• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
28 Nisan 2021 Çarşamba 07:00 | Son Güncelleme:

Ankara'da casus avı

Ankara'da casus avı
- MELİK YİĞİTEL

Yabancı firmalara bilgi sattılar! Ankara'daki casus avında 9 gözaltı. Savunma sanayiine ait gizli bilgileri sızdıranlarla ilgili soruşturma genişledi. Muvazzaf askerler dahil 9 kişi daha gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü "savunma sanayi ihalelerinde casusluk" soruşturmasında, 2'si Savunma Sanayii Başkanlığı çalışanı, 1'i emekli albay, 1'i muvazzaf albay, 1'i muvazzaf yarbay, 1'i muvazzaf binbaşı, 3'ü özel sektör çalışanı olmak üzere 9 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Haklarında gözaltı kararı alınan 6 şüpheli dün gözaltına alındı.

ADIM ADIM TAKİP

27 Ocak'ta başlatılan operasyon kapsamında, "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini temin ve askeri casusluk" suçlarından, 2'si emekli albay, 1'i emekli astsubay, 1'i sivil 4 kişi yakalanmıştı. Bu şüphelilerin verdiği ifadeler doğrultusunda başlatılan teknik takip sonucu, bu 9 isim adım adım takip edildi.

KOMİSYON KURULDU

Soruşturmanın derinlik kazanması için özel bir ekip oluşturuldu. TEM Şube Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı ile Başsavcılığın koordinesinde kurulan komisyon, ilk operasyonda elde edilen dijital veriler ve mesaj trafiklerini tek tek ele alıp değerlendirdi. Çok sayıda mesajlaşmayı deşifre etti.

ÖNCEDEN SIZDIRDILAR

Teknik takipte 13 kişilik casusluk çetesinin, bazı ihale şartnamelerine ilişkin bilgileri para karşılığı yabancı firmalara sattığı belirlendi. Özellikle Milli Savunma Sanayi Başkanlığı'nda üretimine başlanan projelerin parça alımına ilişkin gizli kalması gereken ihale şartnamelerini, yabancı firmalara önceden bildirdikleri ve bunun karşılığında para aldıkları tespit edildi.

MİT'E TAKILDILAR

Casusluk şüphelileri ilk önce MİT'in radarına takıldı. MİT tarafından savunma sanayine yönelik yürütülen koruyucu ve önleyici istihbarat operasyonları kapsamında rüşvet karşılığında ihaleye fesat karıştırdıkları tespit edilen kişiler takibe alınmıştı. SSB görevlilerinin yürütülen ihale, proje, tedarik ve maliyet/fiyatlama bilgilerini savunma sektöründe faaliyet gösteren 'yabancı firma temsilciliği yapan şirket' yetkililerine aktardıkları tespiti üzerine de harekete geçilmişti.

  • savunma sanayii
  • soruşturma
  • casus
  • çete
<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı