ise "Öyle bir şey olma ihtimali 10 üzerinden eksi 19" yanıtını verdi. Başka bir gencin "Dünyaya nam salmış Prof. Dr. Aziz Sancar, 16 yaşındaki Aziz'e ne söylemek ister?" sorusuna da Sancar şu yanıtı verdi: "'Milli takımda oynamayı bırak, çalış' derim."

'İNSAN, HER ŞEYDEN ÖNEMLİ'

"Etik, bilimsel çalışmaların önünde bir engel değil mi?" sorusu üzerine Sancar "Biyoetik önemli. 'Ben buluş yapacağım' diye hayvanlara eziyet edemezsiniz. Naziler, Hitler insanlar üzerinde deney yaptı. İnsanlar üzerinde deney yapamazsınız. İnsanın özgürlüğü, insanın değeri her şeyden daha önemli" diye konuştu.

<p>Millet İttifakı'nın tezkeredeki  tutumu Meclis'in gündemindeydi. Mhp Grup Başkan Vekili Erkan Akç

“HDP'nin baskısı hayır dedirtti”

Kahramanmaraş'ın cips tarhanası Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da Cıdır Ovası'nda şehitler için dua etti

İnkaya kazıları Paleolitik dönem insanlarının göçlerine ışık tutacak