• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
28 Ağustos 2012 Salı 11:31 | Son Güncelleme:

Ankara'nın hızlı tren garına tek teklif Ankaralılardan

Ankara'nın hızlı tren garına tek teklif Ankaralılardan

Devlet Demiryolları'nın, Yap-işlet-devret modeliyle yapacağı Ankara Garı'na tek teklifi Ankaralı inşaat şirketlerinin oluşturduğu Limak-Kolin-Cengiz konsorsiyumu verdi. Yeni gar binası için teklif veren konsorsiyumun üyesi Cengiz İnşaat'ın sahibi Mehmet Cengiz, 'Biz herkes teklif verecek diye verdik ama vazgeçmek gibi bir niyetimiz yok. İdare, ihaleyi iptal ederse saygı duyarız' dedi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından yap-işlet-devret (YİD) modelinin ilk kez uygulanacağı Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı İhalesi'ne tek teklifi Limak İnşaat-Kolin İnşaat-Cengiz İnşaat konsorsiyumu verdi. TCDD Genel Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen ihalenin komisyon başkanlığını TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman yaptı. Duman, ihalenin açılışında yaptığı konuşmada, bugüne kadar havaalanlarının yapımında başarıyla uygulanan YİD modelinin ilk kez bir demiryolu projesinde uygulanacağını ifade etti. Projenin başarıyla gerçekleştirilmesi  durumunda YİD modelini bundan sonraki projelerde de uygulayacaklarını bildiren Duman, projeyle ilgili bilgi verdi. İhale için 10 firmanın şartname aldığını belirten Duman, tek teklifin Limak İnşaat-Kolin İnşaat-Cengiz İnşaat konsorsiyumundan geldiğini bildirdi. Üç şirketin de genel merkezi Ankara'da bulunuyor. Şartname gereği inşaat süresinin 2 yılı geçemeyeceğini ifade eden Duman, gerekli incelemeler ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra işletim süresi teklifinin yer aldığı zarfın basın huzurunda açılacağını kaydetti.

UZAY ÜSSÜNE BENZİYOR
- CELAL Bayar Bulvarı ile mevcut gar binasının arasındaki araziye yapılması planlanan Ankara Hızlı Tren Garı, 21 bin 600 metrekarelik alan üzerine inşa edilecek. 
- GÜNDE 50 bin, yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip garın zemin katında yolcu dinlenme salonları ve büfeler bulunacak.
- GARIN iki katına 5 yıldızlı otel yapılacak, çatı katında ise restoran ve kafeler olacak.
- TESİSİN zemin katının altında peronlar ve bilet satış gişeleri, bir alt katta ise 3 bin araçlık kapalı otopark yer alacak.

MEVCUT GAR BOŞ KALMAYACAK
- MEVCUT gardaki hatların deplase edilmesinin ardından yeni garda, aynı anda 12 hızlı tren setinin yanaşabileceği 420 metre uzunluğunda 6 hızlı tren, 4 konvansiyonel, 2'şer banliyö ve yük treni hattı yapılacak.
- ANKARA Hızlı Tren Garı ile mevcut garın eş güdümlü olarak kullanılması planlanıyor. İki gar binasının yer altından ve yer üstünden bağlantısı sağlanacak.
- PROJEYE göre, hafif raylı sistem Ankaray'ın Maltepe istasyonundan yeni gar binasına içinde yürüyen bant bulunan tünel yapılacak.

100-150 MİLYON $'LIK PROJE
İHALENİN ardından değerlendirmede bulunan sektör kaynakları, bu ihalede de yolcu garantisinin devam ettiğini, ancak miktarının düşürüldüğünü kaydederek; hem garantinin devam etmesi hem de tek teklif bulunması sebebiyle bu kez de ihalenin iptal edilebileceğini kaydettiler. Projenin toplam maliyetinin 100-150 milyon dolar arasında olabileceği konuşuluyor...

Vazgeçmeyi düşünmüyoruz
İhaledeki tek teklifin sahibi olan konsorsiyumun bir üyesi olan Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, ihaleye şartname alan tüm firmaların teklif vermesini beklediklerini belirterek 'Şartnamede tek teklif gelirse ihale iptal edilir diye bir madde yok ama eğer İdare iptal ederse saygı duyarız' dedi. Kendilerinin ihaleden çekilmesi gibi bir durum olmadığını da belirten Cengiz, sundukları teklifle ilgili bilgi vermekten kaçındı. Cengiz, 'Önce teklifimiz onaylansın ardından gerekli açıklamaları yapıp kamuouyu proje konusunda bilgilendireceğiz' dedi.

İlk ihale iptal edilmişti
DEVLET Demiryolları, hızlı tren istasyonu için ilk olarak 20 Ocak 2011'de ihaleye çıkacağını duyurmuştu. 2 Mart 2011 tarihinde gerçekleştirilen ihaleye, Limak İnşaat ve (Hindistan Merkezli) GMR Infrastructure Ortak Girişimi ile İÇTAŞ ve Cengiz İnşaat Ortak Girişimi teklif vermiş fakat ihale . YİD modeli ile toplam 100-150 milyon dolarlık yatırımla inşa edilecek projenin ihalesi daha sonra iptal edilmişti.

<p>İletişim Başkanlığı'nın düzenlediği 'Nakkaş Osman Surname-i Hümayun Dijital Minyatür Sergisi' ilg

Osmanlı'nın Başnakkaşı Nakkaş Osman ve minyatür sanatı

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek