• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
21 Eylül 2023 Perşembe 10:52 | Son Güncelleme:

Azerbaycan'dan Ermeni temsilcilerle görüşmeye dair açıklama

AA

Azerbaycanlı yetkililer ile Karabağ'daki Ermeni nüfusun temsilcileri arasında, entegrasyon sürecinin ele alınacağı kritik görüşme sona erdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı, Yevlah şehrinde Karabağ'daki Ermeni nüfusun temsilcileriyle yapılan görüşmenin yapıcı ve olumlu bir ortamda geçtiğini, bir sonraki toplantının yakın zamanda gerçekleştirileceğini duyurdu.

Azerbaycanlı yetkililer ile Karabağ'daki Ermeni nüfusun temsilcileri arasında entegrasyon sürecinin ele alındığı görüşme sona erdi.

AA'da yer verilen habere göre, Karabağ'a yakın bir noktada yer alan Yevlah şehrindeki valilik binasında yapılan görüşmeye, Azerbaycan adına Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Karabağ'daki Ermenilerle temaslardan sorumlu temsilcisi milletvekili Ramin Memmedov, Karabağ Ermenilerini temsilen David Melkumyan ve Sergey Martirosyan katıldı. Görüşmede, Rus Barış Gücü'nden de bir yetkili yer aldı.

Azerbaycan ordusu, 19 Eylül'de Karabağ'da anayasal düzeni tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatmıştı. Karabağ'daki yasa dışı Ermeni silahlı güçler 24 saat süren operasyon sonrasında silah bırakmıştı.

Azerbaycan, Karabağ Ermenilerinin temsilcilerini entegrasyon konularını görüşmek üzere Yevlah şehrine davet etmişti.

Azerbaycan'ın Karabağ'da başlattığı antiterör operasyonunun perde arkası! Ermenistan süreci sabote etti

"BİR SONRAKİ GÖRÜŞMENİN YAKIN ZAMANDA YAPILACAK"

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından Azerbaycan heyeti ile Karabağ'daki Ermenilerin temsilcileri arasında gerçekleştirilen görüşmeye dair yapılan açıklamada, "Bir sonraki görüşmenin yakın zamanda yapılmasına karar verildi. Azerbaycan, Karabağ'ın Ermeni sakinleri temsilcilerine yeniden entegrasyon planlarını sundu. Karabağ'daki Ermeni sakinlerin temsilcileri, gıda ve yakıta ihtiyaç duyduklarını dile getirdi" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Karabağ'ın Ermeni sakinleri ile temaslardan sorumlu kişi Ramin Mammadov'un, Yevlah şehrinde temsilci olarak Sergey Martirosyan ve David Melkumyan ile görüştüğü duyuruldu.

Toplantıya, Rus-Türk Ortak Gözlem Merkezi'nin Rusya tarafı başkanı Tuğamiral Oleg Semyonov da katılımcı olarak katıldı.

Açıklamaya göre, "yapıcı ve olumlu bir ortamda geçen" toplantıda, Karabağ'daki Ermeni nüfusunun yeniden entegrasyonu, altyapının restorasyonu ve Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarına dayalı faaliyetlerin düzenlenmesi konuları ele alındı. Yeniden entegrasyon planları Ramin Mammadov tarafından sunuldu.

Ayrıca Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın terörle mücadele tedbirlerinin askıya alınmasına ilişkin 20 Eylül tarihli açıklamasında yansıtılan hususların hızla hayata geçirilmesinin önemi vurgulandı.

Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinin Ermeni sakinlerinin temsilcileri, sosyal ve insani konuların tartışılması bağlamında özel bir yakıt ihtiyacının bulunduğunu söyledi. Aynı zamanda gıda ürünleri şeklinde insani yardım da istediler.

Toplantı sonucunda talepleri olumlu karşılandı. Özellikle anaokulu ve okulların ısıtma sistemlerinin yanı sıra acil tıbbi yardım ve yangınla mücadele hizmetlerine yönelik ihtiyaçların hızlı bir şekilde akaryakıt ikmali ve insani destek sağlanması planlanıyor.

Bir sonraki toplantının yakın zamanda yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Tel Aviv'de Netanyahu protestosu... 'İsrail'i yıkan adam!'
Tel Aviv'de Netanyahu protestosu... 'İsrail'i yıkan adam!'

Tel Aviv'de Netanyahu protestosu... 'İsrail'i yıkan adam!'

Batı'da Gazze sansürü... İsrail'e karşı gelmekten korkuyorlar
Batı'da Gazze sansürü... İsrail'e karşı gelmekten korkuyorlar

Batı'da Gazze sansürü... İsrail'e karşı gelmekten korkuyorlar

İngiliz medyasından şoke eden iddia... ABD uçakları katliama ortak oldu
İngiliz medyasından şoke eden iddia... ABD uçakları katliama ortak oldu

İngiliz medyasından şoke eden iddia... ABD uçakları katliama ortak oldu