• $9,5115
  • €11,0904
  • 545.3
  • 1455.42
28 Mayıs 2021 Cuma 12:35 | Son Güncelleme:

Kardeş ülke Azerbaycan 103 yaşında

Kardeş ülke Azerbaycan 103 yaşında

Kardeş ülke Azerbaycan bu yıl bağımsızlığının 103. yıl dönümünü kutluyor. 28 Mayıs 1918 tarihinde bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan, Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyeti olarak kabul ediliyor. İşte 28 Mayıs Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı'nın çıkış süreci...

Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı ile bu yıl bağımsızlığının 103. yıl dönümünü kutluyor. Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyeti olarak kabul edilen Azerbaycan, verdiği büyük mücadelelerin neticesinde bağımsızlığına kavuşarak cumhuriyet rejimini ilan etti. İşte, 28 Mayıs Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde Azerbaycan'ın bağımsızlık tarihi...

AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIK TARİHİ

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı, 28 Mayıs 1918'de Gürcistan'ın Tiflis şehrinde, Mehmet Emin Resulzade başkanlığındaki Azerbaycan Milli Şurası tarafından ilan edildi.

Bakü, Ermeni ve Bolşevik çetelerinin işgali altında olduğu için Fethali Han Hoyski başkanlığında oluşturulan geçici Azerbaycan hükümeti, faaliyetini bir süre Gence şehrinde sürdürdü.

Azerbaycan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan Osmanlı Devleti oldu. İki devlet arasında yapılan anlaşma çerçevesinde, giderek artan Ermeni ve Bolşevik tehditlerine karşı Nuri Paşa (Killigil) komutasındaki Kafkas İslam Ordusu yardıma geldi. Göyçay, Salyan, Ağsu ve Kürdemir'i Bolşevik birlikleri ve Ermeni çetelerinden temizleyerek, 15 Eylül 1918'de Bakü'yü kurtardı. Kafkas İslam Ordusu, Bakü'nün kurtuluşu için yaptığı savaşlarda bin 130 şehit verdi.

EŞİT HAKLAR

Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyeti olarak kabul edilen Azerbaycan'da, kısa sürede eğitim, din ve vicdan özgürlüğü alanında reformlar yapıldı, ülkenin kendi para birimi tedavüle bırakıldı.

Cumhuriyetin "İstiklal Bildirisi"nde ırk, din, mezhep ve cinsiyet farkı gözetmeksizin tüm vatandaşlara eşit haklar tanındı.

Azerbaycan Cumhuriyeti, 28 Nisan 1920'de Sovyet ordusunun ülkeyi işgaliyle son buldu.

SİYASİLERDEN MESAJ

Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla siyasi isimler sosyal medya hesaplarında kardeş ülkenin bağımsızlık yıl dönümünü mesajlarla kutladı.

  • azerbaycan
  • azerbaycan bağımsızlık tarihi
  • azerbaycan nasıl bağımsız oldu
  • azerbaycan cumhuriyet bayramı
<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu