• $8,3584
  • €9,9312
  • 486.033
  • 1402.28
25 Ocak 2020 Cumartesi 07:24 | Son Güncelleme:

Askerlik sevk tarihi nedir? Evrak alma başlangıç ve bitiş tarihi ne demek? İşte yanıtı

Askerlik sevk tarihi nedir" Evrak alma başlangıç ve bitiş tarihi ne demek" İşte yanıtı

“Sevk tarihi nedir?” sorusu merak ediliyor. Askerlik evrak alma başlangıç ve bitiş tarihi ne demek? Askerlik ve bedelli askerlik yerleri, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Askeralma Müdürlüğü tarafından açıklandı. Bedelli askerlik sınıflandırma sonuçları ve askerlik yerleri, Milli Savunma Bakanlığı'nın E-Devlet sistemi üzerinden sorgulanabiliyor. Sonuçlarını sorgulayan vatandaşlar evrak alma başlangıç ve bitiş tarihinin ne anlama geldiğini merak etmeye başladılar.

Askerlik yerlerinin açıklanmasının ardından, “Askerlik evrak alma başlangıç ve bitiş tarihi ne demek?” sorusu araştırılıyor. Sevk tarihi nedir? Askerlik başvurusu yapan ya da askerlik çağında olan erkekler için düzenlenen belgelerde bulunan sevk başlangıç tarihi ifadesi, askerlik yapacak kişinin askerlik görevini yapacağı birliğe teslim olacağı tarihin başlangıcını belirtiyor. Haberimiz içerisinden konu ile ilgili merak edilen soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

ASKERLİK YERLERİ AÇIKLANDI!

Askerlik ve bedelli askerlik yerleri, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Askeralma Müdürlüğü tarafından açıklandı.

Bedelli askerlik sınıflandırma sonuçları ve askerlik yerleri, Milli Savunma Bakanlığı'nın E-Devlet sistemi üzerinden sorgulanabilecek.

Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaptı;

"Ocak/Şubat/Mart 2020’de silahaltına alınacak yedek subay/astsubay, erler ile 2020’de bedelli askerlik yapacak yükümlülerin sınıflandırma sonuçları bugünden itibaren e-devlet ve Askerlik Şubesi Başkanlıklarından öğrenilebilecektir."

EVRAK ALMA (SEVK) BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ TARİHİ NEDİR?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından alınan kararla beraber "Sevk Başlangıç/Bitiş" tarihlerininin "Evrak Alma/Başlangıç" olarak değiştirildiği açıkladı.

Askerlik başvurusu yapan ya da askerlik çağında olan erkekler için düzenlenen belgelerde bulunan sevk başlangıç tarihi ifadesi, askerlik yapacak kişinin askerlik görevini yapacağı birliğe teslim olacağı tarihin başlangıcını belirtiyor. Sevk bitiş tarihi ise askerlik yapacak kişinin askerlik görevini yapacağı birliğe teslim olacağı tarihin son gününe işaret eder.

Askerlik çağı her erkeğin nüfus kayıtlarında yazılı olan yaşına göredir ve yirmi yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayarak kırk bir yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününde bitmek üzere en çok yirmi bir yıl sürer. Bu süre, Cumhurbaşkanı kararıyla beş yıla kadar uzatılabilir veya kısaltılabilir.

Türk vatandaşlığına sonradan alınanlar askerliklerini, vatandaşlığa alındıkları tarihteki yaş ve öğrenim durumlarına göre o yaştaki Türk vatandaşı yükümlüler gibi yaparlar. Bunlardan gelmiş oldukları ülkelerde askerlik yaptıklarını veya askerlik hizmetini yerine getirmiş sayıldıklarını belgeleyenler ile vatandaşlığa alındıkları yıl yirmi iki yaşında olanlar askerlik yapmış sayılırlar. Bunların askerlikleri, istekleri hâlinde vatandaşlığa alındıkları tarihten itibaren iki yıl süreyle ertelenir. Ertelemelerinin sona ereceği yıl yoklamaları yapılarak o yıl askerlik çağına giren doğumlularla işlem görürler. Bunlar, seferberlik hâlinde ihtiyaca göre askere sevk edilebilirler.

<p>2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda klasik yay bireysel branşında İtalyan rakibini yenerek olimpiya

Altın çocuk Mete yurda döndü

Türkiye'deki yangınlarda son durum

Yurt genelinde yangınlar bu merkezden takip ediliyor

Komana Antik Kenti'nde kazı çalışmaları başladı