• $9,5355
  • €11,1425
  • 551.265
  • 1522.04
30 Aralık 2012 Pazar 12:30 | Son Güncelleme:

'Anadolu' değil 'akademik' lise

'Anadolu' değil 'akademik' lise

Ortaöğretimdeki yeniden yapılandırma çalışmaları tamam. Anadolu liseleri, 'mahalle mektebi' statüsüne dönüyor, ikametgaha göre öğrenci alacak. Fen liseleri nüfusu 500 binin üzerindeki yerlerde olabilecek...

Seray ŞAHİNLER
Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretime ilişkin 1 yıldır süren yapılandırma çalışmasında son noktayı Bolu'da yapılan toplantı ile koydu. Yeni sistemin ocak ayında Bakan Ömer Dinçer tarafından açıklanması bekleniyor. AKŞAM yeni sistemin detaylarına ulaştı. Anadolu liseleri 'mahalle mektebi' statüsüne dönüşecek, klasik lise olacak ve ikametgah esasına göre öğrenci alacak. İşte beklenen değişiklikler:
SBS KALKIYOR
- LİSE  türleri azaltılıyor. (Şu an 27 çeşit lise var). Birçok lise 'Akademik Lise' altında tek tip hale gelecek. 
- AKADEMİK liseler, meslek liseleri, fen liseleri, özel liseler ve özel statülü Anadolu liseleri olacak. Sayısı 2 bin 135 olan Anadolu liselerinin tamamı mahalle mekteplerine dönecek, giriş sınavı ise daraltılacak. 
-  BÜTÜN Anadolu liseleri akademik liseler adıyla mahalle mektepleri haline getirilecek ve öğrencisini ikametgah esasına göre alacak. 
-  LİSE giriş sınavı, fen liseleri, özel statülü Anadolu liseleri, özel yabancı okullar ve özel okullara öğrenci almak için yapılabilecek. 
- SAYILARI 250'yi geçen Anadolu öğretmen liseleri akademik liselere dönüştürülerek klasik lise statüsünde olacak. Öğretmen liselerine üniversite giriş sınavında verilen ek puanlar ve öğretmenlik dersleri kaldırılacak. 
- kLasik liseler 'akademik lise' adını alacak.
FEN LİSESİNE KOTA
- Fen liseleri sadece nüfusu 500 bini geçen yerlerde olacak. Bunun dışındakiler akademik liselere dönüştürülecek. Böylece fen liselerinin 100'ünün kapatılması, 25'inin devam etmesi bekleniyor. 
- Önünde hazırlık sınıfı olan Türk Anadolu liselerinin hazırlık sınıfı kalkıyor.
RAPORLA MESLEK LİSESİ
- Meslek liselerine giriş için ortaokullardan öğretmen kurullarının raporlarına bakılacak. Bu raporlar kesin karar olacak. Veli itiraz edemeyecek.
- sbs kaldırılacak. Galatasaray ve İstanbul Lisesi gibi özel statülü Anadolu Liseleri; Robert Koleji, İtalyan Lisesi, Alman Lisesi gibi t-yabancı özel okullar  ve özel okullar sınavla öğrenci almaya devam edecek. 
- Değişikkliklerden mevcut öğrenciler etkilenmeyecek. Şu anda Anadolu Fen ve Anadolu öğretmen liselerinde okuyan hazırlık, 9.10.11 ve 12. Sınıf öğrenciler eski okullarından mezun olacak.

LYS mi, 'başvuru-kabul mü'
AK Parti'nin YÖK çalıştayında üniversiteye girişle ilgili çarpıcı bir öneri çıktı. Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar başkanlığında düzenlenen çalıştayda üniversiteye giriş sistemi de tartışıldı. Yükseköğretime geçişin merkezi yerleşme yerine, 'Başvuru ve Kabul' sistemiyle olması üzerinde duruldu. Toplantıya Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Doç.Dr. Osman Can, Meclis Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Milletvekili Prof. Dr. Naci Bostancı, Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve YÖK Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Çağlar, Ankara Özel Yüce Okulları Yönetim Kurulu Başkanı ve TÖDER Başkan Yardımcısı Kağan Kalınyazgan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Orçan da katıldı.
Ünİversİteye girişle ilgili yeni sistem için YÖK Yasa Taslağı'nda düzenleme yapılabileceği belirtiliyor. HAKKI KURBAN / ANKARA

<p>Millet İttifakı'nın tezkeredeki  tutumu Meclis'in gündemindeydi. Mhp Grup Başkan Vekili Erkan Akç

“HDP'nin baskısı hayır dedirtti”

Kahramanmaraş'ın cips tarhanası Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da Cıdır Ovası'nda şehitler için dua etti

İnkaya kazıları Paleolitik dönem insanlarının göçlerine ışık tutacak