• $8,3237
  • €10,1427
  • 487.388
  • 1441.17
29 Nisan 2021 Perşembe 11:29 | Son Güncelleme:

Aşılar Türkiye'ye ne zaman teslim edilecek? Uğur Şahin'den dikkat çeken açıklamalar

Aşılar Türkiye'ye ne zaman teslim edilecek" Uğur Şahin'den dikkat çeken açıklamalar

BioNTech firmasının kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, merak edilen sorular yanıtlayarak koronavirüs gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Peki, BioNTech aşıları ne zaman Türkiye'ye teslim edilecek? Ortak üretim olacak mı? Aşılar Hindistan varyantına karşı etkili mi? İşte haberin ayrıntılar...

Geliştirdikleri koronavirüs aşısı sayesinde çok sayıda hayat kurtaran BioNTech firmasının kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüs gündemine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

DW Türkçe'nin haberine göre dünyanın ilk etkili mRNA bazlı koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech firmasının kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, "hayat kurtarabilmek gerçekten de çok güzel bir duygu" dedi.

Almanya'daki Yabancı Gazeteciler Cemiyeti'nin (VAP) zoom üzerinden düzenlediği sohbet toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulunan Şahin, koronavirüs salgını ve aşılar hakkında son gelişmeleri değerlendirdi, Türkiye'ye aşı tedariki ve ortak üretim planları hakkındaki soruları yanıtladı.

Eşi Özlem Türeci ile birlikte, tıp alanında yıllardır yoğun çalışmalar yürüttüklerini anlatan Şahin, şunları söyledi:

"Aslında kanser ilaçları için çıktığımız bu yolda, yürüttüğümüz bilimsel çalışmalarımızla geliştirdiğimiz bir aşı ile koronavirüs salgınında tüm insanlığa bu kadar büyük fayda sağlayabilmiş olmak gerçekten beni de şaşırttı"

Geliştirdikleri aşı sayesinde, koronavirüs salgını döneminde, büyükanne ve büyükbabaları torunlarıyla buluşturabilmiş, aileleri ve sevenleri de yeniden kavuşturabilmiş olmanın kendilerini çok mutlu ettiğini vurgulayan Şahin, çok sayıda hayat kurtarabilmiş olmanın da kendileri için çok büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Ancak Şahin, aşının henüz çok büyük kesimlere ulaşmadığını, bu nedenle başarılarına değil, çalışmalarını sürdürmeye odaklandıklarını vurgulayarak, "Büyük bir hızla giden bir arabanın içindeymişiz gibi yola odaklanmış durumdayız, konsantrasyonumuzu kaybetmemeliyiz" dedi.

"TÜRKİYE'YE MÜMKÜN OLAN EN ÇOK AŞIYI GÖNDERMEK İSTERDİK"

Şahin, "Türkiye'ye ilave aşı tedarik edecek misiniz? Yeni anlaşmalar yapıldı mı? Başkan Erdoğan, Türkiye'de BioNTech aşısının üretimi konusunda görüşmeler olduğunu açıklamıştı bu görüşmeler hangi aşamada?" sorularını da yanıtladı.

"Türkiye'ye hemen, mümkün olan en çok doz aşıyı vermeyi çok isterdik. Ama bu aşıları bizim üretmemiz gerekiyor" diyen Şahin, Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile haftalardır görüşmeler yürüttükleri bilgisini paylaştı.

Uğur Şahin, "İlk dozları gönderdik, şimdi daha fazlasını teslim etmeyi görüşüyoruz. Ama üretim kapasitelerimizi ne oranda buna ayırabileceğimize bakmak zorundayız. Her şey yolunda giderse, Haziran'da 30 milyona yakın doz aşı göndermek istiyoruz. Temmuz ve Ağustos aylarında da ilave dozlar için görüşmeler yürütüyoruz. Aşı üretimi için TÜBİTAK ile konuştuk. Ancak üretim faaliyetlerini şimdi başlatsak bile ancak 2022'de yol almış olabileceğiz. Oysa bu, hemen şimdi duyulan aşı ihtiyacına yanıt vermiyor. Bu nedenle şu anda mevcut ağımız ile ilerlemek zorundayız" dedi.

  • Prof. Dr. Uğur Şahin
  • türkiyeye aşılar ne zaman gelecek
  • ortak aşı üretimi
<p>AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş bu akşam 23:00'te Akşam TV'de... Aksam.com.tr Genel Y

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Akşam TV'ye konuk oluyor

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı

''Istanbul Photo Awards 2021'' kazananları açıklandı

Tunceli'deki Çırtan Şelalesi ziyaretçilerini büyülüyor