• $13,6187
  • €15,1845
  • 782.165
  • 1985.12
20 Ağustos 2021 Cuma 18:48 | Son Güncelleme:

Kovid aşısı olmayan öğretmen ve öğrencilere PCR testi ne sıklıkla yapılacak? Aşı olmayanlara PCR testi nasıl yapılacak?

Kovid aşısı olmayan öğretmen ve öğrencilere PCR testi ne sıklıkla yapılacak" Aşı olmayanlara PCR testi nasıl yapılacak"

Aşı zorunluluğu yeni eğitim öğretim yılında okullara gidecek öğrenci ve öğretmenlerin gündeminde yer alan konular arasında. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında düzenlenen kabine toplantısı sonrası okullarda ve üniversitelerde aşıya yönelik yapılacak yeni tedbirler açıklandı. Peki Kovid aşısı olmayan öğretmen ve öğrencilere PCR testi ne sıklıkla yapılacak? Aşı olmayanlara PCR testi nasıl yapılacak?

Koronavirüs sürecinde vaka sayılarının artması ile birlikte aşı zorunluğu gündemde. Konu ile ilgili kararın Bilim Kurulu tavsiyesi ile Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapıldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, üniversiteler dahil tüm okullarda öğretmen ile öğrencilerin aşı olmamaları durumunda PCR testin isteneceğini belirtti. Söz konusu bu açıklama üzerine PCR testi nedir, nasıl yapılacak? Aşı olmayan öğretmen ve öğrenciler ne sıklıkla PCR testi yapacak. Ayrıntılar haberimizde.

AŞI VE PCR ZORUNLULUĞU VAR MI?

Bakan Koca daha önce yaptığı açıklamada; "Bazı ülkeler bu konuda kanunlar çıkarıyor ya da hazırlıyor. Bizim bu konuya yaklaşımımız bilimsel verilerden elde edilecek sonuçlara bakmadan atılacak adımların eksik olacağı yönündedir. Birinci önceliğimiz, tüm vatandaşlarımızın sorumluluk alarak ve sorumlu bir birey olarak kendi tedbirlerini alması ve aşı olarak topluma karşı ödevini yerine getirmesidir. Yaptığımız çalışmaların bilime ve kanıta dayalı sonuçları özel tedbirler almayı gerektirirse bunu yapmaktan imtina etmeyiz. Ancak 'herkes yapıyor, herkes istiyor' diye bir adım atmayacağız. Kısıtlamalarla dolu bir toplumsal hayat hiçbirimizin tercihi ya da önceliği değildir. Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda tedbir alınması gerek bir durum olursa bunu sizlerle paylaşacağım."

BAŞKAN ERDOĞAN AŞI VE PCR ZORUNLULUĞU İLE İLGİLİ NE DEDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Ben aşıda zorlamadan yana değilim. Bilim Kurulu onunla ilgili bir çalışma yapacaktır. Bu işi gönüllülük esası ile işletmenin neticesi daha iyi olacaktır. Temizlik, maske ve mesafe kuralına tavizsiz bir şekilde uyalım. ' ifadelerine yer vermişti. 19 Ağustos Kabine Toplantısı ardından, 'Okullarda 6 Eylül'de yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrencilerle irtibatlı henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelin haftada en az 2 defa pcr testi yaptırmasını isteyeceğiz. Aşı olmayan üniversite öğrencilerimiz ve üniversite çalışanlarından düzenli pcr testi yaptırmalarını talep edeceğiz. Uçak, sinema, konser gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için zorunlu pcr testi uygulamalarını devreye alacağız. Tamam diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafede bu kurallara riayet özellikle bizim sağlığımızın temel esasıdır.' dedi.

AŞI OLMAYANLAR KAHVEHANELERE GİREMEYECEK

Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu, salgında en çok etkilenen taraf olduklarını belirterek açıklamada bulundu. Alınan karara göre 2. doz koronavirüs aşısı olmayanlar kahvehanelere alınmayacak.

AŞI KARTI ZORUNLULUĞU

"Okul servislerine şoför ve hostes bulamıyoruz" diyen İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası (İSAROD) Başkanı Hamza Öztürk, "Çünkü insanlar boşta kaldığı zaman mutlaka alternatif işlere yönelebiliyor. Aşı kartı olmayanlar okullarda çalışamayacak. Zorunluluğu yok ama okullarda çalışmak için aşı olması gerekiyor insanların. Yarı yarıya kapasiteyle alakalı herhangi bir talimat gelmedi ama şöyle bir kural var, bir öğrenci okulun ilk günü ön koltukta oturuyorsa seneyi orada bitirecek yani bugün önde yarın arka koltuğa oturayım bu olmayacak. Aşı kartına olumsuz bir tepki gelmedi, 18 bin 700 üyemiz 1 üye olumsuz dönüş yaptı, 'Aşı olmuyorum, olmayı da düşünmüyorum' diye. Mutlaka her toplulukta, karşıtlar veya alternatif fikirde olanlar çıkabilir ama biz topluma hizmet veriyoruz konan kurallara uymamız gerekiyor" diye konuştu.

PCR TESTİ NEDİR?

PCR (Polymerase Chain Reaction), DNA içerisinde yer alan, dizisi bilinen iki segment arasındaki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak bir isim olarak tanımlanmaktadır. PCR bir tanı testi olarak bilinmektedir ve koronavirüste de virüse ait RNA'yı göstermektedir. Yani PCR test koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir. Farklı hastalıklar için de kullanılan PCR, vücuttaki çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilmektedir. PCR testine moleküler tanı testi de denebilmektedir. Test, vücutta virüsün varlığını, ayrıca vücudun enfeksiyona yanıt olarak ürettiği antikorları belirleyebilmektedir.

  • PCR testleri
  • Aşı olmak zorunlu mu
  • Aşı olmayanlara PCR testi nasıl yapılacak
  • PCR testi ne sıklıkla yapılacak
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor

Avrupa'nın en iyi kayak merkezi seçiliyor... Erciyes finale kaldı
Avrupa'nın en iyi kayak merkezi seçiliyor... Erciyes finale kaldı

Avrupa'nın en iyi kayak merkezi seçiliyor... Erciyes finale kaldı

TOGG'dan dünya başarısı: İlk 20'de yer aldı
TOGG'dan dünya başarısı: İlk 20'de yer aldı

TOGG'dan dünya başarısı: İlk 20'de yer aldı

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı

Şehirlere inip başını derde sokan vahşi hayvanlar...

Canlarını korumak için 'İki yüzlü' yaşıyorlar! Nedenini öğrenince çok şaşıracaksınız