• $7,5777
  • €9,0245
  • 411.515
  • 1537.35
29 Ağustos 2012 Çarşamba 12:06 | Son Güncelleme:

Artık UMUT yok

Artık UMUT yok

Maganda kurşunu parkta oynayan Umut'un sırtına saplandı. Kaydıraktan düşerek bayılan oğlunun tişörtünden sızan kanı fark eden anne, önce düşerken yaralandığını sandı. Hemen hastaneye götürülen Umut'un ölüm haberi aileyi yıktı

Cumhur ERKEK-Onur TUNGUT

İZMİR'DE maganda kurşunu, parkta neşe içinde oynayan küçük Umut'un yaşamını, ailesinin umutlarını yok etti. Polis cinayeti aydınlatmak için seferber olurken, sinir krizleri geçiren annenin feryatları yürekleri dağladı.
Dehşet veren olay önceki akşam Karabağlar'da yaşandı. Beyaz eşya firmasında çalışan Ufuk Ceylan (37) ile ev kadını Gülhan Ceylan 6 yaşındaki oğulları Umut'u önceki gün okulu'na kaydettirdikten sonra eve döndü. Okula başlayacağı için çok mutlu olan Umut, akşam saatlerinde parka gitmek istedi. Anne Gülhan Ceylan bunun üzerine Umut'u ve ilkokul ikinci sınıf öğrencisi kızı Doğa'yı evlerinin yakınındaki General Asım Gündüz Parkı'na götürdü. Parktaki diğer çocuklarla oynamaya başlayan Umut, saat 22.30 sıralarında kaydıraktan kayarken düştü. Hareketsiz kalan oğlunun tişörtünden kan sızdığını fark eden Gülhan Ceylan eşine haber verdi. Haberi alan baba hemen parka gitti ve baygın haldeki oğlunu otomobille Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdü. Ancak doktorların uzun süren kalp masajına rağmen Umut hayata döndürülemedi. Ceylan çifti oğullarının ölüm haberi üzerine sinir krizi geçirdi.
Doktorlar Umut'un sırtının sağ tarafında kurşun yarası olduğunu tespit etti. Olay polise bildirilirken, Ceylan ailesi oğullarının ateşli silah yaralanmasına bağlı yaşamını yitirdiğini öğrenince ikinci bir şok yaşadı. Yakınları, sinir krizleri geçiren anne-babayı sakinleştirmekte güçlük çekti.

"artkumutc.jpg"BONCUK GÖZLERİ AÇIK KALDI
Umut'un cenazesi Adli Tıp Kurumu'na getirilirken acılı anne ve baba onu son kez görmek istedi. Çıkışta ayakta durmukta güçlük çeken annenin, 'Boncuk gözleri açık kalmış. Nasıl kıydınız Umut'uma? O kurşunu atan eller kırılsın, kendi canına kıysın inşallah' feryatları yürek dağladı.  Eşine sarılan Gülhan Ceylan, 'Ufuk, körpe yavrum gidiyor benim, kurşunu atan adam orada oynuyor mu ne yapıyor belli değil. Ben bundan sonra çok yaşamam Ufuk, yavrumun acısına nasıl dayanırım' diyerek gözyaşı döktü.

DOKTORUN BİLE AKLINA GELMEDİ
Metanetini korumaya çalışan ancak başaramayan baba Ufuk Ceylan da gözyaşları içinde olayı şöyle anlattı:  'Park eve çok yakın. Canları sıkılınca eşim çocukları parka götürdü. Fazla değil 15 dakika sonra, kızım eve geldi ve 'Baba Umut'un sırtı kanıyor' diye. Hemen gittim. Verdiler elime. Su dökmüşler ayıltmak için. Baygın haldeydi. Baktım şöyle değişikti yüzü, belki o an vefat etti bilmiyorum ki. Hastaneye götürdük, kalbi durmuştu. Yeniden atması için çok uğraştılar. Maganda kurşunu doktorun bile aklına gelmedi. İlk başta sadece kalp için uğraştıkları için kurşunu daha sonra gördüklerini söyledi. Kurşun kalbine doğru gitmiş işte. Nereden geldiği bile belli değil. Parkta o kadar insan var, kimse silah sesi bile duymamış. Bunlar insan olamaz.'

Acımız ortak
Foça'da 2003 yılında bebek arabasında uyurken maganda kurşunuyla ölen 2.5 yaşındaki Alistair Grimason'un dedesi Avukat Tuncer Eşsizhan, Ceylan Ailesi'ne hukuki konuda destek vermeye hazır olduğunu söyledi. Torunun ölümünden sonra silahsızlanmaya karşı imza kampanyaları başlatan Eşsizhan, 'Umut'un da torunum Alistair gibi maganda kurşunuyla öldürülmesine çok üzüldüm. O anne ve babanın acısını çok iyi anlıyorum. Dün Alistair, bugün Umut yarın bir başkası. Artık bu olaylar son bulsun. Aileye başsağılığına gideceğim' dedi. Alistair'in annesi Özlem Grimason ve İskoç baba David Grimason da başlattıkları silahsızlanma kampanyası nedeniyle hem Türkiye'de hem yurtdışında birçoködül almıştı. Alistair'ın katili T.K., kasten adam öldürmekten 36 yıla mahkum edilmişti.

Polis delil peşinde
Umut'un maganda kurşunuyla öldürüldüğü ortaya çıkınca polis olayı aydınlatmak için özel bir ekip oluşturdu. Cinayet Büro dedektifleri, olay yerinde inceleme yaparak delil aradı. Bu amaçla özel bir ekip oluşturuldu. Polis, bir kilometre çapındaki tüm alanda metal dedektörleriyle arama yaptı. Dedektifler daha sonra parkın çevresindeki evlerde yaşayanlarla görüşüp, bilgi topladılar. Mahalle sakinleri silah sesi duymadıklarını belirtirken, polis çevrede bulunan işyerlerine ait kamera kayıtlarını tek tek incelemeye aldı. Polis Umut'un vücudundan çıkarılan mermi çekirdeğinin 9 mm çapında olduğunu belirtti.
 

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan

Şehitlere dualarla veda... Başkan Erdoğan konuştu

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı

'Arinna'nın Güneş Tanrıçası' heykelciği kaçakçılardan kurtarıldı