• $8,303
  • €10,1092
  • 488.083
  • 1444.87
21 Nisan 2021 Çarşamba 22:36 | Son Güncelleme:

'Aşı salgında tercih değil sorumluluk'

'Aşı salgında tercih değil sorumluluk'

'Aşı tercih değil sorumluluk' Aşının ağır hastalık ya da ölümlere karşı yüzde 100 etkili olduğunu belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, “Aşı, bir tercih değil sorumluluktur” dedi.

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, vaka sayıları artarken, aşının önemine değindi. 'Aşı oldum, bana bir şey olmaz' anlayışının da doğru olmadığını belirten Çamlı, "Aşı, belki hastalıktan tam olarak korumasa da ağır hastalık ya da ölümleri engellemede yüzde 100 etkili. Dolayısıyla aşı olanlar belki hasta olabilirler fakat yoğun bakıma girme veya vefat etme risklerinin çok daha azalacağını biliyoruz. O yüzden aşı olanların rehavete kapılmadan pandemi kurallarına çok katı halde uymaları gerekmektedir" dedi.

ELİMİZDEKİ TEK SİLAH

Aşıların varyantlar üzerinde ne şekilde etkili olduğunun bilinmediğini kaydeden Çamlı, şunları söyledi: "Ancak şu anda elimizde bir silah var, o da aşı. Hangi aşı olduğuna bakmaksızın bir an önce yaptırmamız gerekiyor. Bu konuda olası tereddütleri de yetkililerin gidermesi gerekiyor. Aşı, bir tercih değil toplumsal sorumluluktur. Toplumsal bağışıklığa ulaşabilmek için etkili bir aşılama oranına ulaşmamız lazım. Aşı olarak sadece kendinizi değil yakın çevremizle toplumdaki kişileri de koruyacağımızı unutmayalım."

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı