• $8,7985
  • €10,4809
  • 504.357
  • 1398.52
12 Mayıs 2021 Çarşamba 07:00 | Son Güncelleme:

Atatürk'ten rest! 'Filistin'e el sürülemez'

Atatürk'ten rest! 'Filistin'e el sürülemez'
- OSMAN NURİ CERİT

Atatürk: Filistin'e el sürülemez. İçişleri arşivindeki belgeye göre, M. Kemal Atatürk, Bombay Chronicle gazetesinde 1937'de yayımlanan yazısında “İslâm'ın mukaddes yerlerinin, Musevi ve Hıristiyanların nüfuzuna girmesine mâni olacağız” ifadesini kullanıyor.

İçişleri Bakanlığı arşivlerinde yer alan belge Mustafa Kemal Atatürk'ün Filistin konusundaki görüşlerini ortaya koyuyor. Belgede, 1937 temmuzunda Bombay Chronicle adlı gazetede Mustafa Kemal Atatürk imzasıyla yayınlanan "Filistin'e el sürülemez, Kemal Paşa Avrupa'yı ihtar ediyor" başlıklı makale yer alıyor. Yazıda Atatürk'ün, "Türkler mukaddes topraklarda, yabancı hakimiyetine tahammül etmeyecek" ifadeleri yer alıyor:

ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ

"Arapların arasında mevcut karışıklığı ve hoşnutsuzluğu, kimse bizim kadar bilemez. Biz, vâkıa birkaç sene Araplar'dan uzak kaldık. Şimdi kendimize kâfi derecede güvenip kudretimizi bildiğimiz için, İslâmiyet'in mukaddes yerlerinin, Musevilerin ve Hıristiyanların nüfuzu altına girmesine mâni olacağız. Buraların Avrupa emperyalizminin oyun sahası olmasına müsaade etmiyeceğiz. Biz şimdiye kadar dinsiz ve İslâmiyete lâkayt olmakla ittiham edildik; fakat bu ittihamlara rağmen, Peygamber'in son arzusu, mukaddes toprakların İslâmiyet hâkimiyetinde kalmasını temin için kanımızı dökmeye hazırız. Cedlerimizin Selâhaddin'in idaresi altında mücâdele ettikleri toprakların yabancı hâkimiyeti altında bulunmasına müsaade etmiyeceğimizi beyân edecek kadar Allah'ın inâyetiyle kuvvetliyiz."

Bombay Chronicle'de yer alan yazı dönemin İçişleri Bakanı Şükrü Kaya'nın imzası ile arşive alınmıştı

<p>Altın fiyatlarında son dakika itibarı ile yatay seyir devam ediyor. Vatandaşlar, altındaki dalgal

Altın fiyatları neden düşüyor? Gram altın alıp satacaklar dikkat

''Türk Yıldızları'' Sakarya semalarında selamlama uçuşu yaptı

Tarihi Gelibolu Yarımadası sahilinde müsilaj yoğunluğu arttı

Rekor kıran keşif: 13.1 milyar yıllık süper kütleli karadelik rüzgarı