• $13,2543
  • €15,0312
  • 757.384
  • 1809.65
20 Ekim 2021 Çarşamba 09:26 | Son Güncelleme:

2021 Kasım ayı celp dönemleri, askerlik yeri sorgulama nasıl yapılır? Askerlik yerleri açıklandı mı, nereden nasıl öğrenilir?

2021 Kasım ayı celp dönemleri, askerlik yeri sorgulama nasıl yapılır" Askerlik yerleri açıklandı mı, nereden nasıl öğrenilir"

Kasım ayında askere gidecek er, erbaş ve bedelli askerlik adayları 2021 tarihli askerlik yerlerini merak ediyor. Bilindiği üzere askerlik zamanı gelmeden yaklaşık 2-3 hafta arasında askerlik yerleri açıklanmaktadır. Her defasında farklı zamanlarda duyuru yapılmış olsa da genellikle bu zaman aralığında belli olur. Örneğin kasım ayında askere gidecek kişiler. Bu tarihten bir önceki ay askerlik yerleri açıklanmış olacaktır. Peki Askerlik yerleri açıklandı mı, nereden nasıl öğrenilir? 2021 Kasım ayı celp dönemleri, askerlik yeri sorgulama nasıl yapılır?

Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nce askere alınacak adayların heyecanlı bekleyişi sürüyor. Kasıma ayı celp dönemlerin yaklaşması ile birlikte askere gidecek olanların askerlik yerleri ile ilgili yapılacak duyuru merak konusu oldu. Söz konusu duyuru ile birlikte, nerede askerlik yapacağım bilgisine, askerlik yapacağınız yerdeki statünüzü, celp sorgulamanızı, askerlik yoklamanızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Peki 2021 Askerlik yerleri açıklandı mı, nereden nasıl öğrenilir?

Türk istiklal ve Cumhuriyetini, Türk vatanını korumak ve kollamak için 21 yaşını doldurmuş her erkek birey, askerlik yapmasına engel bir durum teşkil etmiyorsa askerlik yapmakla yükümlüdür. Askerlik görevini yerine getirme yaşı gelmiş öğrenimine devam etmeyen bireyler askerlik görevini yapmak üzere çağrılırlar. Eskiden askere gideceğiniz yeri sadece askerlik şubesine bizzat müracaat ederek öğrenebilmekteydik. Ancak teknolojik gelişmeler neticesinde, İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklardan bir tanesi de "askerlik yeri öğrenme" oldu. Askerlik yeri sorgulama için artık askerlik şubesinde uzun kuyruklar beklemenize gerek kalmadan dakikalar içerisinde online olarak sorgulama yapabilirsiniz.

E-Devlet Kapısının hayatımıza girmesiyle artık devlet dairelerinde uzun kuyruklar bekleyerek halledebildiğimiz, zaman ve para kaybına sebep olan bir çok işlemi kolaylıkla internet üzerinden gerçekleştirebilmekteyiz.

ASKERLİK YERLERİ AÇIKLANDI MI?

Askerlik yerleri henüz açıklanmadı. MSB askerlik yerlerinin açıklanacağı tarihi duyurdu.

ASKERLİK YERLERİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Seçim ve sınıflandırma sonuçları 22 Ekim 2021 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır. Yedek subay/astsubay adaylığına ayrılmış yükümlülerden tabi oldukları celp ve sevk döneminde sınıf okulu ve eğitim merkezindeki eğitimin üçte birine katılmayanlar (daha önceki sınıflandırma dönemlerinde sınıflandırılanlar dahil) er statüsünde askere sevk edileceklerdir. (TSK nın ihtiyaç duyduğu sınıf ve meslekler hariç)

ASKERLİK SEVK TARİHLERİ NE ZAMAN?

Yükümlüler, sevk belgesinin alınabileceği tarihlerde;

a. e-Devlet'ten "Kovid-19" anketini dolduracaklar,

b. Anket sonrasında yönlendirildikleri sağlık kuruluşlarında "Kovid-19" testlerini yaptıracaklar,

c. Test sonucu negatif çıkanlar aynı gün içerisinde e-Devlet üzerinden veya askerlik şubesi başkanlıklarından sevk belgelerini alacaklar,

ç. Test sonucu pozitif çıkanlar veya temaslı listesinde yer alanlar ile test tarihinden itibaren 3 günlük süre içinde sevk evrakını almayanlar ve test sonucu (negatif olsa dahi) çıkmayan yükümlüler müteakip celp ve sevk döneminde sevke tabi tutulacaklar,

d. Ancak; sevk tarihleri içerisinde test yaptırmasına rağmen sevk tarihinden sonraki iki gün içerisinde test sonucunun negatif olduğu tespit edilen yükümlüler askerlik şubesi başkanlıklarınca birliklerine sevk edilecekler,

e. Test sonucu, Kovid-19 tanısı ve şüphesi bulunmayanlar sevk belgelerini e-Devlet'ten alabilecekler,

f. Sevk belgesini alanlar birliğine katılıncaya kadar Kovid-19 kapsamında Devlet kurumları tarafından duyurulan tüm tedbirlere uyacaklar, asker eğlencesi, uğurlaması vb. faaliyetleri icra etmeyecekler,

g. Sağlık kuruluşlarında gerekli testleri yaptırmayanlar askere sevk edilmeyecek ve haklarında bakaya işlemi yapılacaktır.

ğ. Kovid-19 salgını nedeniyle; bulaşma riskini ortadan kaldırmak ve teması en aza indirmek maksadıyla sevk sürecindeki tüm işlemler e-Devlet'ten yapılacak, zorunlu durumlar dışında askerlik şubelerinde işlem yapılmayacaktır.

7. Yükümlülere, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği arası esas alınarak yol ve iaşe bedeli ödenecektir. Yükümlüler kendilerine yapılan ödemeleri kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden veya PTT kartı ile PttMatiklerden alabileceklerdir.

8. Sevk belgesini almayanlar ile aldığı halde sevk edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayanlar bakaya işlemine tabi tutulacaktır.

9. 7179 sayılı Askeralma Kanununun 27'nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

10. Yükümlüler bu duyuru metnine https://asal.msb.gov.tr internet adresinden ve TRT teleteksten ulaşabilirler.

AK Parti'de kritik toplantı... Masada sıcak başlıklar var
AK Parti'de kritik toplantı... Masada sıcak başlıklar var

AK Parti'de kritik toplantı... Masada sıcak başlıklar var

TCMB ile Türkmenistan Merkez Bankası arasında imzalar atıldı
TCMB ile Türkmenistan Merkez Bankası arasında imzalar atıldı

TCMB ile Türkmenistan Merkez Bankası arasında imzalar atıldı

Macron'un aramaları reddedildi! Kriz Türkiye'ye yaradı
Macron'un aramaları reddedildi! Kriz Türkiye'ye yaradı

Macron'un aramaları reddedildi! Kriz Türkiye'ye yaradı

<p>Peki, Omicron varyantından korkmalı mıyız? Yeni varyantın özellikleri neler? Omicron varyantı aşı

Omicron varyatından korkmalı mıyız?

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor