• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
09 Nisan 2021 Cuma 11:19 | Son Güncelleme:

Kıbrıs Barış Harekatı parolası 'Ayşe Tatile Çıksın' ne demek? Ayşe Tatile Çıksın'ın hikâyesi nedir?

Kıbrıs Barış Harekatı parolası 'Ayşe Tatile Çıksın' ne demek" Ayşe Tatile Çıksın'ın hikâyesi nedir"

Ayşe Tatile Çıksın'ın hikâyesi yayına giren Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi ile merak edilen konular arasında. Kıbrıs Barış Harekatı'nın parolası olarak bilinen"Ayşe Tatile Çıksın" dönemin önemli adımlarından biriydi. Peki Ayşe Tatile Çıksın'ın hikâyesi nedir? Kıbrıs Barış Harekatı parolası 'Ayşe Tatile Çıksın' ne demek?

Kıbrıs Barış Harekatı'nın "Ayşe Tatile Çıksın" parolasının unutulmaz hikayesi merak konusu oldu. Söz konusu konu ile ilgili google aramalarında "Ayşe Tatile Çıksın'ın hikâyesi nedir? Kıbrıs Barış Harekatı parolası 'Ayşe Tatile Çıksın' ne demek?" ayrıntıları bu haberimizde derledik.

AYŞE TATİLE ÇIKSIN HİKAYESİ NEDİR?

"Ayşe tatile çıksın" Kıbrıs Barış Harekatı'nın unutulmayan bir "parola"sı.

Ayşe, Turan Güneş'in kızı...

TSK'nın bu parolayla düzenlediği Kıbrıs Barış Harekatı 1974 yılında gerçekleşti.

Turan Güneş, kitabın 249'uncu sayfasında o "parola" olayını şöyle anlatıyor:

"İkinci Cenevre Konferansı'na gitmeden önce Başbakan Ecevit'le ikimiz konuşuyor ve hazırlıkları son bir kez daha gözden geçiriyorduk. Bu arada konferansın yarıda kalması olasılığı üzerinde de konuştuk. O zaman aramızda bir parola tespitine de karar verdik. Tam o sırada Orhan Birgit beni aradı. Kendisine, Cenevre görüşmelerinin uzun sürebileceğini, o nedenle, çocuklarımın beni beklemeden tatile çıkmalarını istediğimi söyledim. Bu arada Birgit'ten kendilerine yardımcı olmasını, Marmaris Tatil Köyü'nde yer ayırtıvermesini rica ettim.

Ahizeyi kapattıktan sonra başbakan bana döndü ve dedi ki:

"Ben parolayı buldum."

"Nedir?"

"Ayşe tatile çıksın. Eğer işler kopma noktasına gelirse, burada işler uzayacak, Ayşe tatile çıksın de, ben anlarım..."

Böylece parolayı da karara bağlamıştık.

AYŞE TATİLE ÇIKSIN NE DEMEK?

Türkiye, Kıbrıs Barış Harekatı'nı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararına uyarak 22 Temmuz 1974'te sona erdirdi. Yine BM Güvenlik Konseyi'nin kararına göre Türkiye, Yunanistan ve İngiltere bir araya gelerek Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmelere başladı.

25 Temmuz 1974'te toplanan I. Cenevre Konferansı, 30 Temmuz'da imzalanan anlaşmayla son buldu. Taraflar, Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Türk ve Rum olmak üzere iki özerk idarenin olduğunu kabul ettiler. Garantör devletlerle Türk ve Rum toplumlarının temsilcilerinin katılacağı ikinci bir konferansın yapılmasına karar verildi.

II. Cenevre Konferansı'na kadar Rum ve Yunan askerlerin Türklerin bulunduğu bölgeden çekilmeleri gerekiyordu. Ancak çekilmedikleri gibi saldırılarını da sürdürdüler. Bu olayların gölgesinde toplanan II. Cenevre Konferansı 8 Ağustos 1974'te başladı. Görüşmelerden bir sonuç çıkmayacağına kanaat getiren Türk yetkililer, harekatın yeniden başlamasına karar verdi. Dönemin Dışişleri Bakanı Turan Güneş, derhal Ankara'yı aradı.

Ayşe, Turan Güneş'in kızıydı ama bu konuşmanın Ayşe'yle ilgisi yoktu. "Ayşe tatile çıksın" ikinci harekatı başlatacak parolaydı. Türk ordusu, ikinci harekatta kısa sürede başarıya ulaştı. Ada'nın neredeyse yüzde 35'lik bölümü ele geçirildi. Bölgede yaşayan Türk halkının güvenliği bu kez tamamen sağlandı.

  • Ayşe Tatile Çıksın
  • Ayşe Tatile Çıktı
  • Ayşe Tatile Çıksın nedir
  • Ayşe Tatile Çıksın parolasının hikayesi
  • kıbrıs barış harekatı parolası
<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü