• $9,5347
  • €11,0946
  • 546.661
  • 1455.42
25 Eylül 2021 Cumartesi 09:27 | Son Güncelleme:

Ankara Millet Bahçesi açılış için gün sayıyor

Ankara Millet Bahçesi açılış için gün sayıyor

Avrupa'nın en büyük parkı olacak AAKM Millet Bahçesi'nin açılışı için geri sayım başladı. Yapı ve Yapı tarafından hayata geçirilen projede; pazar yeri, tohum merkezi gibi etkinlik alanları olacak. Ayrıca içinden tramvay da geçecek.

Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi'nin (AAKM) de içinde yer aldığı Millet Bahçesi projesinin tamamlanması için sona yaklaşıldı. 601 bin 300 metrekaresi yeşil ve açık alanlardan, 35 bin 700 metrekaresi ise kapalı alanlardan oluşan AAKM Millet Bahçesi için geri sayımın başladığını belirten Yapı ve Yapı İnşaat Proje Müdürü Olcay Kazan, hem Ankara'ya hem de ülkemize değer katacak, dünyada da eşi benzeri olmayan bu projeyle ilgili şunları söyledi:

1.2 KM'LİK TELEFERİK

"En yakın zamanda açılışı gerçekleştirilecek olan Millet Bahçesi, tüm dünyayı ilgilendiren önemli bir proje. 637 bin metrekarelik alan üzerine kurulan AKM Millet Bahçesi'nin tamamlanmasıyla Ankara'ya yeşil alan ve kültür koridoru kazandırılmış olacak. Yaklaşık yüzde 95'i yeşil ve açık alanlarla donatılacak olan Millet bahçesinin içinde cami, sanat atölyeleri, kır lokantası, çayhane, pazar yeri, tohum merkezi, çocuk kulübü, sağlık merkezi, binicilik merkezi gibi sosyal alanlar da bulunacak." Proje kapsamında Türkiye'de ilk defa Zipp Coaster eğlence parkurunun da yer aldığını hatırlatan Kazan, kurulacak olan zipp coaster parkurunun 1.2 km uzunlukta teleferiğe sahip olacağını belirtti.

TRAMVAY GEÇECEK

Hem dünyada hem de Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Kazan, ilk kez bir tramvayın millet bahçesinin içinden geçeceğini ve 760 bin metrekarelik alanın tramvayla gezilebileceğini söyledi. 4 duraklı tramvay hattının 3 kilometre uzunluğunda olduğunu dile getiren Kazan, vatandaşların istenilen durakta vakit geçirilebileceğini sözlerine ekledi.

ORGANİK PAZAR VE TOHUM MERKEZİ

Millet Bahçesi'nde, il tanıtım günlerinin yapılacağı tesislerin yanı sıra çiftçiden direkt ürün alınabilecek organik pazarın da bulunacağına dikkat çeken Kazan, "Projede yöresel ürünlerin yer alacağı organik pazar ve tohum merkezi olacak. Alanda gerçekleştirilecek sosyal ve kültürel etkinliklerle AKM Millet Bahçesi 7 gün 24 saat işleyen çok önemli bir merkez haline gelecek" dedi. Kazan, şöyle devam etti: "Kitap okuma, hobi alanları, çocuk oyun alanları ve çimlerde oturma alanları yaptık. Macera parklarında gezebilecekler. Binicilik, etkinlik çayırlarının, gösteri havuzlarının olduğu alanlar düzenledik. Gerektiğinde bin kişilik konferans salonunda eğitim yapılabilecek. Projede kapalı otopark yer alacak."

9 BİN AĞAÇ DİKİLECEK

Projeyle Ankara'nın güneyinde ve kuzeyinde iki ekolojik koridor oluşturduklarını belirten Kazan, "Atatürk Orman Çiftliği'yle Atatürk Kültür Merkezi'ni buradan Gençlik Parkı'mızı, 19 Mayıs Stadyumu'muzu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası alanını, Ankara Hergelen Meydanı'nı ve oradan da Ankara Kalesi'ne kadar tarihi, kültürel ve doğal aksı birbirine bağladık" dedi. Kazan, projede 58 türden yaklaşık 9 bin ağaç dikileceğini de kaydetti.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu