• $8,1787
  • €9,8386
  • 468.859
  • 1346.43
08 Nisan 2021 Perşembe 07:00 | Son Güncelleme:

Avusturya'nın Müslüman düşmanlığına dava açıldı

Avusturya'nın Müslüman düşmanlığına dava açıldı
- YELDA GÖKDAĞ

Avusturya'da Ortodoksların Yunanistan ve Rusya'dan, Katoliklerin Polonya'dan papaz getirmelerine izin verilirken, Müslümanların Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ya da diğer İslam ülkelerinden imam getirmeleri çıkarılan bir yasayla yasaklandı.

ELEŞTİRDİ, HEDEF OLDU

Çifte standardı eleştiren Avusturya kökenli Strasburg Üniversitesi Doçenti Farid Hafez, polisin hedefi oldu. Geçtiğimiz yıl kasım ayında evi basılan Hafez, polisin kötü muamelesine maruz kaldı. Hakkında 12 bin sayfalık iddianame hazırlanan Hafez'in, Avusturya'da varlığı bile ispatlanmayan Müslüman Kardeşler üyesi olduğu iddia edildi. İfade tutanaklarındaki sorular, Avusturya'daki Müslüman düşmanlığını gözler önüne serdi. Dava iddianamesinde Hafez'e, "İslamofobi hakkında ne düşünüyorsunuz?", "Çocuklarınız oruç tutuyor mu?", "Çocuklarınız namaz kılıyor mu?", "Çocuğunuzu dindar yetiştiriyor musunuz?" gibi sorular sorulduğu belirtildi. Hafez hakkında açılan davanın ilk duruşmasının önümüzdeki haftalarda başlayacağı ifade edildi.

WIKIPEDIA'DAN İDDİANAME HAZIRLANMIŞ

Türk-Alman Üniversitesi Doçenti Enes Bayraklı, Hafez'in yakın arkadaşı olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "İddianame tamamen Wikipedia bilgilerine dayalı, maddi herhangi bir temeli yok. Yaklaşık bir yıla yakın iletişimi gözlemlenmiş; istihbarat kuruluşları tarafından mailleri, yazışmaları, her şeyi takibat altına alınmış. Herhangi maddi bir suç tespiti yok kendisine yönelik olarak. Kendisinin sadece siyasal İslamcı olduğuyla ilgili böyle genel bir suçlama var ama bunun herhangi bir maddi temeli yok. Avusturya'da "Müslüman Kardeşler" diye bir şey yok, örgüt yok, böyle bir örgüt terör örgütü olarak da tanımlı değil, Ferit Hafız'ın da onlarla bir alakası yok."

<p>Asıl vicdan nerede! CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, '128 milyar dolar nerede?' yalanına mül

Vicdansız sömürü

Burdur'da yılkı atları drone ile görüntülendi

Hülya doktor hastalarının yanı sıra sokak hayvanlarına da şifa dağıtıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm temsilcilerini kabul etti