İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0969
  • 4.9897
  • 173.95
  • 107.266
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Atatürk ile kahve saadeti

Bu fotoğraf hayat bulacak...

x

ULU ÖNDER Mustafa Kemal Atatürk'ün 1937'de Büyükçekmece Sahili'nde yemek yediği an yeniden canlanıyor.

Büyükçekmece Belediyesi 103 yıllık tarihi bina için çalışmalara başladı. Bina restore edilecek ve Atatürk'ün yemek yiyip kahve içtiği alan aynı o günkü gibi yeniden yapılacak. O gün çekilmiş fotoğrafın birebir aynısı alana yerleştirilecek. Çalışma tamamlandığında İstanbullular Atatürk ile birlikte balık yiyip kahve içebilecek.

"attrklkhvec.jpg"PROJENİN fikir babası Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün şöyle konuştu: 'Burası Atatürk'ün ölümünden önce dışarıya gittiğinde en son gelip yemek yediği yerdir. Restoran açıldığında aynı şekilde kahve, çay içebilecek. Enteresan bir proje olacak. Restorana açılan kapanan bir alan vereceğiz. Tam Atatürk'ün sağında solunda insanlar balık yiyebilecek. Vatandaş da Atatürk'ün yanındaki solundaki, sağındaki masayı bana verin diyecek. Çünkü orada canlı bir masa olacak. Oturduğu sandalye ve masanın da aynısı olacak. İnsanlar da ona eşlik edecek. Sandalyeleri, masaları Atatürk'ün oturduğu yere yapacağız.'

103 YILLIK BİNA
1909'da inşa edilen bina şu anda restoran işletmeciliği yapan İbrahim Gülkoku'ya dedesinden kaldı. 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarının koruması altında olan 103 yıllık bina savaş döneminde İngiliz ve Fransız askerlerinin konsolosluk olarak kullandığı ve savaş planlamalarını ayarladıkları yer olarak biliniyor.

Kemal Kılıçdaroğlu seçimin tarihini unuttu

Kılıçdaroğlu seçimin tarihini unuttu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Anzak Koyu'nda 'Şafak Ayini' yapıldı

En Çok Okunanlar