• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Temmuz 2020 Cuma 22:54 | Son Güncelleme:

Ayasofya-i Kebir Camii'nin tabelasındaki hüsn-i hat istifinin tapudaki şekliyle yazılmasını Başkan Erdoğan istedi

Ayasofya-i Kebir Camii'nin tabelasındaki hüsn-i hat istifinin tapudaki şekliyle yazılmasını Başkan Erdoğan istedi

'Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin tabelasındaki hat tasarımın tabu kaydındaki şekliyle yazılmasını Başkan Erdoğan'ın istediği öğrenildi.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin tabelasındaki hattın tasarımını yapan hattat Özçay "Çalışmam Cumhurbaşkanımıza da ulaşmış ve takdirine mazhar olmuş. Ancak kendisi tapu kaydındaki şekliyle 'Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi' şeklinde yazılmasını istedi" dedi.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin tabelasındaki hattın tasarımını yapan hattat Mehmet Özçay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ayasofya'nın yeniden camiye dönüştürülmesi kararından kendisinin fevkalade mutlu olduğunu söyledi.

Haberi duyduktan sonra derin bir iştiyakla caminin ismini yazıp, tarihe bir not düşürmek istediğini belirten Özçay, "Bunun için hemen çalışmalara başladım." diye konuştu.

Özçay, kendisine caminin ismini yazmasıyla ilgili bir talebin gelmediğini aktararak, şöyle devam etti:

"Ayasofya ile ilgili celi sülüs hattıyla yaptığım ilk tecrübemi sosyal medyada paylaştım. Daha sonra Ayasofya’nın farklı isim alternatiflerini denedim ve konunun ehliyle istişare ettim. İkinci tasarımımı da dostlarımla ve sosyal medyada paylaştım. Çalışmam, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a da ulaşmış ve takdirine mazhar olmuş. Ancak kendisi, ismin tapu kaydındaki şekliyle 'Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi' şeklinde yazılmasını istedi. Ben de bu şekil üzerinde yoğunlaştım ve nihayet klasik usulde celi sülüs hattıyla hicri 1441 (miladi 2020) tarihli bu hat istifi ortaya çıktı."

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi tabelasında kendi imzasını taşıyan hat istifinin olmasından son derece memnun olduğunu dile getiren Özçay, "Benim için Ayasofya’yla anılmak tarifi zor bir mutluluk. Bu ancak Rabbimin lütfudur." dedi.

<p>62 yaşındaki Emine Eren, ekipler tarafından enkaz sağ olarak kurtarıldı. İlk müdahalesi enkaz yığ

62 yaşındaki Emine Eren'in enkazdan çıkarılma anı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Altınkaya Barajı Gölü'nde korkutan görüntü

İzmir'deki depremin merkez üssü Seferihisar havadan görüntülendi