• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Şubat 2020 Salı 08:00 | Son Güncelleme:

Çevre Bakanı'nı suçlamıştı! Avcılar'da dönüşüm Hançerli'ye takıldı

Çevre Bakanı'nı suçlamıştı! Avcılar'da dönüşüm Hançerli'ye takıldı
Ercan ÖZTÜRK

Avcılar'da depreme karşı dönüşüme hükümetin engel çıkardığını öne süren CHP'li Başkan Turan Hançerli'nin 6 yıl önce attığı imza gerçeği ortaya koydu.

Türkiye’nin dört bir yanında meydana gelen sarsıntılar İstanbul’da beklenen büyük depremi bir kez daha hatırlattı. CHP’li Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, son günlerde ilçesindeki kentsel dönüşüm çalışmalarına engel olunduğu yönünde açıklamalarıyla gündeme geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u ‘telefonlarına çıkmamakla’ itham eden, İBB meclisinde ‘kentsel dönüşüm projesini engelledikleri’ için eylem yapan Hançerli’nin 2014 yılında Avcılar’da kentsel dönüşüm projesi yapmak için dönemin belediye başkanına yetki verilmesini öngören teklifi reddeden komisyonun başkanı olduğu ortaya çıktı.

OLUMSUZ GÖRÜŞ

AKŞAM, Hançerli’nin 2014 yılında dönemin belediye Başkanı Handan Toprak’a kentsel dönüşüm yetkisinin verilmediği belgeye ulaştı. Avcılar Belediyesi’nin 2014 Aralık ayında yapılan meclis oturumunda Plan ve Proje Müdürlüğü, İmar Komisyonu ve Hukuk Komisyonu’ndan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında belediye başkanına yetki verilmesiyle ilgili görüş istedi. İki komisyon da depremle ilgili alınacak önlemlere olumsuz görüş vererek kendi başkanlarına yetki vermedi. 

YETKİYE GEREK YOK!

Hançerli’nin başkanı olduğu Hukuk Komisyonu şu gerekçeyle yetkiye onay vermedi: “Meclis komisyonumuza havale edilen müdürlük yazısından bugüne kadar yapılan çalışmalardan herhangi bir bilgi edinilmemiştir. Kentsel dönüşüm hazırlık çalışmasının ilgili birimlere yapılmasında herhangi bir engel olmadığı, bu çalışmaların yapılması için meclise görev ve yetki verilmesine gerek yoktur. Tüm bu nedenlerle kapsam sınırı ve detaylı içeriği belirtilmeyen yetki devri hukuka aykırı olacaktır.”

2014’te hukuk komisyonu başkanı olan Hançerli dönemin başkanına dönüşüm yetkisi vermemişti.

Editör: Eda Cabul <a href='#0' class=''>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

ABD'de seçimleri Trump mı kazanacak, Biden mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bakan Karaismailoğlu, Kahramanmaraş-Göksun kara yolunda yapılan çalışmaları inceledi

Boğa dolunayı olumsuz etkileyebilir! 31 Ekim günlük burç yorumları