• $9,4344
  • €11,0002
  • 540.474
  • 1442.39
29 Mayıs 2021 Cumartesi 19:47 | Son Güncelleme:

Ayasofya semalarından Galata Kulesi'ne... İstanbul'un fethinin 568. yıl dönümü kutlandı

İletişim Başkanlığı, İstanbul'un Fethi'nin yıldönümü etkinlikleri kapsamında Ayasofya semalarında ve Galata Kulesi'nde bir dizi görsel etkinlik düzenleneceğini duyurdu. Etkinlik, İletişim Başkanlığı'nın resmi sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

İstanbul'un fethinin 568. yıl dönümü, kentin simge mekanlarında gerçekleştirilen özel görsel etkinliklerle kutlandı.

AA'da yer alan habere göre, İletişim Başkanlığı İstanbul'un Fethi'nin 568. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Ayasofya semalarında ve Galata Kulesi'nde bir dizi görsel etkinlik düzenleneceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde, tarihin akışını değiştiren İstanbul'un fethinin yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Ayasofya-i Kebir Camii'nde Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikler, Galata Kulesi'nde ışık ve video haritalama (mapping) teknolojisiyle gerçekleştirilen gösteriyle devam etti. Gösteride, İstanbul'u 21 yaşında fethederek çağ açıp çağ kapatan ve Osmanlı'yı dünya imparatorluğuna dönüştüren Fatih Sultan Mehmet Han'ın at üstündeki görseline yer verildi.

Fethe dair bilgilerin de seslendirildiği coşkulu kutlamada, fethin sembolü Ayasofya'nın semasına Türkiye'de ilk kez uygulanan gökyüzü video haritalama yöntemiyle fetih görselleri yansıtıldı.

"ECDADIMIZI VE ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ"

İletişim Başkanı Fahrettin Altun konuya ilişkin videolu bir paylaşım yaptı.

Altun paylaşımında, "Fethin 568. yıl dönümünü, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve İletişim Başkanlığımızın organizasyonuyla Ayasofya Kebir Camii Şerifi ile Galata Kulesi'nde muhteşem bir ışık teknolojisiyle kutladık. İstanbul'u yurt kılıp bize emanet eden ecdadımızı ve şehitlerimizi rahmetle anıyoruz." ifadelerini kullandı.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Karargahı'na geldi

AFAD ekipleri kurtardı! Keçi ve koyunları kayalıklarda bulundu