• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
20 Mayıs 2014 Salı 01:45 | Son Güncelleme:

‘Aydın‘lık destek

‘Aydın‘lık destek

Türkiye Soma'nın yasını tutarken, Aydın Üniversitesi de elini taşın altına koydu.

Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın, yaz okulu projesiyle yakınlarını kaybedenlere psikolojik destek vereceklerini açıkladı. Yetim kalan 10 öğrenciye yüzde 100 burs sağlayacaklarını söyleyen Aydın, yaraları sarmak için üniversitelilerin de kolları sıvadığını ifade etti.

YUNUS DOĞDU - HABER MERKEZİ

Kurulduğu 2003'ten bu yana İstanbul Aydın Üniversitesi 23 bin mezun verdi. Eğitimine devam eden de 28 bin öğrencisi bulunuyor. Üniversitenin hedefi gelecek yıl Türkiye'nin en iyi 5 üniversitesi arasına girmek. 2020'de ise dünyanın 500'üne yerleşmek. Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İstanbul Aydın Üniversitesi'nin projelerini AKŞAM'a anlattı. Soma'da yaşanan maden faciasının yaralarını sarmak için üzerlerine düşeni yapacaklarını söyleyen Aydın'ın açıklamaları şöyle:  

İŞ GÜVENLİĞİNİN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI

Soma’da canı yanan her bir insanımızın acısını hissediyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kalanlara da baş sağlığı diliyorum. Tabii bir de olayların meydana geliş nedenlerini iyi analiz etmek lazım. İş sağlığı ve güvenliği eğitiminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük.  

ÖĞRENCİLER KOLLARINI SIVADI  

Yakınlarını kaybetmiş çocuklara ‘Soma Yaz Okulu’ projesiyle psikolojik destek vereceğiz. Bunu daha önce Van’da yaşanan deprem sonrasında da uygulamıştık. Oradaki ekibimizi Soma’ya kaydıracağız. Maden faciasında babası hayatını kaybetmiş 10 üniversite çağındaki öğrenciye yüzde 100 burslu eğitim vereceğiz. Yanı sıra 5 öğrencinin barınma ihtiyacını da ücretsiz olarak karşılayacağız. Ayrıca öğrencilerimiz de 'Soma İçin Ne Yapabilirim' diye bir projeyle Soma'ya katkı sağlayacak. 

YABANCI GENÇLER BİZİ TERCİH EDİYOR 

2003'te ilk olarak Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu adıyla kurulan üniversitemiz bugün 13 fakülte, 3 enstitü ve 14 araştırma merkezine sahip. Bugüne kadar 23 bin öğrencimizi mezun ettik. Halen eğitim gören 28 bin öğrencimiz var. Bunun da 2 bini yabancı. Güney Kore’den tutun da İrlanda’ya kadar 42 ülkeden gençler bizi tercih ediyor. 2015’te Türkiye’nin en iyi ilk 5, üniversitesine arasına girmeyi amaçlıyoruz. Asıl hedefimiz ise 2020 yılında dünyanın en iyi ilk 500 arasına girmek. 

DEPREM İÇİN SAĞLAM PROJE 

15'in üzerinde patentimiz var. Bu rakamı artırmaya çalışıyoruz. Deprem konusunda çok güçlü bir ekibimiz var. Oldukça iddialıyız. Projelerimizden biri geliştirdiğimiz çip. Bu çip barkod şeklinde ve cep telefonuna yapıştırılıyor. Çip sayesinde doğal afet anında olduğunuz yerde size ulaşılabiliyor. Yine deprem araştırma merkezleriyle eşdeğer çalışan bir kontrol merkezimiz var. Patenti bize ait. 

GIDADA DA BİR NUMARAYIZ 

Üniversitemiz gıda teknolojilerinde de Türkiye’de bir numara. Bugün Türkiye’de GDO’lu gıda ürünleri aldı başını gidiyor. Ürünü veriyorsunuz, bir saat sonra üründeki hormonunun tipini tespit edebilecek teknolojiye sahibiz. Türkiye’nin en müthiş diş hastanesini bitiriyoruz. Dünyanın en modern teknolojisini getiriyoruz ki 150 hasta aynı anda tedavi görecek. Üçüncü sırada ise hukuk fakültesi bünyemizdeki enerji hukuku geliyor. Tıp Fakültemizi de kısmetse 2015'te eğitime açacağız. Yine önümüzdeki yıl yabancı dil hazırlık eğitimini tüm yılı kapsamak kaydıyla yurtdışında vereceğiz. 

ÜNİVERSİTELER ÖĞRENCİYİ SOKAĞA DÖKEMEZ!

Yükseköğretimin siyasallaşmadan arıtılması gerekiyor. Üniversitelerin temel amacı bilgi ve teknoloji üretmek, bilgiyi ürüne dönüştürmektir. Bir üniversite kurumsal kimliğiyle bir siyasi görüşü destekleyemez. Üniversitelerin kurumsal ve akademik kimliklerini korumalarını gerekiyor. Hiçbir üniversite öğrencisini sokağa dökemez, sokak eylemlerine teşvik edemez. Akademik takvimde değişiklik yapamaz. Kişi ancak bireysel olarak bu tür eylemlere katılabilir.  

TOPLUMUYLA BÜTÜNLEŞMİŞ BİR EĞİTİM SİSTEMİ

Öğrencimizin kendi coğrafyası ve toplumunun ekonomik, tarihsel, sosyal ve kültürel olaylarıyla ilgilenmesini sağlıyoruz. 60’a yakın öğrenci kulübümüz var. Her öğrenci asgari 2-3 kulübe üye. Yıllık ortalama 800 etkinlik yapılır. Öğrenciyi, duvarlarla çevrili hapishane gibi bir üniversite değil, toprağı ve toplumuyla bütünleşmiş, özdeşleşmiş ve içine sindirmiş bir üniversite eğitimiyle yetiştiriyoruz. 

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı
Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi
Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti