• $8,1547
  • €9,6538
  • 498.662
  • 1154.05
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Haziran 2020 Pazar 08:00 | Son Güncelleme:

Almanya'dan garip bahane! Sıtma ilacıyla 'turizm savaşı'

Almanya'dan garip bahane! Sıtma ilacıyla 'turizm savaşı'

Almanya Kovid-19 tedavisinde ‘hidroksiklorokin' kullanıldığı gerekçesiyle Türkiye'ye seyahat uyarısını kaldırmadı. Bilim Kurulu'ndan Berlin'e itiraz var.

SONER KAN

Alman Der Spiegel dergisi, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısının kaldırılmamasının nedeninin Türkiye’deki Kovid-19 tedavisinde, etken maddesi hidroksiklorokin olan sıtma ilaçların kullanılması olduğunu ileri sürdü. Türkiye’nin Turizm Bakanlığı ise Alman Deutsche Welle’nin sorularına verdiği cevapta Türkiye ve Almanya arasındaki görüşmelerde hidroksiklorokin tartışmasının gündeme geldiğini doğruladı. Alman makamlarına Türkiye’de çeşitli tedavi yöntemleri olduğunu, sıtma ilacının tek tedavi ilacı olmadığını ve ayrıca hastanın izni olmadan herhangi bir ilacın uygulanamayacağını aktardıklarını ifade eden Turizm Bakanlığı yetkilisi, “Türkiye olarak tedavi protokollerini her ülkeyle paylaşmış durumdayız” diye konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel AKŞAM’a yaptığı açıklamada “Hidroksiklorokin” adlı ilaç nedeniyle Almanya’nın Türkiye’ye yönelik kararının hayret verici olduğunu belirterek, “Birçok ülke bu ilacı tedavide kullanıyor. Türkiye Almanya dahil tedavi başarısında birçok ülkeden daha ileri olduğunu kanıtladı” dedi.

KARALAMA KAMPANYASI

İlacın güvenilir olduğunu belirten Yamanel, “Hidroksiklorokin adlı ilaç çok eskiden beri sıtma ve romatizmal hastalıkların tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Yine kovid-19 pandemisinde de tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanılmaktadır. Bilim çevrelerinde bu ilaca yapılan karalamaların diğer bazı ilaçların önünü açmak için yapıldığına dair yaygın bir düşünce de vardır. Ülkemizde dünyada kullanılan dozlardan daha düşük dozlarda uygulanmıştır” diye konuştu.

RUS BÜYÜKELÇİ HAYRAN KALDI: TÜRKİYE’NİN ALDIĞI TEDBİRLER ETKİLEYİCİ

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, koronavirüs salgını sürecinde, Türkiye’nin, turist akışını sürdürme ve tatile gelen turistlerin sağlık ve güvenliğini sağlama çabalarından etkilendiğini belirtti. Türkiye’nin, “Güvenli Turizm Sertifikasyonu” sistemi geliştirdiğini belirten Yerhov, Türk yetkililerle temas halindeyiz” dedi.

2 Türk Rusya’dan getirildi

Rusya’da, Kovid-19 hastası Sedrettin Küçük (59) ile Uğur Kurt (51), Sağlık Bakanlığınca gönderilen ambulans uçakla Bursa’ya getirildi. 2 hasta tedavi altına alındı. 

DSÖ: Türkiye’de risk yok

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri Avrupa’da 10 ülkede koronavirüs vakalarının artış gösterdiğini, karantina kurallarının gevşetilmesinden sonra Kovid-19’un etkisini artırdığı ülke sayısının 30’u bulduğunu açıkladı. Türkiye ise vaka artış hızı düşük ya da hiç yaşanmayan ülkeler arasında değerlendirildi.

<p>Editör:</p><p><span><a href='mailto:ayse.tunali@turkmedya.com.tr'>ayse.tunali@turkmedya.co

26 Ekim 2020 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Her gün bir diş sarımsak yutmanın faydaları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir

Savaşın seyrini değiştiren SİHA'lar ve özellikleri