• $7,9484
  • €9,4054
  • 486.787
  • 1198.9
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Haziran 2020 Çarşamba 23:32 | Son Güncelleme:

Akdeniz'de değişim ve dönüşüm başladı

Akdeniz'de değişim ve dönüşüm başladı

Mersin'in Akdeniz İlçesi sınırları içerisinde yer alan Çay Mahallesi'nde, TOKİ tarafından yerinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında, ilk etapta 416 konuttan oluşan 20 bloğun yapımına başlandı. Başkan Mustafa Gültak, “Bölgenin çehresi değişecek” dedi.

Mersin’in doğu girişinde yer alan Çay Mahallesi’nde bulunan Ataş yerleşkesinde, uzun yıllardır beklenen yerinde kentsel dönüşüm projesi büyük bir hızla devam ediyor. Bölgede, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 416 konutluk ilk 20 bloğun yapımına başlanırken, projenin tamamlanmasıyla birlikte, yoğun olarak dar gelirli vatandaşların yaşadığı Çay Mahallesi’nin çehresi değişecek. Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, “Bu proje, Türkiye’de ilklerden bir tanesidir. Dairelerimizin bitme aşamasında mahalle sakini vatandaşlarımızla görüşeceğiz. Böylelikle evsiz kalmayacaklar veya kiraya çıkmayacaklar. Dairelerimizin bitme aşamasında vatandaşlarımızla sohbet edeceğiz ve buraya taşınacaklar. Böylelikle evsiz kalmayacaklar, kiraya çıkmayacaklar” diye konuştu.

KİMSE EVSİZ KALMAYACAK

Başkan Gültak, 142 dönümlük alanda ilk etabında 416, toplamda 684 konut yapılacağını belirtti. Gültak, “Gerçekten de bu proje, Türkiye’de ilklerden bir tanesidir. Çünkü ilk kez kimseyle oturulup konuşulmadan bir projeyi gerçekleştirmiş oluyoruz. Evsiz kalmayacak veya kiraya çıkmayacaklar. Bölgelerinden ve mahallelerinden de uzaklaşmış olmayacaklar” dedi.

‘YERİNDE ÇÖZÜM YERİNDE DÖNÜŞÜM’

Başkan Gültak, “Bu daireleri ve dükkânları, sadece Çay Mahallesinde oturanlara vereceğiz. Aslında bunun adına; kentsel dönüşümle birlikte ‘yerinde çözüm, yerinde dönüşüm’ de diyebiliriz. Bundan dolayı da şimdiden çok rağbet görüyor, çok fazla sorular geliyor. Ama sabırlı olsunlar, inşaatımız biraz ilerlesin, mahallede TOKİ ile birlikte bilgilendirme toplantıları yapacağız” dedi.

20 YILA KADAR KREDİ İMKANI

Hükümetin; bu tür projelerde uzun vadeli uygun krediler verebildiğine işaret eden Gültak, “Şu an bile 15 yıllık kredi çıktı. Fakat bu tür kredilerde 20 yıla kadar krediler verilebiliyor ve faiz oranları da uygun oluyor. Ayrıca biz çıkacak olan farkları da minimize edeceğiz. Belki de bazı daireler ve dükkânlarda kafa kafaya gelecek. Vatandaşlarımızı mağdur etmeden bu çalışmayı sonlandıracağız” diye konuştu.

<div>Editör: Berat Cilan <a href='#0'>arif.cilan@turkmedya.com.tr</a>  , Can Yıldız <a href='#0'>can

Zeki Gümüş ile Rastgele

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin en yüksek barajında yüzde 87'lik fiziki gerçekleşme sağlandı

Doğu Anadolu'da çaylar engellilerin ürettiği karton bardaklardan içilecek