• $32,4515
  • €34,5087
  • 2487.18
  • 9679.8
19 Şubat 2013 Salı 02:00 | Son Güncelleme:

Artık pasaportunuz ayağınıza gelecek!

Artık pasaportunuz ayağınıza gelecek!

İstanbul Emniyeti'nden bir ilk... Pasaport işlemleri için hastalık ve yaşlılık gibi nedenlerle şubeye gelemeyen vatandaşlara 'Evde hizmet' dönemi başladı

Özellikle yurtdışında tedaviye gitmesi gereken hastaların emniyete gelememeleri nedeniyle büyük sıkıntı yaşanınca proje hayata geçirildi. Seyyar parmak izi cihazı ve bir laptop alan polis memurları özel durumda olan vatandaşın hastanede ya da evinde ziyaretine gidip pasaport işlemini gerekleştiriyor.

Pasaport Şube Müdürlüğü son zamanlarda 'pasaportu alacak kişi çok hasta gelemiyor' şeklindeki taleplerin artması karşısında çalışma başlattı. Çoğunluğunu yurt dışında tedavi görmesi gereken hastaların oluşturduğu taleplerin arasından hayatının son baharında çocuklarının yanına gitmek isteyen yaşlılar ya da engelliler de talebi artırdı. Yaşlı, engelli, yatağa mahkum hastalara seyahat özgürlüğü getiren uygulama emniyet tarafından işleme konuldu. Hasta ve engelli kişiler için pasaport alımında gereken parmak izi cihazı seyyar hale getirildi. Yakını başvurduğu taktirde polis artık parmak izi cihazı ve bir laptop alarak hastanın yanına gitmeye başladı. Pasaport müraccatında bulunan kişi parmak izi ve imza attıktan sonra kaydedilen veriler emniyette pasopart sistemine aktarılıyor. Hasta emniyete gelmiş gibi müraacatta bulunuyor. 

150 KİŞİYE EVDE VE HASTANEDE HİZMET VERİLDİ

Pasaport uygulmasında müraacat için vatandaşın emniyete gelmesi, parmak izi ve müracaat için bizzat imza atması gerekiyor. Çipli pasaport sistemi dışarıya taşınabilir uygunlukta olmadığı için Pasaport Şubesi bunun için çözüm yöntemleri geliştirdi. Hasta ve engelli kişiler için parmak izi cihazı seyyar hale getirildi. Emniyetin sağladığı evde ve hastanede pasaport hizmet vatandaşın hem tedavi olma hem de seyahat etme isteklerinin başlangıcı olurken bugüne kadar 150 kişinin pasaport mürcaatları ya hastane odalarında yada evlerinde alındı.

Emniyetin başlattığı uygulamaya örneklerden birisi hasta yatağında pasaport başvurusu yapan ancak emniyete gidemeyen emlekli hemşire Gülser Kiper. İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde uzun yıllar hemşirelik yapan ve emekli olan Gülser Kiper amansız bir hastalığa yakalandı. Görev yaptığı hastanede tedavi altına alınan Güleser Kiper, her zaman hayali olan Avrupa gezisini ertelemişti. Bir yandan da tedavisinin bir bölümü için yurt dışına gitmesi gerekince hem tedaevi hem de hayalini gerçekleştirmesi için eşi Bülent Kiper harekete geçti. Karı-Koca Yeşil Pasaport müracaatı yapmak istedi. Ancak Güleser Kiper'in Emniyet Müdürlüğüne gidip müracaatta bulunması gerekiyordu. Çok hassaz tedavi gören Kiper'in enfeksiyon kapmaması gerekiyordu. Bunun için eşi Bülent Kiper Emniyet Müdürlüğüne gitti. Geri çevrilmek korkusu ile emniyet koridorlarında derdini pasaporttan sorumlu yetkililere anlatan Kiper yeni uygulamayı öğrencince çok mutlu oldu. Kiper'in aldığı cevap "Eşiniz gelemiyorsa biz gideriz" oldu. Bir polis memuru, mürecaat malzemelerini alarak Kiper'in tedavi gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gitti. Gülseren Kiper polis memurunu karşısında görünce şaşırdı. Kiper'in pasaport müraacatı hasta yatağında alındı.

SIRA BEKLEMEDEN STRES YAŞAMADAN PASAPORT

Emniyetin kendi ayağına geleceğini tahmin etmediğini söyleyen Güleser Kiper, "Alışık olmadığımız bir hizmet. Polisin, hastaneye kadar geleceğini tahmin etmiyordum. Ben emniyete gitseydim hasta halimle enerji harcayacaktım. Belki sıra bekleyecektim. Enerjim bitecekti. Pasaport ekibine çok teşekkür ediyorum" dedi. Kiper, bu tür hizmetlerin çok önemli olduğunu söylerken "Hangi kurum olursa olsun bu tur hizmet vatandaşı mutlu eder. Devletin vatandaşa hizmeti bu. Emniyet Müdürüne teşekkür ediyorum. İnşalla bu davranış diğer kamu kurumlarına da örnek olur" dedi. Eşi Bülent Kiper ise "Korka korka gittiğim emniyette işimin olmayacağını tahmin ediyordum ama unutamadığım bir ilgi ile karşılaştım" dedi.

Üst düzey bir emniyet yetkilisi, polisin vatandaşın hizmetinde olduğu bilinci ile hareket ettiklerini söylerken uygulamayı "İnsanların sağlık şartları nedeni ile seyehat imkanları kısıtlanmamalı. Vatandaş emniyete gelemiyorsa bu hizmeti sunuyoruz. Hastalıkları ile ilgili rapor istenmiyor. Engelli, yürüyemeyecek durumda olan kişilere bu hizmek verilmekte" sözleri ile anlattı.

Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı
Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı

Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı

Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık
Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık

Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık

TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı
TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı

TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı