• $8,6771
  • €10,1717
  • 491.11
  • 1388.56
28 Ağustos 2021 Cumartesi 22:32 | Son Güncelleme:

AYM Başkanı Arslan'dan sosyal medya uyarısı: ‘Tweetokrasi'ye karşı bireyi korumalıyız

AYM Başkanı Arslan'dan sosyal medya uyarısı: ‘Tweetokrasi'ye karşı bireyi korumalıyız

AYM Başkanı Arslan, “Tweetokrasi terimi, sosyal medya şirketlerinin yükselen gücünü ortaya koyuyor. Bu şirketlere karşı bireylerin hakları korunmak zorunda” dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, sosyal medya düzenlemesine ilişkin çalışmalar devam ederken, sosyal medya şirketlerinin oluşturduğu tehdide dikkat çekti. Zühtü Arslan, "İnternet şirketlerinin müdahalesinin giderek daha güncel hale geldiğini belirtmeliyim. 'Tweetokrasi' gibi terimler, uluslararası sosyal medya şirketlerinin yükselen gücünü ortaya koyuyor. Dolayısıyla hâkimlerin bu şirketlere karşı bireylerin haklarının korunması konusunu ele almak zorunda kalacağını söylemek için erken değil" dedi.

YASAL DÜZENLEME ŞART

Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği (AAMB) faaliyetleri kapsamında 26-27 Ağustos 2021 tarihlerinde yapılan Üyeler Kurulu ve Genel Sekreterler Toplantısı'nda konuşan Sühtü Arslan şunları söyledi: "Temel hakların korunması, internet kullanımını yasal olarak düzenlememizi gerektirmektedir. Ancak internetin sınırsız ve anlaşılması zor doğası bu düzenlemeyi çok zorlaştırmaktadır.

Yargıtay veya Anayasa Mahkemeleri, internet ve özellikle sosyal medyadan kaynaklanan başlıca iki grup davaya bakmakta güçlüklerle karşılaşmıştır. Birinci grup vakalar, erişim yasağı gibi devlet müdahalelerini içermektedir. İkinci grup davalar, insan haklarının yatay etkisiyle doğrudan ilgili olan hukuki sorunları içermektedir."

KÖTÜYE KULLANIM VAR

"Anayasa yargıçları olarak internet çağının tehditlerine karşı hukukun üstünlüğünü, hak ve özgürlüklerini ve bireylerin diğer değerlerini korumak zorundayız. Bu tehditlerin internetin kötüye kullanılmasından kaynaklandığına şüphe yoktur."

<p>Rusya'daki Perm Üniversitesi binasında silahlı saldırı gerçekleşti. Yaralıların ve ölülerin olduğ

Rusya'da üniversitede silahlı saldırı

Düzce'de üretilen elektrikli motosiklet ve bisikletler dünya yollarında

Sivas'ta, Hititler dönemine ait ''apartmanlar'' keşfedilmeyi bekliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün tabliye montajları tamamlanma aşamasına geldi